moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świadectwo żołnierskiego profesjonalizmu

Mijający rok był czasem wytężonej pracy, dlatego też dziękuję wszystkim za wysiłek, zaangażowanie i poświęcenie – pisze gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny Sił Zbrojnych.

Polski żołnierz, służąc w misjach poza granicami kraju, każdego dnia daje świadectwo profesjonalizmu i dobrego wyszkolenia, co jest doceniane przez naszych sojuszników. Dla naszego kontyngentu w Afganistanie rok 2013 był kluczowy z uwagi na to, że w maju tamtejsza armia i policja wzięły na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo prowincji Ghazni. Był to początek swoistego sprawdzianu gotowości afgańskich sił bezpieczeństwa, ale to sprawdzian także dla nas, bo poziom realizacji zadań przez afgańskie wojsko i policję to najlepsza miara efektywności naszych wieloletnich wysiłków szkoleniowych.

3 Brygada Armii Afgańskiej, wyszkolona przez polskich żołnierzy, jest uznana za jedną z najlepszych jednostek tego typu w kraju. Do najlepszych zaliczana jest też policyjna jednostka antyterrorystyczna „Afgańskie Tygrysy”, którą szkolili polscy żołnierze Wojsk Specjalnych. Rok 2013 w Afganistanie to również wejście w zasadniczy etap powrotu wyposażenia kontyngentu do kraju. Jest to jedna z największych operacji logistycznych w historii udziału Wojska Polskiego w misjach zagranicznych. Proces ten przebiega bez zakłóceń i zgodnie z przyjętym planem.

Polscy żołnierze już od czternastu lat aktywnie biorą udział w misji NATO w Kosowie, gdzie pozostają gwarantem stabilizacji i bezpieczeństwa w tym regionie Europy.

Wraz z początkiem roku weszliśmy w nową misję szkoleniową Unii Europejskiej w Republice Mali. Nasz wkład narodowy do misji to „tylko” 20 żołnierzy, ale są oni tam prekursorami logistyki wojskowej dla nowo tworzonych malijskich sił zbrojnych. Polscy żołnierze, doświadczeni udziałem we wcześniejszych afrykańskich operacjach w Czadzie i Kongo, szybko odnaleźli się w nowych uwarunkowaniach i wyszkolili już trzy kompanie logistyczne.

Nie mniej ważnym, a może nawet najważniejszym elementem naszej działalności w 2013 roku było szkolenie operacyjno-taktyczne, podczas którego zrealizowano cykl przedsięwzięć w formie szkoleń, treningów, ćwiczeń, których celem było zgranie elementów ugrupowania operacyjnego do prowadzenia połączonej operacji obronnej. Rozpoczęliśmy również przygotowanie najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego 2014 roku, tj. ćwiczenia dowódczo sztabowego z rozwinięciem stanowisk dowodzenia poziomu operacyjnego i taktycznego „Anakonda-14”, które będzie ostatnim etapem weryfikacji stanu przygotowania poszczególnych związków taktycznych, oddziałów i pododdziałów wydzielonych do prowadzenia działań obronnych na terenie kraju. W trakcie ćwiczenia będą zgrywane i sprawdzane wszystkie systemy walki, ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania systemu dowodzenia, który w kontekście wprowadzanych z początkiem 2014 roku zmian strukturalnych poddany będzie szczegółowej analizie i weryfikacji. W ćwiczeniu oprócz jednostek wydzielonych z rodzajów sił zbrojnych udział wezmą żołnierze innych państw oraz elementy pozamilitarnego systemu obronnego państwa.

Kolejnym ważnym obszarem działalności Dowództwa Operacyjnego jest obrona granicy państwowej w przestrzeni powietrznej i morskiej. W tym zakresie dwukrotnie doskonaliliśmy procedury i zgrywaliśmy bardzo szeroki wachlarz instytucji zaangażowanych w działania przeciwterrorystyczne podczas ćwiczeń reagowania kryzysowego RENEGADE / KAPER. W bieżącym roku kontynuowaliśmy również reorganizację struktur zarządzających Systemem Obrony Powietrznej RP. Praktyczne sprawdzenie działania systemu realizowane było w ramach operacji zapewnienia bezpieczeństwa uczestników szczytu klimatycznego. Prowadzone ćwiczenia i praktyczne działania potwierdziły zasadność wprowadzonych przez nas zmian w przepisach prawnych regulujących zasady ochrony granicy państwowej w przestrzeni powietrznej RP.

Mijający rok dla Dowództwa Operacyjnego to również osiąganie zdolności do wykonywania zadań w nowym systemie kierowania i dowodzenia jako Stanowisko Dowodzenia Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych, jak również w zakresie zarządzania kryzysowego i kierowania systemem rozpoznania. Od początku roku dowództwu będą podlegały już nie tylko Polskie Kontyngenty Wojskowe poza granicami kraju, ale również Centrum Operacji Powietrznych, oraz Centrum Operacji Morskich.

Z tego miejsca dziękuję za wysiłek, zaangażowanie i poświęcenie wszystkim tym, którzy przyczynili się do powodzenia działań podejmowanych przez Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.

Jednocześnie wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska Dowództwa Operacyjnego oraz ich rodzinom, życzę aby Święta Bożego Narodzenia upłynęły w atmosferze rodzinnego ciepła, miłości i spokoju.

Łączę się myślami z żołnierzami i pracownikami wojska Polskich Kontyngentów Wojskowych, którym w tym czasie przyszło pełnić służbę z dala od Ojczyzny. Niech te dni przyniosą Wam choć odrobinę odpoczynku od trudów dnia codziennego. Życzę Wam spokojnych i bezpiecznych świąt. Sercem pozostaję z Waszymi rodzinami i bliskimi, którzy tu w kraju oczekują Waszego szczęśliwego powrotu do domu.

Szczególne życzenia kieruję do żołnierzy rannych i ich rodzin oraz do rodzin tych, których bliscy oddali swoje życie niosąc pokój, bezpieczeństwo i nadzieję na lepsze jutro. Myślami pozostaję z Wami drodzy Przyjaciele, niech wolne miejsce przy wigilijnym stole będzie symbolem naszej pamięci i szacunku.

gen. broni Marek Tomaszycki
dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1388055600
Serdecznie dziękujemy i Życzymy Panu Generale, sukcesów w kontynuacji reform.
DB-A6-73-01

Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
 
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Terytorialsi nie stracą dodatku
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Saperzy w walce z Covid-19
Studia on-line w Szkole Orląt
Nissany zastąpią Honkery
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojskowi medycy w gotowości
Dowodzę najlepszymi
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Certyfikacja na „Tarczowni”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Obradowała Rada Gabinetowa
Iran uderza w USA
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Medycy WOT kontra COVID-19
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Więcej wojska do walki z pandemią
Kwarantanna na WAT
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Arsenał Iranu
Zryw kościuszkowski
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Dwa oblicza agenta wywiadu
Defense Without Politics
Cichociemny patronem 14 BOT
Kremlowska gra
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Nabór na wojskowe studia trwa
Sukcesy sportowców w mundurach
Beagle dla Polaków
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Miliony ofiar hiszpanki
Sześć dekad pod wirnikiem
Poprad w kolejnej jednostce
Testy radarów dla Wisły
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Nowy wiceminister w MON
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Koronawirus na wojskowej uczelni
We Are All Darfur
USA nie zacznie wojny z Iranem
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Rakiety w celu
Trzy cele na ścieżce
„Gwiezdne wojny” Reagana
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Poprady i Pilica z interrogatorami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO