moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kto stoi za zamachami w Bostonie?

To był najpoważniejszy od 11 września 2001 roku zamach bombowy w USA. Nieznani sprawcy odpali dwa ładunki tuż przed metą bostońskiego maratonu. Zginęły trzy osoby, rannych jest ponad 140. – Na świecie liczono się z kolejnymi aktami, ale wiele osób było przekonanych, że nie dotkną one imprez sportowych – mówią eksperci.


Jak podaje Reuters, ładunki zostały wypełnione prochem dymnym. – Wybuch był duży, ale liczbę ofiar uznać należy za stosunkowo niewielką – podkreśla Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. – Albo ładunki zostały wadliwie skonstruowane, albo też głównym celem zamachowców było nie tyle zabicie jak największej liczby osób, co wprowadzenie chaosu, zasianie strachu – dodaje.

Wciąż nie wiadomo kto stoi za zamachami. Śledztwo prowadzi FBI, a zaangażowane w nie są służby na szczeblu lokalnym, stanowym i krajowym.

Według Krzysztofa Liedela z BBN sposób przeprowadzenia ataku mógłby wskazywać na terrorystów wewnętrznych, którzy wywodzą się z grup skrajnej prawicy. – Za trzy dni przypada kolejna rocznica zamachu na biuro władz federalnych w Oklahoma City. Dokonał go Timothy Mc Veigh. Zginęło wówczas 168 osób – mówi Cieślak. – Trzeba jednocześnie pamiętać, że pewnej grupie osób w USA nie podoba się polityka prezydenta Obamy, zmierzająca do ograniczenia prawa do posiadania broni – dodaje.

Jednak na razie to tylko spekulacje. Na tym etapie, jak podkreślają eksperci, nie można wykluczyć żadnego scenariusza. Za zamachem równie dobrze mogli stać terroryści związani ze światowym dżihadem, skrajnie prawicowa grupa lub samotny ekstremista.

Czy bostoński zamach oznacza, że polityka walki z terroryzmem przyniosła fiasko? – Myślę, że nie. Po 11 września amerykańskim służbom udało się udaremnić kilkadziesiąt zamachów. Ale żadne państwo nie może dać społeczeństwu stuprocentowej gwarancji ochrony – podkreśla Liedel. Jego zdaniem poniedziałkowy atak obalił pewien mit, którym żyła międzynarodowa społeczność. – Po zamachach z 2001 roku liczono się z możliwością kolejnych aktów terroru. Większość osób była jednak przekonana, że nie dotkną one imprez sportowych – wyjaśnia Liedel. Podkreśla, że takiemu przeświadczeniu przeczyły fakty. – Przecież Rajd Dakar zmieniał trasę właśnie w związku z tego typu zagrożeniem, amerykańskie służby zaś udaremniły zamach podczas jednego ze spotkań futbolu amerykańskiego. Ale dopiero zdarzenia z Bostonu pokazały szczególnie dobitnie, że wiele osób żyło złudzeniami – dodaje.

Zamach w Bostonie postawił na nogi służby specjalne nie tylko w USA, ale także w krajach z nimi zaprzyjaźnionych. Eksperci są zgodni: jeśli za atakami stali terroryści islamscy, mogą się one powtarzać nie tylko w Stanach.

– Im częściej będziemy słyszeć, że tamtejszym służbom udało się udaremnić zamach, tym większe jest prawdopodobieństwo, że terroryści następnym razem mogą uderzyć zupełnie gdzie indziej, w państwach drugiego planu – uważa Cieślak. Ekspert podkreśla, że taka prawidłowość dotyczy też samych Stanów Zjednoczonych. – Dlaczego do zamachu doszło właśnie w Bostonie? Bo w Waszyngtonie czy Nowym Jorku terrorystom byłoby o wiele trudniej – podsumowuje.


Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Równanie z „Iksem”
Bez zmian w emeryturach
Śmierć w sercu Azji
Kraków zaprosił weteranów
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Ruszyły największe targi obronne
Najzdrowsi z najtwardszych
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Polska szykuje się do produkcji Panter
Powitanie F-35 z Polską
Uniforms Are Worn by Real People
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Sojusz kontra drony
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Minister obrony RFN w Polsce
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Czerwieńsze będą…
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Łączą nas wspólne cele
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Wsparcie ma znaczenie
Wielka gra na ukraińskim froncie
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Stała baza wojsk USA w Polsce
Litwini z polskimi Gromami
Od eksperymentu do elity NATO
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Na granicy stratosfery
Polski wkład w operację „Overlord”
Trening działań połączonych
Generał z cienia
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Podróż w ciemność
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Podchorążowie w dżungli
Jego ofiara – nasza pamięć
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Marsz prawdę ci powie
Koszykarskie widowisko
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
W centrum uwagi
Krok w stronę pokoju
DOL(a) pilota
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO