Polscy specjaliści i Zespoły Odbudowy Prowincji (Provincial Reconstruction Teams − PRT) oprócz przygotowywania nowych projektów prowadzą ciągłą analizę już wybudowanych.
W ostatnich dniach dokonano oceny wykorzystania dwóch projektów zakończonych w 2011 roku. Budowa mostu Saye Do Ab i droga do Returnee Town (Dzielnica Uchodźców). Obie inwestycje są ze sobą powiązane, gdyż komunikują Dzielnicę Uchodźców ze śródmieściem miasta Ghazni. Pomysłodawcy tych projektów mieli również na uwadze poprawę warunków pracy drobnych przedsiębiorców i handlowców, którzy posiadali zakłady i sklepy wzdłuż tej ulicy.
– Zaskoczenie było dość spore, kiedy pojawiliśmy się na moście Saye DO AB w godzinach szczytu komunikacyjnego – mówi ppłk Marek Klimasara, szef Zespołu PRT. Dochodziły do nas sygnały, że realizacja tego projektu znakomicie poprawiła płynność ruchu drogowego w mieście, ale nie sądziłem, że do tego stopnia.
Okazało się, że to nie koniec miłych niespodzianek tego dnia. Zjeżdżając z mostu w prawo, patrol wjechał na drogę do Dzielnicy Uchodźców, ta droga to kolejny projekt zrealizowany w 2011 roku, który podlegał ocenie.
– Bardzo satysfakcjonuje, kiedy zrealizowany przeze mnie projekt funkcjonuje i jest wykorzystywany przez ludność lokalną. Ale to, co zobaczyłem na drodze do Returnee Town zaskoczyło mnie zupełnie – mówi inż. Konrad Śmigielski, specjalista ds. infrastruktury. Nie tylko droga funkcjonuje, nawierzchnia jest utrzymana w idealnym stanie, latarnie z solarami działają i nie są zniszczone, jak to czasem bywa w Afganistanie. Pokonując pieszo 1300 metrów wybudowanej drogi zwróciłem uwagę na to, w jaki sposób Afgańczycy wykorzystali tę szansę. Liczne sklepiki, apteka, nowo wybudowane domy, firmy budowlane – to wszystko świadczy o tym, że przedsiębiorcy i mieszkańcy Ghazni zauważyli nowe możliwości. W czasie swojej ponad dwuletniej pracy w PRT, patrząc przez pryzmat chociażby tych dwóch projektów, mogę powiedzieć, że miasto zmienia się w oczach – dodaje Konrad Śmigielski.
– Patrząc na most Saye Do Ab i drogę do Dzielnicy Uchodźców, mogę śmiało powiedzieć o pełnym sukcesie i dobrze wykorzystanej przez Afgańczyków szansie – podsumowuje ppłk Klimasara. – To naprawdę trafione inwestycje, a wydane 700 tys. USD z budżetu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP przerodziły się w efekty, które widać na każdym kroku.
Źródło: Dariusz Lewtak
autor zdjęć: Dariusz Lewtak
komentarze