moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tu wykuwa się jedność Sojuszu

Siły Odpowiedzi to włócznia NATO. Testujemy ją co roku, aby być pewnymi, że jest naostrzona i gotowa do użycia – podkreślał Anders Fogh Rasmussen. Sekretarz generalny NATO wspólnie z prezydentem Bronisławem Komorowskim, prezydentem Łotwy Andrusem Berzinsem i premierem Litwy Algirdasem Butkeviciusem obserwowali na poligonie drawskim ostatni dzień szkolenia wielonarodowego batalionu Sił Odpowiedzi NATO – „Steadfast Jazz 2013”.


Anders Fogh Rasmussen podkreślał, że to Siły Odpowiedzi NATO jako pierwsze ruszą do boju, gdy któreś z państw Sojuszu zostanie zaatakowane. Dodał, że po raz pierwszy tak duże manewry zostały zorganizowane w Polsce i państwach bałtyckich. – Wszystkie te cztery państwa to są mocni członkowie, przyjaciele, wzmacniający nasz Sojusz – akcentował sekretarz generalny NATO.

Prezydent Bronisław Komorowski, który wspólnie z zagranicznymi gośćmi oglądał manewry na poligonie, podkreślał, że to właśnie podczas ćwiczeń tworzy się jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Wspólne działania w polu pokazują najskuteczniej, że podstawową zasadą funkcjonowania NATO jest solidarność, solidarność także w praktyce. Bo nawet jeśli zagrożenia są symulowane, współpraca zawsze jest prawdziwa – mówił prezydent.

Zarówno Rasmussen, jak Komorowski podkreślali, że przyszłością NATO, które kończy misję w Afganistanie, są wielonarodowe operacje. A ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013”, poza certyfikacją kolejnej zmiany Sił Odpowiedzi, dadzą doskonały materiał do zweryfikowania i oceny koncepcji, jak powinny być zorganizowane międzynarodowe operacje.


– Chociaż decyzje w tym względzie zapadną na przyszłorocznym szczycie NATO, to właśnie na tym poligonie, na tym ćwiczeniu mamy okazję do zweryfikowania założeń sił połączonych – tłumaczył prezydent Komorowski.

Dzisiejszy pokaz kierowania ogniem kończy poligonową aktywność na ćwiczeniach „Steadfast Jazz 2013”. Jutro podczas lądowej części manewrów (Land Livex), morskiej i powietrznej odbędą się uroczyste apele kończące oficjalnie natowskie ćwiczenie.

W manewrach „Steadfast Jazz 2013” bierze udział 6 tysięcy żołnierzy z 25 państw, około 60 statków powietrznych, 120 sztuk ciężkiego sprzętu wojskowego i osiem okrętów. To największe od kilku lat ćwiczenie zgrywające i certyfikujące kolejną zmianę Sił Odpowiedzi NATO. Manewry podzielone zostały na trzy części – lądową o kryptonimie „Land Livex”, morską – „Maritime Livex” oraz powietrzną – „Air Livex” (lub „Eagle Talon”). Poza Polską, Litwą i Łotwą, ćwiczenie odbywa się w różnego rodzaju dowództwach NATO w Belgii, Norwegii, Włoszech, Niemczech i Holandii. „Land Livex” zakończy się 8 listopada.

* * * * *

Po południu Anders Fogh Rasmussen spotkał się w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem. Politycy rozmawiali o kończących się manewrach „Steadfast Jazz” oraz o czekających polską armię inwestycjach w ramach programu modernizacji technicznej. – Polska jest oddanym państwem członkowskim NATO i oddanym sojusznikiem. Chciałbym podziękować Polsce za przyjęcie roli jednego z gospodarzy ćwiczeń Steadfast Jazz 2013 – powiedział Anders Fogh Rasmussen. – Jesteśmy niezwykle wdzięczni za ciągłe zaangażowanie i oddanie sojuszowi NATO – dodał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski, mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
 
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Jałta była zdradą naszych sojuszników
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Double Eagle po nowemu
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Krwawe walki o Monte Cassino
Arsenał Iranu
Chciałem walczyć z Niemcami
Obradowała Rada Gabinetowa
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Iran uderza w USA
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
They Train Together, They Fight Together
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Ważka bliżej
Darłowo czeka na śmigłowce
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe po nowemu
Szturmani na Lipie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
USA nie zacznie wojny z Iranem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Umowa na Harpie podpisana!
Defense Without Politics
Własne interesy Europy
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
F-35 – polska Harpia
Podziemna potęga
Nauka zimowego pływania
O Patriotach na WAT
Żyj zdrowiej
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Centrum dla Viperów w Łodzi?
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
We Are All Darfur
Czerwoni w odwrocie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO