Dziś ruszyła ogólnopolska akcja „Znicz”. Policjantów po raz trzynasty wspierać będą żołnierze Żandarmerii Wojskowej. Przez cztery dni blisko 650 z nich wspólnie z funkcjonariuszami będzie czuwać nad bezpieczeństwem na drogach krajowych i w okolicach cmentarzy. Akcja „Znicz” potrwa do 3 listopada.
– To czas wzmożonego ruchu na drogach. Kierowcom, osobom odwiedzającym groby bliskich chcemy zapewnić jak najlepsze bezpieczeństwo – mówi mjr Michał Chyłkowski z Żandarmerii Wojskowej.
Żandarmi już po raz trzynasty włączają się w policyjną akcję. – Będą w niej uczestniczyć żołnierze z Bydgoszczy, Elbląga, Krakowa, Szczecina, Żagania, Mińska Mazowieckiego i Warszawy – dodaje mjr Chyłkowski. W sumie niemal 650 wojskowych i 250 służbowych pojazdów.
Wspólne patrole żandarmów i policjantów pojawią się w całej Polsce. Funkcjonariusze będą kontrolować trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów i prędkość. Sprawdzą też np. czy dzieci przewożone są w fotelikach, czy kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy, czy pojazd ma sprawne oświetlenie, ważne badania techniczne i opłacone ubezpieczenie. Osoby cywilne, które naruszyły prawo będą przekazywane policji.
Mundurowi będą nie tylko na drogach dojazdowych do miast, ale również w pobliżu nekropolii. Ich głównym zadaniem będzie kierowanie ruchem drogowym, informowanie o drogach dojazdu i ewentualnych objazdach, ale również czuwanie nad przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego.
– Dzięki współpracy z Żandarmerią mamy możliwość nadzorowania większej liczby miejsc i osób. To poprawia poziom bezpieczeństwa – podkreśla podinspektor Piotr Bieniak z Zespołu Prasowego Komendy Głównej Policji.
W akcji „Znicz” żołnierze ŻW biorą udział od 1990 roku. W ubiegłym roku na drogi wyjechało prawie 700 żandarmów w około 300 pojazdach interwencyjnych.
Wspólne akcje Policji i Żandarmerii Wojskowej to nic nowego. Podpisane w maju tego roku nowe porozumienie sprecyzowało warunki współpracy obu służb, zwłaszcza dotyczące organizacji i prowadzenia wspólnych przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wspólne działania policjantów i żandarmów dotyczą głownie prewencji, czynności operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych, wymiany informacji, negocjacji i łączności. |
autor zdjęć: Sylwia Guzowska
komentarze