W bydgoskim Centrum Eksperckim Policji Wojskowych rusza szkolenie dla oficerów policji wojskowych NATO. Pod koniec września do Centrum przyjedzie ponad 40 żandarmów z 17 państw. O najważniejszych zadaniach, jakie czekają bydgoskie Centrum, mówi dyrektor placówki płk Grzegorz Wasielewski.
Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO w Bydgoszczy jest międzynarodową organizacją wojskową. Merytorycznie podlegamy pod Sojusznicze Dowództwo Transformacji w Norfolk, ale jesteśmy współfinansowani przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Polska jest państwem wiodącym. Współpracujemy z policyjnymi formacjami wojskowymi sojuszu, ale do współpracy zapraszamy także państwa spoza NATO. Chodzi na przykład o kraje objęte programem „Partnerstwo dla pokoju”. Współtworzyć Centrum chcą z nami: Bułgaria, Rumunia, Niemcy, Holandia, Słowacja, Czechy, Chorwacja. Spodziewamy się, że niedługo państwa te podpiszą dokumenty potwierdzające współpracę.
Pomysł stworzenia ośrodka eksperckiego pojawił się w 2011 roku. Wówczas Polska wystąpiła do NATO z inicjatywą utworzenia centrum, które miało się zajmować szeroko pojętymi działaniami policji wojskowych. Centrum Policji Wojskowych jest jednym z 21 podobnych placówek eksperckich funkcjonujących w krajach natowskich, przy czym każda z nich ma inną specjalność. Przykładem mogą być centra dotyczące takich dziedzin, jak CIMIC [z ang. Civil-Military Co-operation, czyli współpraca wojskowo-cywilna – przyp. red.] czy HUMINT [z ang. Human Intelligence – rozpoznanie osobowe – przyp. red.].
Czym się będzie zajmować bydgoskie Centrum? Bardzo ważne są dla nas trzy kwestie: szkolenie, opracowywanie doktryn, zbieranie i analizowanie doświadczeń. Teraz naszym priorytetem jest przeprowadzenie kursu dla oficerów policji wojskowych NATO. Wcześniej kurs był organizowany w NATO School w Oberammergau, ale pod koniec września jego kolejna edycja rozpocznie się już w Bydgoszczy. Mimo że to projekt pilotażowy, weźmie w nim udział ponad 40 osób z 17 państw.
Bardzo ważne jest dla nas także zbieranie doświadczeń. Takie zadanie dostaliśmy po poprzedniej konferencji szefów policji wojskowych NATO. To o tyle istotne, że ta tematyka nigdy w sojuszu nie była uporządkowana. Nie było dotąd żadnego ośrodka, który stworzyłby swego rodzaju bazę doświadczeń i wniosków. Myślę tu o doświadczeniach zebranych podczas misji w Iraku, Afganistanie oraz w operacjach w Somalii, Haiti i na Bałkanach.
W Centrum Eksperckim będziemy próbowali zebrać doświadczenia, przeanalizować je i wnioski rozprowadzić, tak by inne policje wojskowe mogły z nich korzystać. W ośrodku będziemy organizować także konferencje. Zajmiemy się również rozwojem doktryn, m.in. doktryny dotyczącej działań stabilizacyjnych policji wojskowych.
komentarze