moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Umowa o współpracy MON – CBA podpisana

W ramach zawartego dziś porozumienia Centralne Biuro Antykorupcyjne obejmie ochroną warte miliardy złotych przetargi organizowane w ramach wieloletniego programu modernizacji armii. Biuro pomoże też w przeprowadzeniu wewnętrznych kontroli w resorcie obrony.


Podpisy pod dokumentem złożyli dziś w siedzibie MON Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, i Paweł Wojtunik, szef CBA. – Nasza współpraca trwa już dwa lata. Podpisane dziś porozumienie sprawi jednak, że będzie ona sformalizowana i pozwoli nam precyzyjniej określać obszary naszego współdziałania – mówi Marcin Szaładziński, dyrektor Biura ds. Procedur Antykorupcyjnych MON.

Umowa ma zapobiegać aferom korupcyjnym w wojsku, a także zagwarantować jak najskuteczniejszą ochronę antykorupcyjną przetargów w ramach modernizacji armii. – Takie porozumienie ma ogromy sens, dlatego że walka z korupcją jest naszą wspólną sprawą – mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA.

Współpraca zakłada między innymi wzajemną wymianę informacji na temat przetargów i umów zawieranych w wojsku. Chodzi o to, by zakupy uzbrojenia, zwłaszcza w ramach wieloletniego programu modernizacji armii, były jak najbardziej transparentne. – Wspólnie z CBA będziemy chcieli wypracować jak najbardziej skuteczne narzędzia do weryfikowania i sprawdzania tych wszystkich informacji, które mogą być podłożem korupcyjnym – tłumaczy Marcin Szaładziński. W ramach porozumienia CBA pomoże również w przeprowadzeniu wewnętrznych kontroli w resorcie.

Ministerstwo będzie także mogło zwracać się do Biura z wnioskami o sprawdzenie firm zatrudniających byłych wojskowych, którzy – będąc jeszcze w armii – brali udział w organizowaniu przetargów. Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie przestrzegania artykułu 122a ustawy o służbie żołnierzy zawodowych, zakazującego zatrudniania przez trzy lata byłych żołnierzy, który mieli do czynienia z zakupami uzbrojenia.

Podpisana umowa ma ogromne znaczenie, zwłaszcza że w wojsku rozpoczynają się warte miliardy złotych przetargi w ramach wieloletniego programu modernizacji armii. Zgodnie z przyjętym we wrześniu przez rząd dokumentem „Priorytetowe zadania modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w ramach programów operacyjnych” do 2022 roku MON kupi m.in. śmigłowce, samoloty szkoleniowe, bezzałogowce oraz okręty i systemy obrony powietrznej i antyrakietowej. Na unowocześnienie wojska wydane zostanie w sumie 130 mld zł.

Podpisana dziś umowa przewiduje także wspólne konferencje i panele dyskusyjne oraz bieżącą wymianę informacji dotyczących np. zmian w przepisach lub długoterminowych strategii antykorupcyjnych.

* * * * *

Centralne Biuro Antykorupcyjne to służba specjalna powołana do zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także do zwalczania działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa. Działalności Biura jest finansowana z budżetu państwa.

PG

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~płk Walter
1382385480
To jest tylko jedna tzw. strona medalu mająca na celu wykrycie i unieszkodliwienie ewentualnych (podkreślam - ewentualnych) "czarnych owiec" w szeregach Wojska Polskiego, które nie bacząc na składaną przysięgę wojskową, ślubowanie oficerskie i zasady Kodeksu Honorowego, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych sprzeniewierzyłyby się honorowi i etyce żołnierza. A co z oszczercami, którzy bezpodstawnie pomawiają osoby reprezentujące WP w przetargach? Kto ukróci bezkarne oskarżenia i pomówienia? Co robi w tej sprawie SKW i ŻW? Każde przestępstwo ujęte w Kodeksie Karnym jest złem zagrożonym karą. Dlatego korupcja jak i bezpodstawne szkalowanie jest w mojej ocenie przestępstwem, a sprawców należy jednakowo i z całą bezwzględnością ścigać, osądzać i karać.
3B-64-12-F4

Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
 
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Warszawa walczy, wracamy
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
High Confidence Operations
Desant z transportowca-giganta
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Irańskie szachy
Przez krew zdobyty Śląsk
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Wielofunkcyjny scyzoryk
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wojna wywiadów
Jedna misja, jeden zespół
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Sprawdzają Brutusa
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Amerykańska przyszłość WZL
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Od sojusznika do kata
A Wave of Alliances
Rivalry on Closed Sea
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Pułaski” wrócił do kraju
Przysięga śląskich terytorialsów
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Zielonka dla Patriotów
Preselekcja u komandosów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wozy amunicyjne do Raków
Śladami Pierwszej Pancernej
Najpierw „Sonda”, później promocja
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Rozpoczynamy nową erę
Spełniliśmy swój obowiązek
Piknik ze smakiem
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Cienka niebieska linia
A Torn Subcontinent
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Czarny odchodzi do cywila
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO