moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nobel za walkę z bronią chemiczną

Przedstawiciele Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, którzy obecnie zajmują się likwidacją arsenału chemicznego w Syrii, odbiorą dziś Pokojową Nagrodę Nobla. W Oslo, oprócz dyplomu i medalu, organizacja otrzyma także czek na 1,25 mln dolarów. To wyróżnienie jest wręczane zawsze 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla, który je ufundował.

Międzynarodowe ćwiczenia obrony przed bronią chemiczną "Assistex 3", które Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej przeprowadziła w 2010 roku w Tunezji.

Norweski Komitet Noblowski w Oslo wybrał tegorocznego laureata spośród 259 zgłoszonych kandydatów. Doceniono pracę inspektorów Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej powstałej w 1997 roku. Dziś zrzesza ona 189 państw członkowskich. Jest instytucją wykonawczą konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie 16 lat temu.

Inspektorzy organizacji, której siedziba znajduje się w Hadze, kontrolują niszczenie broni chemicznej oraz światowy przemysł chemiczny, by nie dopuścić do jej produkcji. Obecnie prowadzą w Syrii misję mającą na celu zniszczenie arsenału chemicznego w tym kraju. Inspektorzy muszą sprawdzić około 20 lokalizacji na terenie tego kraju.

– W fizyce czy medycynie Nagroda Nobla jest wyrazem uznania dla wybitnych naukowych odkryć – mówi Rafał Tarnogórski, analityk spraw międzynarodowych. – Z pokojowym Noblem jest inaczej. Nie da się uciec od polityki. Nagradzana jest bowiem pewna idea: w tym roku jest to zakaz stosowania broni chemicznej. Niewiele osób słyszało wcześniej o Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, która dostała to wyróżnienie. Niewiele było także wiadomo o jej dokonaniach. Jednak dzięki pokojowemu Noblowi nagrodzona idea trafiła na czołówki światowych mediów.

Po nagrodzie dla Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (w 2005 roku) to drugi Nobel dla organizacji powołanej do walki z rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia.

Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku. Zgodnie z wolą fundatora – szwedzkiego biznesmena Alfreda Nobla, trafia do tych, którzy działają na rzecz jedności narodów, redukują armie i zapobiegają wojnom.

Nagrodę przyznaje pięcioosobowy komitet wybierany przez norweski parlament. Jego posiedzenia są poufne i nie są protokołowane. Początkowo wyróżniano osoby, które zawodowo zajmowały się sprawami pokoju i rozbrojeniem – przywódców ruchów pacyfistycznych, a także autorytety z dziedziny prawa międzynarodowego. Z czasem do grona laureatów dołączali działacze organizacji broniących praw człowieka. W 1983 roku otrzymał ją Lech Wałęsa. W ostatnich latach wyróżniono m.in. Unię Europejską, trzy działaczki na rzecz praw kobiet, ONZ czy organizację Lekarze bez Granic. Rekordzistą jest Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża – otrzymał pokojowego Nobla aż trzykrotnie (w 1917 roku, w 1944 i 1963).

Pokojowa Nagroda Nobla bywa też uznaniem za dorobek życia: szwedzka działaczka i polityk Alva Myrdal dostała ją za zaangażowanie na rzecz rozbrojenia, Michaił Gorbaczow za zapoczątkowanie pokojowych przemian w ZSRR. Do tej pory Nobla odebrało 126 laureatów. Wśród wyróżnionych znalazły się 22 organizacje.

Tylko jeden laureat odmówił przyjęcia nagrody. W 1973 roku postąpił tak Lê Dức Thọ wyróżniony razem z Henrym Kissingerem za negocjacje podczas wojny w Wietnamie. Zrobił tak w proteście przeciwko naruszeniu przez Stany Zjednoczone warunków rozejmu.

W 1961 roku Komitet zdecydował, że laureatem zostanie Dag Hammarskjöld, który zginął we wrześniu tego roku w katastrofie lotniczej. Jest to jedyny przypadek pośmiertnego wyróżnienia Pokojową Nagrodą Nobla.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej

dodaj komentarz

komentarze


Legia Akademicka po raz piąty
 
Star Army
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Polityka nie znosi próżni
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Time for Miecznik
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
W jedynym słusznym kierunku
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Afganistan. Czas wracać do domu
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Course on Diplomacy
Kobiety a pokój
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Wybierz się na wojskowe studia
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Duch Invictus jest, czas na formę
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Raki dla podhalańczyków
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Saper robi przejście
Ciemne strony Facebooka
KFOR: wyższy stopień gotowości
Zbrodnia bez kary
AZOR – podwodny specjalista
Ogień na alpejskich szczytach
Wilk na poligonie
Inwestycje Stoczni Wojennej
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szef MON odwiedził USA
Kraby dla podhalańczyków
Żołnierze bez testów z WF-u
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Szczury Torbuku
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
O bezpieczeństwie państw NATO
Emerytura wypłacana w … karmie
Dron dla hydrografów
Czy będą podwyżki?
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO