moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zdarzyło się w 2013 roku - część III

Przyjęcie przez rząd programu modernizacji technicznej polskiej armii, natowskie manewry „Steadfast Jazz” oraz koniec przygotowań do wejścia w życie reformy dowodzenia – to jedne z najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Zapraszamy na ostatnią część naszego przeglądu. Jaki był 2013 rok?


Wrzesień

Po 2014 roku NATO będzie w Afganistanie prowadzić operację „Resolute Support”. Będzie to misja szkoleniowo-doradcza. Wojska Sojuszu nie będą brały udziału w operacjach bojowych – gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.


Rada Ministrów przyjęła wieloletni program „Priorytetowe zadania modernizacji technicznej SZ RP w ramach programów operacyjnych”. Na mocy jego zapisów, polska armia do 2022 roku wyda 91,5 mld złotych na nowy sprzęt i uzbrojenie, a pieniądze na programy modernizacyjne polskiego wojska, niewydane w danym roku budżetowym, nie przepadają, lecz przechodzą na lata następne. Część programów została już rozpoczęta, m.in. budowa tarczy antyrakietowej, zakupy samolotów szkolenia zaawansowanego AJT czy śmigłowców.

Minister obrony Tomasz Siemoniak zapowiedział powstanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W jej skład wejdą wszystkie najważniejsze firmy z sektora zbrojeniowego. Konsolidacja da polskiej zbrojeniówce większe możliwości realizacji kontraktów wynikających z programu modernizacji technicznej armii. – Konsolidacja staje się faktem. Kończy się w ten sposób okres nie zawsze dobrze koordynowanej współpracy przedsiębiorstw zbrojeniowych – mówił premier Donald Tusk. Siedzibą koncernu będzie Radom.


Wrzesień w telegraficznym skrócie
W Kielcach odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Najlepsze produkty rodzimej zbrojeniówki zostały nagrodzone Defenderami. Gen. bryg. Janusz Nosek został odwołany ze stanowiska szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Zastąpił go ppłk Piotr Pytel. Rozpoczęło się formowanie Dowództwa Generalnego, które od 1 stycznia 2014 roku będzie dowodziło wojskiem w czasie pokoju.


REKLAMA

Październik

Tego rodzaju manewry jak „Steadfast Jazz 2013” potrzebne są Sojuszowi, aby po 2014 roku, czyli po zakończeniu misji w Afganistanie, NATO nie straciło nic ze swojej spójności i zdolności do działania. Dobrej armii potrzeba częstych i prawdziwych ćwiczeń – Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.


Na poligonie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu doszło do nieszczęśliwego wypadku. Rzucony przez jednego z ćwiczących żołnierzy granat spadł na wał ochronny przed okopem. Pułkownik Grzegorz Nicke własnym ciałem zasłonił młodszego kolegę przed wybuchem. Niestety, odłamki raziły oficera w tył głowy, tuż poniżej hełmu. Lekarze z toruńskiego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego dwa tygodnie walczyli o jego życie. W sobotę, 19 października płk Grzegorz Nicke zmarł.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. To jeden z najważniejszych dokumentów regulujących warunki pełnienia służby, a nowe przepisy mają ją ułatwić i ustabilizować. Zapisy wejdą w życie 1 stycznia 2014 roku. W nowelizacji znalazło się ponad 70 poprawek. Wśród najważniejszych są: odejście od zasady tożsamości stopnia wojskowego i stanowiska, zniesienie liczby kadencji w korpusach podoficerskim i oficerskim, możliwy będzie także awans bez konieczności zmiany stanowiska. Wprowadzono nowe zasady dotyczące opiniowania żołnierzy.


Październik w telegraficznym skrócie
Weszły w życie nowe zasady przeprowadzania szkolenia podstawowego, czyli „unitarki”. Sztab Generalny Wojska Polskiego świętował 95. rocznicę ustanowienia. Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym umowę na ochronę przetargów organizowanych w ramach wieloletniego programu modernizacji armii.


Listopad

Miałem okazję obserwować polskich żołnierzy w Afganistanie i Kosowie. Teraz byłem świadkiem ćwiczeń „Steadfast Jazz 2013” na poligonie. Po raz kolejny polska armia potwierdziła, że jest gotowa do działania – gen. Philip M. Breedlove, naczelny dowódca Sił Sojuszniczych w Europie.


Odbyły się wielkie natowskie ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013”. Był to test kolejnej zmiany Sił Odpowiedzi NATO oraz logistyczny sprawdzian dla polskiej armii. W sumie na terenie Polski, Łotwy, Litwy i Estonii oraz na Morzu Bałtyckim ćwiczyło 6000 żołnierzy, około 60 statków powietrznych, 120 sztuk ciężkiego sprzętu wojskowego i osiem okrętów. Główny scenariusz manewrów zakładał atak nieprzyjacielskich wojsk na Estonię. W odpowiedzi NATO, zgodnie z art. 5. Traktatu Północnoatlantyckiego mówiącym o kolektywnej obronie, postanowiło skierować tam swoje siły szybkiego reagowania. „Steadfast Jazz 2013” były pierwszymi dużymi manewrami zrealizowanymi w ramach nowej natowskiej doktryny „Connected Forces Initiative”.

Po fali medialnych ataków dymisję złożył wiceminister obrony narodowej Waldemar Skrzypczak, odpowiedzialny za zakupy dla polskiej armii. Ministrowi zarzucono faworyzowanie jednej z firm, które ubiegają się o kontrakt na dostarczenie bezzałogowców. Dowodem miał być list, który gen. Skrzypczak wysłał do gen. Shmai Avielego z izraelskiego ministerstwa obrony. – Działałem uczciwie, ale nie chcę być obciążeniem dla rządu – tłumaczył gen. Skrzypczak w swoim oświadczeniu. Jego następcą został Czesław Mroczek.


Ministrowie obrony Polski i Niemiec podpisali w Poznaniu umowę na zakup przez naszą armię kolejnych 119 używanych czołgów Leopard. W ramach wartego 180 mln euro kontraktu wojsko, poza 105 czołgami Leopard 2A5 i 14 maszynami w wersji 2A4, otrzyma także prawie 220 pojazdów logistycznych: wozy zabezpieczenia technicznego, ciężarówki i samochody terenowe oraz wyposażenie do czołgów. – Te czołgi zwiększą nasze zdolności pancerne, na umowie skorzysta też polski przemysł zbrojeniowy – podkreślał Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. Podjęto także decyzję, że służące już w armii Leopardy przejdą modernizację.

Listopad w telegraficznym skrócie
Na kilku polskich poligonach przeprowadzono natowskie ćwiczenia wojsk specjalnych „Cobra 2013”. Wzięło w nich udział ponad 2000 specjalsów z 15 państw. Firmy Jelcz-Komponenty dostała kontrakt na dostawę ponad 900 ciężarówek dla armii. Po pięciu latach pracy w Afganistanie działalność zakończył Zespół Odbudowy Prowincji. Jego pracownicy zrealizowali blisko 200 projektów za 156 mln złotych.


Grudzień

Polski żołnierz, służąc w misjach poza granicami kraju, każdego dnia daje świadectwo profesjonalizmu i dobrego wyszkolenia, co jest doceniane przez naszych sojuszników - gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny Sił Zbrojnych.


Prezydent Bronisław Komorowski wręczył akty mianowania na stanowiska dowódcy generalnego oraz dowódcy operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Pierwsze z nich obejmie gen. broni pil. Lech Majewski, obecnie dowodzący Siłami Powietrznymi, drugie dotychczasowy dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki. Obaj generałowie nowe funkcje przejmą 1 stycznia 2014 roku. To efekt reformy systemu kierowania i dowodzenia armią, jaka od nowego roku wejdzie w życie.

Program modernizacji technicznej polskiej armii nabiera tempa. Ministerstwo Obrony Narodowej wstępnie wybrało ofertę włoskiej firmy Alenia Aermacchi w przetargu na dostawę samolotów szkolenia zaawansowanego AJT. Do pułków saperskich trafiły nowe samochody i kontenery do przechowywania niewybuchów. Wybrany został także dostawca systemów uzbrojenia i nawigacji do budowanego okrętu patrolowego „Ślązak”. Resort obrony ogłosił także kilka nowych projektów: po kilkudziesięciu latach swoich następców znajdą wysłużone wozy bojowe piechoty, sukcesywnie wycofywane ze służby czołgi T-72 zostaną zastąpione wozami wsparcia bezpośredniego; do remontu pójdą ciągniki czołgowe Bergepanzer 2; żołnierze zostaną wyposażeni w granatniki rewolwerowe.


Grudzień w telegraficznym skrócie
Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak powierzył sekretarzowi stanu Czesławowi Mroczkowi kierowanie pionem uzbrojenia i modernizacji. Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej, której specjaliści pracują obecnie nad likwidacją arsenałów broni masowego rażenia w Syrii. Żołnierze wybrali mężów zaufania – przewodniczącym Konwentu Dziekanów został płk Marian Babuśka.

MC

autor zdjęć: kpt. Janusz Błaszczak, Maciej Śmiarowski/ KPRM, arch. CSAiU, Łukasz Kamiński/KPRP, US Army, chor. Artur Zakrzewski / DPI MON, mjr Robert Siemaszko / DPI MON, Alenia Aermacchi,

dodaj komentarz

komentarze


Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
 
Sprawdzony sojusznik
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Amerykanie znów w Drawsku
Kierunek: misja
Super Warrior w GROM-ie
Dla odważnych i walecznych
Polskie porty bardziej otwarte
Szarża „Hallerczyka”
Laserowa artyleria US Army
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Trwała odporność terytorialsów
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Amerykanie odmładzają F-16
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Bon turystyczny także w wojsku
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Więcej celowników z PCO dla wojska
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Ukraiński kurs na Zachód
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
F-16 kończą misję w Estonii
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Strzelnice dla terytorialsów
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Świętuj z żołnierzami
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Biblią w bolszewików
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polsko-amerykańska współpraca
Online z mistrzami sportu
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO