moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Steadfast Jazz”: Falcon uderzył na okręty

Samolot nękał okręty przez kilka godzin, także po zmroku. Symulował szarże myśliwca i atak rakietowy. Marynarze odparli zagrożenie. Załogi okrętów uczestniczących w natowskich manewrach „Steadfast Jazz 2013” wykonały pierwsze zadania.

Włoski niszczyciel ITS „Caio Duilio”.

W rolę agresora wcielił się brytyjski samolot Falcon 20. – Nie wchodzi on w skład komponentu morskiego. Co więcej, to jednostka cywilna – informuje kmdr ppor. Czesław Cichy z biura prasowego Marynarki Wojennej. To jednak, jak dodaje, nie powinno dziwić. – W niektórych państwach zachodniej Europy zlecanie tego typu zadań firmom zewnętrznym to normalna praktyka – zaznacza.

Falcon atakował okręty znajdujące się na północ od Rozewia. W skład tej podgrupy wchodzi włoski niszczyciel ITS „Caio Duilio” oraz dwie fregaty: polska ORP „Generał Tadeusz Kościuszko” i holenderska HNLMS „De Ruyter”. Druga z tych jednostek jest okrętem dowodzenia. – Z samolotem ćwiczyliśmy przez kilka godzin, także po zachodzie słońca – wyjaśnia kpt. mar. Piotr Wojtas, rzecznik prasowy komponentu. Falcon symulował szarże myśliwca, a także atak rakietowy. Na tym jednak jego zadania zazwyczaj się nie kończą. – Podczas ćwiczeń tego typu samolot zwykle łamie strefę bezpieczeństwa wokół okrętów i nie odpowiada na wezwania. Dzięki temu marynarze mogą przetrenować procedury związane z tak zwanym zachowaniem asymetrycznym – tłumaczy kmdr ppor. Cichy. Pod tym określeniem kryje się atak terrorystów. Falcon ma na pokładzie urządzenia do zakłócania łączności między okrętami. – Załogi muszą sobie poradzić i z tym zagrożeniem. Jak? Tutaj wkraczamy w obszar informacji niejawnych – przyznaje kmdr ppor. Cichy. Ostatecznym rozwiązaniem jest zestrzelenie samolotu.

Obrona przed atakiem z powietrza to jedno z zadań, z którymi marynarze zmierzyli się podczas pierwszych godzin ćwiczenia. – „De Ruyter” i „Duilio” ćwiczyły także manewr podchodzenia do siebie na małą odległość. W ten sposób załogi doskonaliły procedury przekazywania sobie paliwa albo lekkich materiałów na linie – wyjaśnia kpt. mar. Wojtas.


Teraz „De Ruyter” przygotowuje się do ćwiczeń z polskim śmigłowcem pokładowym SH-2G. – Śmigłowiec będzie startował z pokładu okrętu i lądował na nim – zapowiada kpt. mar. Wojtas. – Wiąże się to z podstawowym celem manewrów, którym jest zwiększenie tak zwanej interoperacyjności między różnego rodzaju siłami.

W tym czasie druga grupa okrętów, w skład której wchodzą niszczyciele min i jednostka flagowa ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, ćwiczyła w innym rejonie Bałtyku – na wysokości ujścia Wisły. – Każdy z okrętów ma przydzielony akwen do oczyszczenia z min. Oprócz tego załogi muszą odpowiadać na takie zagrożenia, jak choćby atak małych łodzi czy pożar na pokładzie – tłumaczy kmdr ppor. Cichy.

Pogoda pokrzyżowała szyki uczestnikom lądowej części manewrów na poligonie w Drawsku Pomorskim. Żołnierze mieli przerzucać na pole walki litewskie poddziały rozpoznawcze oraz wzywać lotnicze wsparcie ogniowe. – Bardzo silny wiatr i mocne zachmurzenie spowodowały, że dowództwo musiało zmienić przygotowany na ten dzień scenariusz działań – wyjaśnia mjr Michał Romańczuk z zespołu prasowego ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013” Land Livex.

„Steadfest Jazz 2013” to największe ćwiczenie NATO od kilku lat. Jego gospodarzami są Polska, Litwa, Łotwa i Estonia. W morskiej części manewrów bierze udział 12 okrętów oraz uczestniczą dwa śmigłowce i dwa samoloty (wojskowy i cywilny), które reprezentują dziewięć państw. Siłami morskimi kieruje Polak – kmdr Mariusz Kościelski. Marynarka Wojenna RP wystawiła do udziału w ćwiczeniu cztery okręty, a także dwa śmigłowce.

ŁZ, KW

autor zdjęć: Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
 
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Za wolność naszą i waszą
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Obradowała Rada Gabinetowa
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Kajak idealny dla komandosa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Mobilne moździerze dla armii
We Are All Darfur
Nowy wiceminister w MON
Rekordowy budżet MON
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Następcy Wstęg poszukiwani
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Misje na dłużej
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Terytorialsi za oceanem
Defense Without Politics
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
They Train Together, They Fight Together
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Ostatni samochód Marszałka
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Polsko-łotewska „Zima”
Beagle dla żołnierzy?
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Pomagali z narażeniem życia
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
USA nie zacznie wojny z Iranem
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Misja wojownika
Arsenał Iranu
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Benemerenti 2020
Strykery znów na Mazurach
Iran uderza w USA
Klasy wojskowe po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO