moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Laserowe potyczki pancerniaków

Znad okopów wystają tylko wieżyczki czołgów. Gdy z lasu wyłania się kolumna pojazdów wroga, pada rozkaz: strzelać! Ale z luf nie wystrzeliły pociski, a niewidzialne laserowe wiązki. Blisko dwustu pancerniaków ze Świętoszowa rozpoczęło dwutygodniowe ćwiczenia na poligonie.W manewrach, w których bierze udział 1 Batalion Czołgów z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, żołnierze z dwóch pododdziałów będą prowadzić laserowe pojedynki. Bezogniowa walka jest możliwa dzięki wykorzystaniu laserowego symulatora strzelań AGDUS BT 41 L2.  Składa się on z umieszczanych w lufach czołgów urządzeń emitujących wiązki laserowe oraz  zamontowanych na pancerzach czujników trafień. Na podłączonych do systemu komputerowego monitorach ukazują się informacje m.in. czy pojazd został trafiony, gdzie i jakie wywołał uszkodzenia. Przebieg walki jest zapisywany, można więc później odtworzyć jej wszystkie szczegóły.

Laserową wiązką można wyeliminować pojazd przeciwnika z walki. – Symulator potrafi rozróżnić miejsce, w które strzelił przeciwnik. Jeśli trafi w silnik albo układ jezdny, pojazd zostaje unieruchomiony. Z kolei uszkodzenie w okolicach pompy hydraulicznej powoduje blokadę systemów napędowych i wieżą trzeba poruszać ręcznie – wyjaśnia ppłk Paweł Michalski, dowódca batalionu.

Na poligonie są żołnierze z pierwszej i drugiej kompanii 1 Batalionu. Wraz z nimi ćwiczą  także kompanie dowodzenia i logistyczna. Czołgistów wzmocnił również pluton obrony przeciwlotniczej oraz pododdział saperów. Na poligonie w Świętoszowie pojawią się czołgi Leopard 2A4, wozy dowodzenia, transportery opancerzone, wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych GROM i pojazdy zaopatrzenia.

– W pierwszym tygodniu skoncentrujemy się na szkoleniu zespołowym w kompaniach czołgów. Natomiast w drugim, ocenie zostaną poddane wszystkie kompanie biorące udział w zajęciach. Odbędą się ćwiczenia taktyczne, taktyczno-specjalne oraz strzelania bojowe, które są najważniejszym kryterium oceny sprawności ogniowej pododdziałów pancernych – mówi ppłk Michalski.

Sporym utrudnieniem dla pancerniaków jest również śnieg. Źle zamaskowane wozy stają się łatwym celem dla przeciwnika. Dlatego do zajęć w zimowych warunkach żołnierze musieli je odpowiednio przygotować i pomalować. Niestety, czołgiści nie mają odpowiednich siatek maskujących, dzięki którym czołgi stają się niewidoczne na stanowiskach bojowych.– Dwutygodniowe zajęcia z pewnością będą wyczerpujące. Kompania w obecnym składzie szkoli się jednak już od trzech lat i zimowy test żołnierze traktują nie tyle jako naukę, a jako doskonalenie nabytych wcześniej umiejętności – mówi kpt. Marek Łągiewka, dowódca 1 Kompani Czołgów.

Pobyt czołgistów na poligonie zakończy się dwudobowym ćwiczeniem sprawdzającym. Szef szkolenia brygady, ppłk Tomasz Biedziak przyznaje, że taki egzamin w warunkach zimowych jest szczególnie trudny. – Mimo konieczności spędzenia kilkudziesięciu godzin na mrozie, czołgiści muszą być skoncentrowani, bardzo szybko reagować i precyzyjnie celować – mówi ppłk Tomasz Biedziak.

Wspólnie z czołgistami ćwiczy zespół ewakuacji medycznej. Ratownicy medyczni trenują tak zwaną „czerwoną taktykę”, czyli ewakuowanie i transport rannych. Wśród zadań żołnierzy zespołu medycznego jest m.in. dotarcie do poszkodowanych czołgistów, wyciągnięcie rannych przez właz czołgu oraz zabranie ich z pola walki. Medycy będą również prowadzić szybkie wstępne rozpoznanie odniesionych urazów i udzielać rannym pierwszej pomocy.

Zobacz więcej zdjęć z ćwiczeń pancerniaków

Bogusław Politowski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~hawaiian
1358459220
oj mietek. wyobraz sobie ze system mozne to wszystko uwzgledniac. dasz rade?
EA-3B-3C-36
~GJ
1358415300
Oj scoobydoo kłania się taktyka, nigdy czołgi nie atakują w pojedynkę bez wcześniejszego ostrzału artylerii i wsparcia z powietrza.Czy widziałeś kiedyś co robi kompania czołgów wsparta batalionem piechoty z BWP przełamią każdą nawet najlepiej okopaną obronę i żadne pancerfausty nie wiele zdziałają oczywiście wyeliminują może 2-3 czołgi i tyleż BWP-ów ( straty muszą być )ale natarcie przejdzie dalej i cele zostaną osiągnięte i właśnie do tego są i jeszcze długo będą czołgi...
7D-C4-32-70
~scoobydoopoznan
1358372640
Petos - czołg to już schodząca broń ( jeszcze nie przestarzała ale już nie nowoczesna ). Jaką szansę ma Leopard A6+ z spike'm lub bofors strix ?
00-B3-ED-57
~mietek
1358360820
ROTFL, to się chłopaki nauczą strzelać. Przecież na tor lotu pocisku ma wpływ mnóstwo czynników, choćby wiatr, nie wspominając grawitacji.
A8-50-44-AE
~Pelos
1358321640
Dlaczego nie mają siatek maskujących??? Myślałem, że jak nas stać na konia (czołg) to i na bat (siatka). Po co trenować bez niej, to jakby kupić samochód bez świateł i próbować nim jeździć po drodze w nocy.
68-3E-60-61

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Abramsy w pętli
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
They Will Check The Training Results in Combat
Po śladach polskich bohaterów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Na straży nieba
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pływacy i maratończycy na medal
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Grand Quadriga ‘24”
Wojna w świętym mieście, epilog
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
By Polska była bezpieczna
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nie szpital, a instytut
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Broń Hitlera w rękach AK
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Ryś” z laserem
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cień atomowej zagłady
Nowe zadania szefa SKW
Piedimonte – samobójcza misja
Flota Bayraktarów w komplecie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Krwawa noc pośród puszczy
Ameryka daje wsparcie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polki pobiegły po srebro!
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a
Układ nerwowy Mieczników
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Bohater odtrącony
Śladami ojca
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO