moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tu wykuwa się jedność Sojuszu

Siły Odpowiedzi to włócznia NATO. Testujemy ją co roku, aby być pewnymi, że jest naostrzona i gotowa do użycia – podkreślał Anders Fogh Rasmussen. Sekretarz generalny NATO wspólnie z prezydentem Bronisławem Komorowskim, prezydentem Łotwy Andrusem Berzinsem i premierem Litwy Algirdasem Butkeviciusem obserwowali na poligonie drawskim ostatni dzień szkolenia wielonarodowego batalionu Sił Odpowiedzi NATO – „Steadfast Jazz 2013”.


Anders Fogh Rasmussen podkreślał, że to Siły Odpowiedzi NATO jako pierwsze ruszą do boju, gdy któreś z państw Sojuszu zostanie zaatakowane. Dodał, że po raz pierwszy tak duże manewry zostały zorganizowane w Polsce i państwach bałtyckich. – Wszystkie te cztery państwa to są mocni członkowie, przyjaciele, wzmacniający nasz Sojusz – akcentował sekretarz generalny NATO.

Prezydent Bronisław Komorowski, który wspólnie z zagranicznymi gośćmi oglądał manewry na poligonie, podkreślał, że to właśnie podczas ćwiczeń tworzy się jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Wspólne działania w polu pokazują najskuteczniej, że podstawową zasadą funkcjonowania NATO jest solidarność, solidarność także w praktyce. Bo nawet jeśli zagrożenia są symulowane, współpraca zawsze jest prawdziwa – mówił prezydent.

Zarówno Rasmussen, jak Komorowski podkreślali, że przyszłością NATO, które kończy misję w Afganistanie, są wielonarodowe operacje. A ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013”, poza certyfikacją kolejnej zmiany Sił Odpowiedzi, dadzą doskonały materiał do zweryfikowania i oceny koncepcji, jak powinny być zorganizowane międzynarodowe operacje.


– Chociaż decyzje w tym względzie zapadną na przyszłorocznym szczycie NATO, to właśnie na tym poligonie, na tym ćwiczeniu mamy okazję do zweryfikowania założeń sił połączonych – tłumaczył prezydent Komorowski.

Dzisiejszy pokaz kierowania ogniem kończy poligonową aktywność na ćwiczeniach „Steadfast Jazz 2013”. Jutro podczas lądowej części manewrów (Land Livex), morskiej i powietrznej odbędą się uroczyste apele kończące oficjalnie natowskie ćwiczenie.

W manewrach „Steadfast Jazz 2013” bierze udział 6 tysięcy żołnierzy z 25 państw, około 60 statków powietrznych, 120 sztuk ciężkiego sprzętu wojskowego i osiem okrętów. To największe od kilku lat ćwiczenie zgrywające i certyfikujące kolejną zmianę Sił Odpowiedzi NATO. Manewry podzielone zostały na trzy części – lądową o kryptonimie „Land Livex”, morską – „Maritime Livex” oraz powietrzną – „Air Livex” (lub „Eagle Talon”). Poza Polską, Litwą i Łotwą, ćwiczenie odbywa się w różnego rodzaju dowództwach NATO w Belgii, Norwegii, Włoszech, Niemczech i Holandii. „Land Livex” zakończy się 8 listopada.

* * * * *

Po południu Anders Fogh Rasmussen spotkał się w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem. Politycy rozmawiali o kończących się manewrach „Steadfast Jazz” oraz o czekających polską armię inwestycjach w ramach programu modernizacji technicznej. – Polska jest oddanym państwem członkowskim NATO i oddanym sojusznikiem. Chciałbym podziękować Polsce za przyjęcie roli jednego z gospodarzy ćwiczeń Steadfast Jazz 2013 – powiedział Anders Fogh Rasmussen. – Jesteśmy niezwykle wdzięczni za ciągłe zaangażowanie i oddanie sojuszowi NATO – dodał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski, mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
 
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wielofunkcyjny scyzoryk
Przysięga śląskich terytorialsów
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
High Confidence Operations
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cienka niebieska linia
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Piknik ze smakiem
Wozy amunicyjne do Raków
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Najpierw „Sonda”, później promocja
Przez krew zdobyty Śląsk
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Obrady Rady Unii Europejskiej
Preselekcja u komandosów
Spełniliśmy swój obowiązek
Sprawdzają Brutusa
„Pułaski” wrócił do kraju
A Wave of Alliances
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Zielonka dla Patriotów
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Czarny odchodzi do cywila
Wojna wywiadów
Jedna misja, jeden zespół
Śladami Pierwszej Pancernej
Irańskie szachy
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Amerykańska przyszłość WZL
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Desant z transportowca-giganta
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Rivalry on Closed Sea
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Od sojusznika do kata
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rozpoczynamy nową erę
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
A Torn Subcontinent
Warszawa walczy, wracamy
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO