Opowiedziałam historię mojej babci, która wraca do zniszczonego warszawskiego mieszkania. Wśród gruzów odnajduje tylko kruchą kryształową misę, swój prezent ślubny – mówi Zofia Mróz, zwyciężczyni konkursu na najlepszy komiks o walczącej stolicy. Jego organizatorem było Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zofia Mróz zatytułowała swój komiks „Na szczęście”. Opowiada w nim historię dziadków, którzy pobrali się tuż przed wybuchem powstania. – W prezencie ślubnym dostali piękną, kryształową misę. Ale zaraz po ślubie wywieziono ich do obozu przejściowego w Pruszkowie. Gdy w końcu udało im się powrócić do stolicy, w swoim mieszkaniu znaleźli tylko jedną, ocalałą rzecz – właśnie tę kruchą kryształową misę. Mam ją do dzisiaj – opowiada Zofia Mróz.
W tym roku tematem konkursu organizowanego od pięciu lat przez Muzeum Powstania Warszawskiego na najlepszy komiks były historie zwykłych mieszkańców stolicy, którzy przetrwali powstanie. – Z całego kraju napłynęły 63 prace – mówi Przemysław „Trust” Truściński, przewodniczący jury, autor komiksów. – Niektóre prace były bardzo wzruszające. Te komiksy udowadniają, że o powstaniu można mówić językiem popkultury.
W konkursie wzięli udział profesjonalni rysownicy i amatorzy. Dla Zofii Mróz, laureatki tegorocznej edycji, był to komiksowy debiut. – Jestem z wykształcenia graficzką, ale komiks narysowałam po raz pierwszy – mówi zwyciężczyni. – Na pomysł wpadłam po zwiedzałam Muzeum Powstania Warszawskiego. Oglądałam katalogi z pracami z ubiegłych lat i poczułam, że powinnam opowiedzieć historię mojej babci.
W jury konkursu zasiedli m.in.: Tomasz Kołodziejczak z wydawnictwa Egmont, twórca komiksów Krzysztof Gawronkiewicz, Szymon Holcman z wydawnictwa Kultura Gniewu oraz Wojciech Smarzowski, reżyser znanych filmów: „Wesele”, „Dom zły” i „Drogówka”. Smarzowski przyznał własne wyróżnienia. Dostali je Radosław Ruciński za komiks „Bałwanek Warszawski” oraz Monika Golińska za scenariusz i Leszek Goliński za wykonanie rysunków do komiksu „Psia krew”. – Dla mnie i mojej żony to bardzo ważne wyróżnienie – powiedział Leszek Goliński, grafik i ilustrator. – Być docenionym przez Smarzowskiego – to jest coś!
Najmłodszą uczestniczką konkursu i zdobywczynią wyróżnienia była 12-letnia Zofia Łaska, która nadesłała komiks „Bohaterowie”. – Chodzi o Niemców, którzy mają na twarzach maski. Wydaje się, że są bardzo zadowoleni – wyjaśnia autorka. – Kiedy na końcu je zdejmują, okazuje się, że też cierpią, bo wszystko wokół jest zniszczone.
Zwycięzcy tegorocznej edycji:
I nagroda – Zofia Mróz za „Na szczęście”
II nagroda – Jacek Frąś za „PoPo show”
III nagroda – Łukasz Bogacz i Roman Gajewski za „Kwestia podejścia”.
Wyróżnienia otrzymali: Tomasz Wilk za scenariusz i wykonanie „Odsieczy warszawskiej”, Maciej Jasiński za scenariusz i Tadeusz Raczkiewicz za wykonanie rysunków do komiksu „Ucieczka w nieznane”, Krzysztof Remiszewski za scenariusz i wykonanie „Przed świtem”, Zofia Łaska za scenariusz i wykonanie „Bohaterów”, Monika Golińska za scenariusz i Leszek Goliński za wykonanie rysunków do komiksu „Psia krew” oraz Agata Lędźwa za scenariusz i wykonanie „Knajpy morderców”.
O Powstaniu Warszawskim w materiałach portalu polska-zbrojna.pl.
autor zdjęć: Ewa Korsak
komentarze