moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szukają następców wysłużonego BWP-1

Inspektorat Uzbrojenia MON szuka pojazdów, które zastąpią bojowe wozy piechoty (BWP-1). Firmy zbrojeniowe mają czas do 15 stycznia 2014 roku, aby zgłosić się do dialogu technicznego. Wymiana poradzieckich maszyn, których w armii jest ponad tysiąc, to jeden z kluczowych elementów programu modernizacji polskich sił lądowych.


– Polską armię czeka nieunikniona wymiana starego, bazującego na technologii z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, poradzieckiego uzbrojenia. Dotyczy to również Wojsk Lądowych i ich potencjału bojowego – mówi ppłk Jacek Sońta, rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej.

Inspektorat Uzbrojenia MON chce kupić kilka wersji nowych wozów. Oprócz klasycznego bojowego wozu piechoty, czyli pojazdu przeznaczonego do transportu żołnierzy na pole walki (BWP-1 może przewieźć ich ośmiu), producent będzie musiał dostarczyć również wersje specjalistyczne: dowodzenia, rozpoznawczą, rozpoznania skażeń, ewakuacji medycznej oraz zabezpieczenia technicznego.

Jakie będzie uzbrojenie następców BWP-1 i czy podobnie jak one będą przystosowane do pływania? Na te pytania Inspektorat na razie nie udziela odpowiedzi. Resort obrony zdecydował, że wstępne założenia techniczne, jakie muszą spełniać nowe wozy, poznają jedynie producenci, którzy zgłoszą się do dialogu technicznego. Firmy mają na to czas do 15 stycznia. Rozmowy z producentami zaplanowano na wiosnę 2014 roku.

Choć w połowie ubiegłej dekady resort obrony rozważał modernizację około 500 BWP-1 (w ramach projektu „Puma”), jednak w 2009 roku zrezygnowano z tego pomysłu. MON zdecydował, że następcą wysłużonych BWP-1 będzie zupełnie nowa konstrukcja, zbudowana na bazie uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej. Na takim samym podwoziu będzie również zbudowany wóz wsparcia bezpośredniego, którego także (w ramach innego postępowania) poszukuje nasza armia.

Kiedy w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku Związek Radziecki zaprezentował światu swoje najnowsze uzbrojenie – bojowe wozy piechoty - 1 , a właściwie z rosyjskiego BMP-1 (Боевая Машина Пехоты), były to jedne z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych pojazdów bojowych na świecie.

Uzbrojone nie tylko w armatę kalibru 73 mm, lecz także w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych oraz karabin maszynowy kalibru 7,62 mm, BWP-1 mogły zabrać ośmiu żołnierzy desantu i bez specjalnego przygotowania pokonać z marszu wodną przeszkodę – rzekę lub jezioro.

Pierwsze BWP-1 trafiły do polskiego wojska w 1973, ostatnie – w 1988 roku. Łącznie Wojska Lądowe otrzymały ponad 1300 pojazdów tego typu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1386936120
~Gall Anonim - Jom Kippur sprawdź wynik w wiki ... . nie pomyl z 6 dniową .... .
DB-A6-73-01
~Gall Anonim
1386898200
"Lanie w Jom Kippur"?...to chyba miały wszystkie strony konfliktu...Nie musisz nic pisać, a i tak wiem że lepiej nie ujęłaby tego nawet propagandowa tuba amerykańskiej armii czyli "Stars and stripes"...obiektywizmu za grosz, wiedzy za złamany włos, ale bardzo dużo"wishful thinking" i rojenia paranoidalnego jankesofila.
64-DB-A9-C8
~scooby
1386864600
NSR musi poćwiczyć z liniowymi. Jedni drugich lepiej zrozumieją.
DB-A6-73-01
~scooby
1386863100
~Luke - kupmy polskie BWP zaraz po polskim mikroprocesorze ...
DB-A6-73-01
~mi;ro
1386859200
,,,,, Nareszcie,,,,,,,Kupic dobre wozy aby starczyly na nastepne 25 lat,
C4-03-BA-11
~Luke
1386858000
No to mam nadzeje ze to jakas Polska domowa firma wygra i bedzie dostarczala te wozy, (Anders jets takim Polskim Projektem) Polska musi sie nauczyc zaby troche dbac o produkt domowy a nie zagraniczny!!
89-B5-6E-3D
~scooby
1386850560
cyt:"Kiedy w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku Związek Radziecki zaprezentował .... . ' to dlaczego takie lanie w Jom Kippur ?
DB-A6-73-01
~scooby
1386847800
Idzie ku lepszemu. trzeba załatwić jeszcze z 48 szt .tych zmodernizowanych B-61.
DB-A6-73-01
~scooby
1386846180
BWP - musi być trochę taki "biurem" dla Żołnierzy z drużyny. Od najistotniejszych .1. Sytuacyjne wsparcie. Stosowne środki rozpoznania i komunikacji aby nie pakować się tam gdzie nie trzeba za szybko. 2. Schronienie przed ostrzałem bezpośrednim wprost - min . do 30 mm oraz odłamkami amunicji parabolicznej. moździerz , horyzontalne. 3. Umożliwienie przeprowadzenia natarcia - od transportu mamy KTO. ( podjechać wypakować) . BWP musi zapewniać możliwości bojowe wewnątrz pojazdu a nie tylko po jego opuszczeniu. To do drużyny. II. Ochrona BWP. Pancerz min. odporny na 30 mm ze wszystkich stron ( mamy odłamki załatwione) , troophy, oraz systemy detekcji dźwiękowe ( szczególnie przydatne w mieście) integracja z Latającym Okiem . odporny na Miny. Uzbrojenie : szybkostrzelna armata ATK Mk 44 -w bezzałogowej wierzy na stosownej wysokości. niezależny WKM lub zamiast armaty 2 WKM i automatyczny granatnik. Duży zapas amunicji.
DB-A6-73-01
~scooby
1386844800
polecam "kotowate" i nie musi pływać .
DB-A6-73-01

Iranian Chess Game
 
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Modernizacja starów 266
Terytorialsi na wysokościach
Polska nie pozostanie osamotniona
Samochód do desantowania
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Polscy weterani i książę Harry
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Sprawdzają Brutusa
Głos (z) płonącej Warszawy
Pamięć o tragedii
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Irańskie szachy
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Z maratonu programowania do wojska
„Górale” zdobywają miasto
W Indiach mieli swój drugi dom
Polscy nurkowie na Islandii
Klasy wojskowe po nowemu
Festiwal Orkiestr w Mundurach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Walka i dyplomacja
Agresja sowieckiego kolosa
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Nowy wiceminister w MON
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Selekcja w pigułce
Oko na Europę
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Thin Blue Line
Modernizacja Sokołów
Umowa na Feniksy
Jedna misja, jeden zespół
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Nowa misja i nowy sprzęt
Cienka niebieska linia
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Chorwacki test polskich kadetów
A Torn Subcontinent
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Stalin czekał i kalkulował
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
GROM Challenge
Wojsko wraca do Łomży
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Groźny jak Tallboy
Dead to the World
Rozpoczynamy nową erę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO