Radom, 9 września 1945 roku. Około stu partyzantów podjeżdża pod więzienie, wysadza bramę i uwalnia prawie trzystu przetrzymywanych. Większość z nich to żołnierze niepodległościowego podziemia. O legendarnej akcji powstał właśnie komiks. Można go kupić w wersji papierowej albo ściągnąć za darmo na telefon lub tablet. Autorami publikacji są historycy z Instytut Pamięci Narodowej.
– Chcieliśmy w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie opowiedzieć jedną z najbardziej spektakularnych akcji w historii powojennej partyzantki w naszym regionie – mówi Arkadiusz Kutkowski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu.
Razem z Krzysztofem Busse, historykiem IPN, oraz radomskim plastykiem Przemysławem Ochnią napisali scenariusz do komiksu „Amnestia”. Ochnia jest też autorem prawie 80 grafik. – Historia opowiedziana w ten sposób bardziej przemawia do młodzieży niż opasłe opracowania – uważa plastyk.
Po raz pierwszy Instytut stworzył komiks multimedialny. Aplikację można bezpłatnie pobrać ze strony IPN i zainstalować na tabletach i smartfonach. Dzięki niej czytelnik ma szansę na przykład posłuchać lektora, który czyta napisy i podaje dodatkowe objaśnienia oraz informacje dotyczące historycznego tła prezentowanych wydarzeń.
– W ten sposób partyzancka historia stanie się bardziej znana – uważa Kutkowski.
Komiks w wersji papierowej jest częścią albumu IPN poświęconego radomskiemu podziemiu antykomunistycznemu po 1945 roku.
O konkursie na komiks o Powstaniu Warszawskim czytaj na portalu polska-zbrojna.pl
Komiks o powstaniu
Opowiedziałam historię mojej babci, która wraca do zniszczonego warszawskiego mieszkania. Wśród gruzów odnajduje tylko kruchą kryształową misę, swój prezent ślubny – mówi Zofia Mróz, zwyciężczyni konkursu na najlepszy komiks o walczącej stolicy. Jego organizatorem było Muzeum Powstania Warszawskiego. |
autor zdjęć: Rys. Przemysław Ochnia
komentarze