moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lotniska w Syrii pod ostrzałem

Syryjscy powstańcy zaatakowali kilka lotnisk w różnych prowincjach swojego kraju. Zdobycie przez nich baz lotniczych utrudniłoby wojskom reżimu bombardowania, których ofiarami są głównie cywile. Ciężkie walki toczą się także w Damaszku i jego okolicach. Według najnowszych szacunków w konflikcie w Syrii zginęło już ponad 60 tys. osób.

Do najostrzejszych starć z siłami prezydenta Baszara el-Asada doszło na północy kraju. Powstańcy uderzyli na międzynarodowy port lotniczy w Aleppo, największym mieście kraju, uznawanym za jego gospodarczą i kulturalną stolicę. 3 stycznia zajęli okolice oddalone od niego tylko o kilometr. Bojownicy oblegają też znajdującą się w pobliżu Aleppo bazę lotniczą Al-Nairab. Celem ich ofensywy w prowincji są m.in. lotnisko wojskowe Meneg i baza śmigłowców Al-Kuires.
Z kolei w północno-zachodniej prowincji Idlib powstańcy uderzyli na bazę Taftanaz. Startują z niej śmigłowce, które zaopatrują m.in. odcięte przez rebeliantów posterunki rządowe. Początkowo bojownicy zdobyli część bazy, ale potem zostali z niej wyparci. Według niepotwierdzonych informacji zniszczyli tam jeden myśliwiec oraz śmigłowiec. Powstańcze oddziały zaatakowały też sąsiednią bazę Abu Tuhur. Pojawiły się informacje o walkach w rejonie miasta i lotniska Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii.

Powstańcy próbują przejąć kontrolę nad lotniskami, by utrudnić działania siłom rządowym, zwłaszcza ataki lotnicze na kontrolowane przez rebeliantów obszary, których ofiarami stają się głównie cywile. Rzecznik Syryjskiego Frontu Islamskiego Abu Omar al-Suri przyznał, że lotnicze bazy mają strategiczne znaczenie, dlatego walki o nie są bardzo ciężkie.

Niespokojnie jest też w stolicy kraju – Damaszku. Siły rządowe ostrzeliwują i bombardują kontrolowane przez powstańców przedmieścia, m.in. obszar Daraya. Znajduje się on kilka kilometrów od bazy lotniczej Mazzeh w zachodniej części miasta. Daraya ma strategiczne znaczenie – sąsiaduje bowiem z dzielnicą Kfar Sousseh, w której znajdują się siedziby ministerstwa spraw wewnętrznych oraz Idarat al-Amn al-Amm, najważniejszej cywilnej agencji wywiadowczej. Do tego jest ona zaledwie 10 kilometrów od Pałacu Ludu, jednego z trzech takich obiektów w Damaszku, z których korzysta prezydent Baszar el-Asad.

3 stycznia w stolicy Syrii doszło do kolejnego krwawego zamachu. Samochód pułapka eksplodował w pobliżu stacji benzynowej w dzielnicy Barzeh al-Balad. Zginęło 11 osób, a 40 zostało rannych. Ofiarami są ludzie, którzy oczekiwali w kolejce po paliwo. Nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za masakrę, bo choć tę część Damaszku w większości zamieszkują sunnici, to żyją tam także członkowie innych grup etnicznych i wyznaniowych.

Poza północą Syrii i stolicą walki toczą się też w centralnej prowincji Hama oraz graniczącej z Jordanią prowincji Daara. W tej ostatniej wiosną 2011 r. rozpoczęła się rewolta przeciwko reżimowi w Damaszku. Według przedstawicieli ONZ w ostatnim czasie do Jordanii przyjeżdża ponad tysiąc uchodźców dziennie. Syryjczycy uciekają nie tylko z powodu walk, ale również rosnących cen podstawowej żywności. Ludziom brakuje wody i jedzenia, bo wiele sklepów i bazarów zamknięto. Nie mogą też uzyskać pomocy medycznej.

Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay poinformowała 3 stycznia, że między 15 marca 2011 r. a 30 listopada 2012 r. w Syrii zginęło 59 648 osób. Dodała, że od tego czasu do początku 2013 r. liczba zabitych wzrosła prawdopodobnie do ponad 60 tys.

Źródła: BBC News, cbc.ca, PAP, irishtimes.com

WR

autor zdjęć: US DoD

dodaj komentarz

komentarze


KFOR: wyższy stopień gotowości
 
AZOR – podwodny specjalista
Emerytura wypłacana w … karmie
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Kraby dla podhalańczyków
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Wybierz się na wojskowe studia
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Kobiety a pokój
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Szef MON odwiedził USA
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Zbrodnia bez kary
Duch Invictus jest, czas na formę
Czy będą podwyżki?
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Wilk na poligonie
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Afganistan. Czas wracać do domu
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Time for Miecznik
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Ramstein Alloy” nad Litwą
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
W jedynym słusznym kierunku
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Course on Diplomacy
Dron dla hydrografów
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Żołnierze bez testów z WF-u
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Polityka nie znosi próżni
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Saper robi przejście
O bezpieczeństwie państw NATO
Inwestycje Stoczni Wojennej
Ogień na alpejskich szczytach
Szczury Torbuku
Legia Akademicka po raz piąty
Star Army
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Raki dla podhalańczyków
Ciemne strony Facebooka
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO