moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi odbijają statek z rąk terrorystów

Na wodach Zatoki Gdańskiej komandosi morskiego zespołu bojowego z Polski, Finlandii i Norwegii będą dziś ćwiczyć zdobywanie wrogiego statku – to jeden z epizodów międzynarodowych ćwiczeń „Cobra-13”, które odbywają się w Polsce. W największych w tym roku manewrach sojuszniczych wojsk specjalnych biorą udział żołnierze z 15 państw NATO i UE.


Podczas ćwiczenia „Cobra-13”, certyfikującego polskie Dowództwo Wojsk Specjalnych, działa siedem wielonarodowych zadaniowych zespołów bojowych. Jeden z nich – morski, tworzą operatorzy z rodzimej Formozy, norweskiej Marinejegerkommandoen oraz Morskiej Jednostki Działań Specjalnych z Finlandii. Ćwiczenie podzielono na dwa etapy. – Podczas pierwszego, który trwa obecnie i zakończy się w niedzielę, zaplanowano wiele szkoleń zgrywających wielonarodowy zespół. Natomiast zadania bojowe będą wykonywane w przyszłym tygodniu – mówi kapitan Tomasz Królik, rzecznik prasowy Formozy. Zadania są stawiane komandosom na bieżąco. – Dowództwo doskonale wie, do czego jesteśmy przygotowani – mówi jeden z operatorów biorących udział w ćwiczeniu.

Wczoraj żołnierze szkolili się na morzu, gdzie zgrywały się obsługi tzw. szybkich łodzi, oraz na lądzie. Na strzelnicy niedaleko Trójmiasta przeprowadzono strzelania dynamiczne, podczas których pokonywali biegiem kilkusetmetrowy tor, likwidując po drodze pojawiające się cele. Zorganizowano także strzelania statyczne. – Najtrudniej poradzić sobie z zadaniem nazywanym nine hole (dziewięć dziur). Operator strzela na czas zza przeszkody o dziewięciu otworach różnego kształtu, z czego ostatnie trzy znajdują się praktycznie na poziomie gruntu. Strzelając, trzeba trafić w zawieszony niedaleko niewielki cel. Co ważne, żołnierz musi sobie z tym zadaniem poradzić, strzelając najpierw prawą, a następnie lewą ręką – opisuje kierownik ćwiczenia, oficer Formozy.

W ćwiczeniach „Cobra-13” bierze udział ponad dwa tysiące żołnierzy, m.in. z Norwegii, Finlandii, USA, Węgier i Wielkiej Brytanii. Gospodarzami manewrów są cztery państwa: Litwa, Czechy, Słowacja i Polska. Specjalsi przyjadą na poligony w Żaganiu, Drawsku i Zatoce Gdańskiej. Z Polski w ćwiczeniach biorą udział zespoły złożone z żołnierzy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oraz Formozy. Lotniczy zespół bojowy utworzy 7 Eskadra Działań Specjalnych. Komandosi z „Agatu” będą odpowiadać za ochronę i obronę stanowiska dowodzenia, a żołnierze z jednostki „Nil” – za zapewnienie systemu dowodzenia oraz wsparcie informacyjne.

Scenariusz manewrów zakłada, że wojska sojusznicze rozpoczną operację stabilizacyjną w fikcyjnym państwie Freedonia, w którym doszło do konfliktu na tle etnicznym.

Jeśli oficerowie z DWS przejdą test pozytywnie, to po raz pierwszy w historii Sił Zbrojnych RP dowództwo tak wysokiego szczebla będzie pełnić dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Polska dołączy tym samym do elitarnego grona sześciu państw, które mają takie uprawnienia (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Włochy i Turcja). – Dowództwo Wojsk Specjalnych od kilku lat realizuje proces przygotowań zmierzających do osiągnięcia przez Polskę statusu „państwa ramowego”. Przygotowania te zostaną zakończone w tym miesiącu ćwiczeniami „Cobra-13” – mówi gen. Piotr Patalong, dowódca DWS.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. DWS, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Wozy amunicyjne do Raków
 
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Amerykańska przyszłość WZL
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Desant z transportowca-giganta
Cienka niebieska linia
High Confidence Operations
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Czarny odchodzi do cywila
Piknik ze smakiem
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Śladami Pierwszej Pancernej
Śląskie obchody wojskowego święta
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Sprawdzają Brutusa
Wojna wywiadów
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
A Wave of Alliances
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Irańskie szachy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Przez krew zdobyty Śląsk
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Spełniliśmy swój obowiązek
Morska Bryza w pobliżu Krymu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Kolejne NUR-y do modernizacji
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Warszawa walczy, wracamy
Zielonka dla Patriotów
A Torn Subcontinent
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Wielofunkcyjny scyzoryk
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Przysięga śląskich terytorialsów
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Świętuj z wojskiem na piknikach!
„Pułaski” wrócił do kraju
Obrady Rady Unii Europejskiej
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Rivalry on Closed Sea
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO