moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gen. Gocuł: Operacja w Afganistanie wchodzi w nowy etap

Po 2014 roku NATO będzie w Afganistanie prowadzić operację „Resolute Support”. Będzie to misja szkoleniowo-doradcza. Wojska Sojuszu nie będą brały udziału w operacjach bojowych – mówi gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Wrócił Pan z posiedzenia Komitetu Wojskowego NATO, które odbyło się w Budapeszcie. Jakie były główne punkty obrad?

Gen. broni Mieczysław Gocuł: Jednym ze stałych elementów każdego posiedzenia Komitetu Wojskowego NATO jest przegląd wszystkich operacji, w jakie zaangażowane są wojska Sojuszu. Rozmawialiśmy m.in. o misji w Kosowie i terminie przejścia do następnej fazy tej operacji. Zgodziliśmy się, że nie wolno nam pochopnie podejmować decyzji o redukcji sił, bo gdyby sytuacja się zmieniła, to ciężko byłoby powrócić do pierwotnej wielkości kontyngentu. Decyzje NATO muszą być oparte na analizie sytuacji, a nie wynikać jedynie z przyjętego w przeszłości kalendarza. Nie możemy wskazywać, kiedy przejdziemy do następnej fazy operacji, ale to przejście musi być naturalne, wynikać z rozwoju sytuacji. Musimy być do tego gotowi, wspierać rozwój wydarzeń w pożądanym kierunku, ale nie możemy niczego zadekretować z góry. Niewątpliwie wybory, jakie mają się odbyć jesienią w północnej części Kosowa, będą wydarzeniem, które pokaże, jaka jest prawdziwa sytuacja w regionie.

Czyli w Kosowie NATO przyjęło inną strategię niż w przypadku Afganistanu...

Tak, to dwa diametralnie odmienne podejścia. W przypadku misji ISAF wyznaczono sztywną datę jej zakończenia. To wymusiło konieczność opracowania planów nowej operacji. Po 2014 roku NATO będzie w Afganistanie działać w ramach „Resolute Support”, misji szkoleniowo-doradczej. Nie będzie to operacja bojowa. Zadaniem NATO będzie wsparcie lokalnych sił bezpieczeństwa, pomoc w rozwijaniu zdolności bojowych, ale nie zastępowanie ich w realizacji zadań. Zmiana charakteru zaangażowania wpłynie oczywiście na zmniejszenie liczebności sił Sojuszu biorących udział w afgańskiej operacji.

Jakie cele stawia przed sobą Sojusz w ramach „Resolute Support”?

Zwykle na poziomie operacyjnym jest tak, że określamy cele, jakie chcemy osiągnąć i do tego dobieramy siły, jakie są potrzebne, by tego dokonać. W przypadku operacji post-ISAF stało się inaczej. Najpierw podjęto decyzje polityczne co do poziomu zaangażowania, a dzisiaj zadaniem wojskowych planistów jest odpowiedź na pytanie, co takimi środkami można zrobić. W tej chwili możemy powiedzieć, że „Resolute Support” będzie misją szkoleniową, realizowaną zgodnie z natowską koncepcją „train, advise, assist” (szkolenie, doradztwo, wsparcie – przyp. red.). Nie jest planowany udział wojsk NATO w żadnych akcjach bojowych.

Gen. Martin E. Dempsey, przewodniczący Kolegium Szefów Połączonych Sztabów Sił Zbrojnych USA, podczas swojej wizyty w Polsce w lipcu tego roku mówił, że wielkość kontyngentu natowskiego potrzebnego do realizacji tej misji szacowana jest na ok. 15 tys. żołnierzy.

Dzisiaj jest jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretnych liczbach. Trwają prace planistyczne, szczegóły objęte są klauzulą tajności. Musimy pamiętać, że „Resolute Support” będzie misją szkoleniowo-doradczą, a więc z katalogu misji pokojowych, ale będzie prowadzona w warunkach dalekich od pokoju. Wielkość zaangażowanych w nią sił będzie więc zależała od tego, czy Sojusz Północnoatlantycki będzie mógł liczyć na wsparcie lokalnej armii w zakresie ochrony wojsk. Wiemy, że w przeszłości dochodziło do incydentów, które mocno podkopały zaufanie do żołnierzy armii afgańskiej. To duży problem. Jeżeli Sojusz nie odzyska pełni wiary w lojalność lokalnych partnerów, to trudno będzie powierzyć tym siłom zadanie zapewnienia bezpieczeństwa natowskiemu personelowi. W przypadku, gdyby to NATO miało wziąć na siebie ciężar ochrony wojsk, to będziemy operowali wielkościami wymienianymi przez gen. Dempseya.

Co można zrobić, by poprawić zaufanie do lojalności armii afgańskiej?

To będzie miernik skuteczności całej operacji ISAF. Ci, którzy liczyli, że w ciągu kilku lat uda się całkowicie odmienić Afganistan, mylili się. Zmiany w regionie są doskonale widoczne – rozwija się administracja lokalna, powoli budują się instytucje obywatelskie, tworzony jest system oświaty – ale tego rodzaju ewolucja potrwa jeszcze wiele lat, całe pokolenia. W przypadku tak dużej armii jak afgańska ogromną rolę odgrywa dobór ludzi. Nie da się zapewnić, że w ponadtrzystutysięcznej formacji nie znajdą się jednostki niepewne, ale NATO wykonało dużą pracę, by zbudować odpowiednie struktury kontrwywiadowcze. Ich zadaniem jest zapewnić, że lokalne siły bezpieczeństwa będą godne zaufania i będą pracowały wspólnie z wojskami koalicji.

Kiedy możemy się spodziewać wiążących decyzji co do planów i wielkości sił zaangażowanych w operację „Resolute Support”?

Myślę, że ostateczne decyzje zapadną na wiosennym szczycie NATO.

Edyta Żemła, Maciej Chilczuk

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński

dodaj komentarz

komentarze


Miliony ofiar hiszpanki
 
Arsenał Iranu
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
We Are All Darfur
Defense Without Politics
Rakiety w celu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Dowodzę najlepszymi
Certyfikacja na „Tarczowni”
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Zryw kościuszkowski
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Poprad w kolejnej jednostce
Więcej wojska do walki z pandemią
Kremlowska gra
Studia on-line w Szkole Orląt
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Nissany zastąpią Honkery
Sukcesy sportowców w mundurach
Wojskowi medycy w gotowości
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Saperzy w walce z Covid-19
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Poprady i Pilica z interrogatorami
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Nowy wiceminister w MON
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Obradowała Rada Gabinetowa
Bezpłatne turnusy dla weteranów
„Gwiezdne wojny” Reagana
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Testy radarów dla Wisły
Dwa oblicza agenta wywiadu
Iran uderza w USA
Sześć dekad pod wirnikiem
Trzy cele na ścieżce
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Cichociemny patronem 14 BOT
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Beagle dla Polaków
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Koronawirus na wojskowej uczelni
USA nie zacznie wojny z Iranem
Medycy WOT kontra COVID-19
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Nabór na wojskowe studia trwa
Kwarantanna na WAT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO