moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojenna orkiestra na „Steadfast Jazz”

Zaczęła artyleria. Najpierw załomotały armatohaubice Dana, do których dołączyły wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta. Potem podniósł się świst przeciwpancernych pocisków Spike. Na końcu, równocześnie, zagrzmiały Leopardy, polskie Rosomaki i litewskie M113. Na drawskim poligonie – po taktyce – przyszedł czas na bojowe strzelanie.


Po trzech dniach ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013 Land Livex” żołnierze mieli okazję wykazać się w działaniach bojowych. Do tej pory pododdziały tworzące wielonarodowy batalion sił odpowiedzi NATO przeszły cykl zadań taktycznych.

Areną zmagań z przeciwnikiem (z fikcyjnego państwa Bothnia, które zaatakowało Estonię) był pas taktyczny Bucierz. Kompania z 12 Brygady Zmechanizowanej, wspierana przez pluton czołgów Leopard 2 z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, zajęła pozycje na lewej flance. Na prawej ustawiła się sojusznicza litewska kompania zmechanizowana Żelazny Wilk.

Za nimi, w lesie, ukryły się pododdziały odwodowe – kompania Rosomaków z 12 Brygady Zmechanizowanej, rumuńska kompania zmotoryzowana uzbrojona w transportery BWP-1 oraz estońska kompania zmotoryzowana wyposażona w pojazdy Sisu.


Sojusznicze siły dostały jasne zadanie. Zatrzymać nacierającego (z rubieży Czerwony Mur) przeciwnika, a następnie przeprowadzić kontruderzenie. Co ważne, scenariusz ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013 Land Livex” zakłada, że wojska nieprzyjaciela mają liczebną przewagę nad natowskimi siłami szybkiego reagowania.

– Przeciwnik jest znacznie liczniejszy, ale jeśli chodzi o jakość wyszkolenia żołnierzy oraz posiadanego przez nich wyposażenia i uzbrojenia, przewaga jest po naszej stronie – mówi kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej.

Ponieważ po raz kolejny pogoda nie dopisała, lotnictwo nie mogło jako pierwsze (tak zakładał scenariusz) zmierzyć się z nacierającym wrogiem. Zaczęła artyleria.

Najpierw zagrzmiały armatohaubice Dana, do których po chwili dołączyły wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta. Zgromadzeni na tzw. żółtej trybunie goście, wśród których była m.in. wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, szef Sztabu Generalnego gen. broni Mieczysław Gocuł, dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka oraz gen. Mieczysław Bieniek, mogli przez kilka minut podziwiać prowadzoną przez naszych artylerzystów nawałę ogniową.


Kiedy przeciwnik kontynuował natarcie, do akcji przystąpili przeciwpancerniacy uzbrojeni w wyrzutnie ppk Spike oraz przeciwlotnicy, którzy otworzyli ogień z zestawów ZSU-23-2. Ale i to było za mało, by odeprzeć przeważającego liczebnie agresora. Wtedy włączyły się Rosomaki wspierane przez czołgi Leopard. Najważniejszy cel – zatrzymać wroga – został osiągnięty.

Nie minęło wiele czasu, a wielonarodowy batalion przystąpił do drugiej fazy działań – kontrataku. Ponieważ pododdziały polskie i litewskie, które powstrzymały nieprzyjaciela, musiały odtworzyć gotowość bojową, do akcji ruszyły polsko-estońsko-ukraińskie odwody.

 – Po tym, jak przeszli przez linię obrony naszych Rosomaków, za pomocą wydłużonych ładunków wybuchowych utworzono dla nich przejścia w polach minowych. Kiedy już bezpiecznie pokonali zaminowany teren, zaatakowali wycofującego się nieprzyjaciela, wypierając go z rubieży Czerwony Mur – opowiada kapitan Błaszczak. Dodaje, że po rejteradzie przeciwnika ostatnim zadaniem wielonarodowego batalionu będzie zajęcie pozycji po drugiej stronie jeziora. – Wymaga to pokonania przeszkody wodnej, ale nasze Rosomaki poradzą sobie z tym bez najmniejszych problemów – dodaje.

Jutro na drawskim poligonie żołnierze ponownie zmierzą się z natarciem nieprzyjaciela. Ćwiczeniom będzie przyglądać się nie tylko prezydent Bronisław Komorowski, ale również sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Michał Romańczuk, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~And
1383767220
Jak wyglądają rumuńskie transportery BWP-1 ?
B3-CC-C7-26

USA nie zacznie wojny z Iranem
 
Certyfikacja na „Tarczowni”
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Edukacja na platformie
Wojskowi medycy w gotowości
Policja i wojsko kontra COVID-19
Ochotnik do Polski
We Are All Darfur
Studia on-line w Szkole Orląt
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Poprad w kolejnej jednostce
Nowy wiceminister w MON
Obradowała Rada Gabinetowa
Dowodzę najlepszymi
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Terytorialsi nie stracą dodatku
Logistycy transportują środki ochronne
PGZ pomaga w walce z epidemią
Trzy cele na ścieżce
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Saperzy w walce z Covid-19
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Dwa oblicza agenta wywiadu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Bezpłatne turnusy dla weteranów
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Koronawirus na wojskowej uczelni
Medycy WOT kontra COVID-19
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
„Gwiezdne wojny” Reagana
Rakiety w celu
Arsenał Iranu
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Zryw kościuszkowski
Sukcesy sportowców w mundurach
Następca RPG-7
Testy radarów dla Wisły
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Iran uderza w USA
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Sześć dekad pod wirnikiem
Defense Without Politics
Bez zajęć na wojskowych uczelniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO