Zarzut korupcji postawiła prokuratura trzem osobom zatrzymanym we wtorek w Poznaniu w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w poznańskim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Trzech żołnierzy i trzech cywili ujęli agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Żandarmeria Wojskowa.
Prokuratura wojskowa – ze względu na dobro śledztwa – nie chce ujawniać szczegółów. – Pierwszych pięć osób zatrzymano wczoraj w miejscu pracy. Szóstą osobę CBA ujęło w godzinach popołudniowych. Wszyscy zostali przewiezieni do prokuratury wojskowej w Poznaniu – informuje Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.
Podejrzanych jest trzech żołnierzy i trzech cywili. Jeden z nich to były zawodowy żołnierz, który pracował w Centrum Szkolenia. Według nieoficjalnych informacji, pozostali mundurowi związani są zawodowo z 14 Wojskowym Oddziałem Gospodarczym w Poznaniu. Z kolei dwie osoby cywilne, to pracownicy firm współpracujących z CSWL.
Zarzuty korupcyjne postawiono trzem zatrzymanym. Natomiast śledztwo w sprawie kradzieży i przywłaszczenia mienia toczy się wobec pięciu. – Za popełnienie przestępstwa dotyczącego przywłaszczenia mienia grożą 3 lata pozbawienia wolności. Jeśli jednak jednej osobie postawiono więcej zarzutów, to wymiar kary może być wyższy – mówi ppłk Sławomir Schewe, rzecznik prasowy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, która prowadzi sprawę.
Ppłk Schewe powiedział portalowi polska-zbrojna.pl, że śledztwo dotyczy działalności prowadzonej w latach 2008-2012 na szkodę Centrum Szkolenia. Prokuratura nie chce jednak ujawnić wielkości strat, jakie poniosło wojsko. – Sprawa jest rozwojowa, dlatego nie możemy podać, jakiego mienia dotyczy postępowanie. Mogę jedynie powiedzieć, że działalność zatrzymanych nie była związana z bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi – zapewnił ppłk Schewe.
Prokuratura zdecydowała dziś, że pięciu zatrzymanych może opuścić areszt pod warunkiem poręczenia majątkowego. Przyznano im jednak dozór policyjny. A w przypadku żołnierzy – dozór przełożonego. Jeden z cywili został także zawieszony w czynnościach służbowych.
Mężczyzna zatrzymany wczoraj popołudniu, składa jeszcze wyjaśnienia. O środkach zapobiegawczych względem niego, prokurator zdecyduje po przesłuchaniu.
To nie jedyna sprawa dotycząca korupcji, jaką ścigają żołnierze Żandarmerii Wojskowej. – W pierwszych trzech kwartałach tego roku prowadziliśmy 43 tego rodzaju postępowania karne. W sumie objęto postępowaniem 72 osoby – mówi mjr Michał Chyłkowski, zastępca rzecznika Komendanta Głównego ŻW. Zwalczanie i przeciwdziałanie korupcji w wojsku to jedno z najważniejszych zadań Żandarmerii. Z tego powodu ma ona specjalne uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze i dochodzeniowo-śledcze. – Współdziałamy też z policją, CBA i ABW – dodaje mjr Chyłkowski.
W latach 2009-2011 jednostki ŻW prowadziły 205 postępowań karnych o przestępstwa korupcyjne. Zarzuty popełnienia 557 tego rodzaju przestępstw postawiono 200 osobom.
* * * * *
O akcji Żandarmerii Wojskowej i CBA przeczytajcie też: Żołnierze zatrzymani w sprawie korupcji
autor zdjęć: Sylwia Guzowska
komentarze