moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi odbijają statek z rąk terrorystów

Na wodach Zatoki Gdańskiej komandosi morskiego zespołu bojowego z Polski, Finlandii i Norwegii będą dziś ćwiczyć zdobywanie wrogiego statku – to jeden z epizodów międzynarodowych ćwiczeń „Cobra-13”, które odbywają się w Polsce. W największych w tym roku manewrach sojuszniczych wojsk specjalnych biorą udział żołnierze z 15 państw NATO i UE.


Podczas ćwiczenia „Cobra-13”, certyfikującego polskie Dowództwo Wojsk Specjalnych, działa siedem wielonarodowych zadaniowych zespołów bojowych. Jeden z nich – morski, tworzą operatorzy z rodzimej Formozy, norweskiej Marinejegerkommandoen oraz Morskiej Jednostki Działań Specjalnych z Finlandii. Ćwiczenie podzielono na dwa etapy. – Podczas pierwszego, który trwa obecnie i zakończy się w niedzielę, zaplanowano wiele szkoleń zgrywających wielonarodowy zespół. Natomiast zadania bojowe będą wykonywane w przyszłym tygodniu – mówi kapitan Tomasz Królik, rzecznik prasowy Formozy. Zadania są stawiane komandosom na bieżąco. – Dowództwo doskonale wie, do czego jesteśmy przygotowani – mówi jeden z operatorów biorących udział w ćwiczeniu.

Wczoraj żołnierze szkolili się na morzu, gdzie zgrywały się obsługi tzw. szybkich łodzi, oraz na lądzie. Na strzelnicy niedaleko Trójmiasta przeprowadzono strzelania dynamiczne, podczas których pokonywali biegiem kilkusetmetrowy tor, likwidując po drodze pojawiające się cele. Zorganizowano także strzelania statyczne. – Najtrudniej poradzić sobie z zadaniem nazywanym nine hole (dziewięć dziur). Operator strzela na czas zza przeszkody o dziewięciu otworach różnego kształtu, z czego ostatnie trzy znajdują się praktycznie na poziomie gruntu. Strzelając, trzeba trafić w zawieszony niedaleko niewielki cel. Co ważne, żołnierz musi sobie z tym zadaniem poradzić, strzelając najpierw prawą, a następnie lewą ręką – opisuje kierownik ćwiczenia, oficer Formozy.

W ćwiczeniach „Cobra-13” bierze udział ponad dwa tysiące żołnierzy, m.in. z Norwegii, Finlandii, USA, Węgier i Wielkiej Brytanii. Gospodarzami manewrów są cztery państwa: Litwa, Czechy, Słowacja i Polska. Specjalsi przyjadą na poligony w Żaganiu, Drawsku i Zatoce Gdańskiej. Z Polski w ćwiczeniach biorą udział zespoły złożone z żołnierzy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oraz Formozy. Lotniczy zespół bojowy utworzy 7 Eskadra Działań Specjalnych. Komandosi z „Agatu” będą odpowiadać za ochronę i obronę stanowiska dowodzenia, a żołnierze z jednostki „Nil” – za zapewnienie systemu dowodzenia oraz wsparcie informacyjne.

Scenariusz manewrów zakłada, że wojska sojusznicze rozpoczną operację stabilizacyjną w fikcyjnym państwie Freedonia, w którym doszło do konfliktu na tle etnicznym.

Jeśli oficerowie z DWS przejdą test pozytywnie, to po raz pierwszy w historii Sił Zbrojnych RP dowództwo tak wysokiego szczebla będzie pełnić dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Polska dołączy tym samym do elitarnego grona sześciu państw, które mają takie uprawnienia (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Włochy i Turcja). – Dowództwo Wojsk Specjalnych od kilku lat realizuje proces przygotowań zmierzających do osiągnięcia przez Polskę statusu „państwa ramowego”. Przygotowania te zostaną zakończone w tym miesiącu ćwiczeniami „Cobra-13” – mówi gen. Piotr Patalong, dowódca DWS.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. DWS, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Kajak idealny dla komandosa
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Projekt MON dla szkół
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Network Intelligence
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Głosuj na wojskowego sportowca roku
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Nowy wiceminister w MON
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Dragoni na poligonie
Misje na dłużej
Podoficer po nowemu
Beagle dla żołnierzy?
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Armia Czerwona w fabryce śmierci
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Bohaterskie Orlęta
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
Klasy wojskowe po nowemu
Ostatni samochód Marszałka
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Wojsko wzywa na kwalifikację
Stepping out of the Shadow
Zdobywcy „Pen Y Fan”
Iran uderza w USA
Powstanie bez sukcesu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Defense Without Politics
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Arsenał Iranu
Weterani trenują MMA
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
They Train Together, They Fight Together
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
To nie mogło się udać, ale…
We Are All Darfur
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Polsko-łotewska „Zima”
Mobilne moździerze dla armii
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
USA nie zacznie wojny z Iranem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO