Przewodniczącym Allied Committee 135, ważnej grupy zajmującej się nadawaniem numerów każdej rzeczy używanej w natowskim wojsku, został pułkownik Marek Dalkowski z Wojskowego Centrum Normalizacji Jakości i Kodyfikacji. Za jego kandydaturą głosowali przedstawiciele trzydziestu siedmiu państw.
Płk Marek Dalkowski (z lewej) i George Bond, dotychczasowy przewodniczący Allied Committee 135.
Zgodnie z przyjętymi przez Sojusz Północnoatlantycki ustaleniami, każdy wyrób obronny, czy to uszczelka stosowana w wojskowym silniku, lufa karabinu czy cały czołg, samolot albo okręt, ma nadany Numer Magazynowy NATO (NSN-NATO Stock Number).
NSN zawiera nie tylko informacje o tym kto, jest producentem danej rzeczy i jaka firma jest odpowiedzialna za jej dystrybucję i serwis. Odczytując numer NSN można poznać również podstawowe dane techniczne, m.in. wymiary, wagę, klasę odporności środowiskowej i inne parametry, które umożliwiają precyzyjną identyfikację danego wyrobu.
Dlaczego każda, nawet najmniejsza, używana przez wojsko śrubka musi mieć nadany NSN? Ponieważ żołnierzom na pole walki trzeba dostarczyć dokładnie takich części zamiennych, jakich potrzebują. Za mała o dwa milimetry uszczelka nie będzie przecież spełniać swojej funkcji i mechanik nie naprawi uszkodzonego sprzętu.
Każde z państw należących do NATO ma krajową instytucję zajmującą się kodyfikacją (czyli nadawaniem numerów NSN). W Polsce jest nią Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości i Kodyfikacji, podporządkowane Podsekretarzowi Stanu ds. Uzbrojenia i Modernizacji w MON.
Przedstawiciele krajowych instytucji kodyfikacyjnych z NATO oraz 37 krajów spoza Sojuszu, które zadeklarowały chęć wprowadzenia u siebie opracowanego przez NATO systemu znakowania wyrobów obronnych (jak np. Rosja), spotykają się dwa razy w roku w ramach Allied Committee 135 – czyli Grupy Krajowych Dyrektorów ds. Kodyfikacji NATO.
Podczas obrad Grupy omawia się m.in. postęp prac w poszczególnych krajach, dyskutuje o wykrytych problemach formalnych i technologicznych, np. o tym, co robić, by cywilni producenci znakowali produkty nie tylko kodem paskowym, ale również NSN. Polskę w pracach Allied Committee 135 reprezentuje płk Marek Dalkowski.
W czasie ostatniego spotkania grupy, które odbyło się w dniach 4-6 czerwca, wybrano nowego przewodniczącego. Zgłoszono dwie kandydatury: Amerykanina i Polaka. Zdecydowaną większością głosów (prawo głosu mają nie tylko państwa NATO, ale także uczestnicy programu spoza Sojuszu) zwyciężył płk Marek Dalkowski. – Zajmuję się kodyfikacją już od 1999 roku, a w pracach natowskiej Grupy temu poświęconej uczestniczę od 2006 roku. To dla mnie ogromny zaszczyt, że koledzy z tylu państw uznali, że powinienem zostać przewodniczącym AC 135 – podkreślał płk Marek Dalkowski.
autor zdjęć: archiwum WCNJiK
komentarze