moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Umowa o współpracy MON – CBA podpisana

W ramach zawartego dziś porozumienia Centralne Biuro Antykorupcyjne obejmie ochroną warte miliardy złotych przetargi organizowane w ramach wieloletniego programu modernizacji armii. Biuro pomoże też w przeprowadzeniu wewnętrznych kontroli w resorcie obrony.


Podpisy pod dokumentem złożyli dziś w siedzibie MON Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, i Paweł Wojtunik, szef CBA. – Nasza współpraca trwa już dwa lata. Podpisane dziś porozumienie sprawi jednak, że będzie ona sformalizowana i pozwoli nam precyzyjniej określać obszary naszego współdziałania – mówi Marcin Szaładziński, dyrektor Biura ds. Procedur Antykorupcyjnych MON.

Umowa ma zapobiegać aferom korupcyjnym w wojsku, a także zagwarantować jak najskuteczniejszą ochronę antykorupcyjną przetargów w ramach modernizacji armii. – Takie porozumienie ma ogromy sens, dlatego że walka z korupcją jest naszą wspólną sprawą – mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA.

Współpraca zakłada między innymi wzajemną wymianę informacji na temat przetargów i umów zawieranych w wojsku. Chodzi o to, by zakupy uzbrojenia, zwłaszcza w ramach wieloletniego programu modernizacji armii, były jak najbardziej transparentne. – Wspólnie z CBA będziemy chcieli wypracować jak najbardziej skuteczne narzędzia do weryfikowania i sprawdzania tych wszystkich informacji, które mogą być podłożem korupcyjnym – tłumaczy Marcin Szaładziński. W ramach porozumienia CBA pomoże również w przeprowadzeniu wewnętrznych kontroli w resorcie.

Ministerstwo będzie także mogło zwracać się do Biura z wnioskami o sprawdzenie firm zatrudniających byłych wojskowych, którzy – będąc jeszcze w armii – brali udział w organizowaniu przetargów. Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie przestrzegania artykułu 122a ustawy o służbie żołnierzy zawodowych, zakazującego zatrudniania przez trzy lata byłych żołnierzy, który mieli do czynienia z zakupami uzbrojenia.

Podpisana umowa ma ogromne znaczenie, zwłaszcza że w wojsku rozpoczynają się warte miliardy złotych przetargi w ramach wieloletniego programu modernizacji armii. Zgodnie z przyjętym we wrześniu przez rząd dokumentem „Priorytetowe zadania modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w ramach programów operacyjnych” do 2022 roku MON kupi m.in. śmigłowce, samoloty szkoleniowe, bezzałogowce oraz okręty i systemy obrony powietrznej i antyrakietowej. Na unowocześnienie wojska wydane zostanie w sumie 130 mld zł.

Podpisana dziś umowa przewiduje także wspólne konferencje i panele dyskusyjne oraz bieżącą wymianę informacji dotyczących np. zmian w przepisach lub długoterminowych strategii antykorupcyjnych.

* * * * *

Centralne Biuro Antykorupcyjne to służba specjalna powołana do zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także do zwalczania działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa. Działalności Biura jest finansowana z budżetu państwa.

PG

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~płk Walter
1382385480
To jest tylko jedna tzw. strona medalu mająca na celu wykrycie i unieszkodliwienie ewentualnych (podkreślam - ewentualnych) "czarnych owiec" w szeregach Wojska Polskiego, które nie bacząc na składaną przysięgę wojskową, ślubowanie oficerskie i zasady Kodeksu Honorowego, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych sprzeniewierzyłyby się honorowi i etyce żołnierza. A co z oszczercami, którzy bezpodstawnie pomawiają osoby reprezentujące WP w przetargach? Kto ukróci bezkarne oskarżenia i pomówienia? Co robi w tej sprawie SKW i ŻW? Każde przestępstwo ujęte w Kodeksie Karnym jest złem zagrożonym karą. Dlatego korupcja jak i bezpodstawne szkalowanie jest w mojej ocenie przestępstwem, a sprawców należy jednakowo i z całą bezwzględnością ścigać, osądzać i karać.
3B-64-12-F4

Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
 
Beagle dla żołnierzy?
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Obradowała Rada Gabinetowa
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Za wolność naszą i waszą
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Następcy Wstęg poszukiwani
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Ostatni samochód Marszałka
Rekordowy budżet MON
Arsenał Iranu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Terytorialsi za oceanem
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Kajak idealny dla komandosa
They Train Together, They Fight Together
We Are All Darfur
Defense Without Politics
Polsko-łotewska „Zima”
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Pomagali z narażeniem życia
Nowy wiceminister w MON
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Strykery znów na Mazurach
Misja wojownika
Mobilne moździerze dla armii
Misje na dłużej
Kobieta technikiem pokładowym Casy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Iran uderza w USA
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Benemerenti 2020
Klasy wojskowe po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO