W trakcie wycieczki historycznej po jednostkach „Czarnej Dywizji” 10 Brygadę Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) odwiedziła drużyna harcerska 1 Polskiej Dywizji Pancernej generała broni Stanisława Maczka z Bredy.
Harcerze przyjechali do Polski, aby wziąć udział w odsłonięciu pomnika niedźwiadka Wojtka w Żaganiu. Wizyta ta stała się okazją do odwiedzenia jednostek wojskowych związanych z tradycjami 1 Polskiej Dywizji Pancernej.
Założycielem i opiekunem drużyny harcerskiej z Bredy jest proboszcz polskiej parafii w Bredzie oraz honorowy kapelan Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP) ksiądz Sławomir Klim.
– Drużyna harcerzy podtrzymuje tradycje 1 Dywizji Pancernej i 8 Batalionu Strzelców Brabanckich. Na mundurkach dzieci noszą herb Bredy – mówi ksiądz Klim. – Dla młodych ludzi harcerstwo to konkretna forma kształtowania młodego charakteru oparta na szlachetnych wartościach. Jest to również pewne ogniwo, które w przyszłości może kontynuować tradycje kultywowane w Bredzie od II wojny światowej. Współczesne czasy niosą ze sobą wiele zagrożeń dla młodego pokolenia. Chciałbym ich przed tym uchronić, proponując to, co dla harcerza jest najważniejsze – Bóg, Honor i Ojczyzna – dodaje duchowny.
7 czerwca harcerze wraz ze swym opiekunem oraz ppłk. rez. Waldemarem Kotulą przybyli do Świętoszowa. Na miejscu obejrzeli sprzęt zaprezentowany przez żołnierzy 10 Kompanii Rozpoznawczej Strzelców Konnych. Mieli okazję przyjrzeć się z bliska różnego rodzaju broni. Mimo młodego wieku, chłopcy wykazali się dość dobrą znajomością sprzętu wojskowego, a możliwość wzięcia w ręce granatnika RPG wywołała prawdziwy zachwyt.
Pokaz wozów bojowych przygotowany przez 24 Batalion Ułanów, choć krótki, bo przerwany przez deszcz, spotkał się z równym zaciekawieniem młodzieży. Harcerze wymieniali „fachowe” uwagi z żołnierzami prezentującymi sprzęt, zaciekawieni zaglądali do środka wozów i czołgów, zadawali pytania dotyczące mocy silników i wielkości pocisków.
– Młodzież wyjechała zmęczona, ale naprawdę zadowolona – podsumował wizytę opiekun grupy, ksiądz Klim. – Zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie zarówno w 34 Brygadzie, jak i w 10 BKPanc. Ale najważniejsze jest to, że dzieci mogły zobaczyć miejsca, gdzie pełnią służbę żołnierze, którzy co roku przybywają do nas na obchody rocznicy wyzwolenia Bredy.
Źródło: Katarzyna Przepióra/ 10 BKPanc
autor zdjęć: Katarzyna Przepióra
komentarze