moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Milion dla najlepszych

Z pieniędzy, które otrzyma szkoła korzystać będą nie tylko cywilni studenci. To szansa także dla podchorążych, którzy od przyszłego roku będą mogli studiować na nowym kierunku – mówi płk dr Marek Kulczycki, prorektor Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.


Wyższa Szkoła Oficerska otrzyma milion złotych za najlepszy program studiów. To wygrana w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla najlepszego programu kształcenia w Polsce.

To dla nas ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że byliśmy jedyną wojskową uczelnią, która je otrzymała. Ministerstwo przyznało milion złotych wydziałowi Nauk o Bezpieczeństwie za opracowanie kierunku inżynieria bezpieczeństwa.

Warto wspomnieć, że uczelnia korzysta także z funduszy unijnych. W ubiegłym roku dostaliśmy ponad 6 mln na uruchomienie trzech nowych kierunków studiów: bezpieczeństwa narodowego, zarządzania i inżynierii. W przyszłym roku 5,5 mln zł dostaniemy także z Unii Europejskiej na poprawę jakości funkcjonowania i kształcenia. To duże wsparcie.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego doceniło WSOWL między innymi ze względu na innowacyjność programu nauczania. Na czym ona polega?

Ministerstwo zwróciło szczególną uwagę na to, że jest to kierunek o profilu typowo praktycznym. Studenci mają dużo ćwiczeń, pracują w laboratoriach i praktykują w przyszłych miejscach pracy. Nowością jest to, że kształcenie prowadzone jest z udziałem przyszłych pracodawców. Monitorujemy także losy naszych absolwentów.

Oferta szkoły szybko się rozwija. Dużo się u nas ostatnio zmieniło. Powstały nie tylko nowe kierunki studiów cywilnych, ale zmodyfikowaliśmy także program szkolenia dla przyszłych oficerów. Dopasowaliśmy programy do wymogów, z jakimi mierzą się nasi podchorążowie już w jednostkach wojskowych. Poprawiła się także baza socjalna i dydaktyczna. Dysponujemy nowoczesnymi urządzeniami szkolno-treningowymi, korzystamy z programów symulacyjnych. Będziemy rozbudowywać przykoszarową bazę poligonową.

Jak wykorzystacie pieniądze przyznane przez MNiSW?

Przede wszystkim wprowadzimy nowe moduły tematyczne do programu kształcenia. Sam program będzie efektem prac prowadzonych wspólnie z pracodawcami. Wysłuchamy ich oczekiwań, skonfrontujemy z naszymi możliwościami. Chcemy wprowadzić do programów wiedzę i umiejętności praktyczne pracodawców. To dla nas bardzo ważne, dlatego zrobimy wszystko, by przygotować ich do znalezienia dobrej pracy po ukończeniu studiów. Z tym wiąże się kolejna sprawa – czyli właśnie monitoring losów naszych absolwentów. Środki te przeznaczone są również na podnoszenie kwalifikacji pracowników dydaktycznych i dydaktyczno-naukowych poprzez udział w sympozjach, seminariach i konferencjach.

Czy studenci w mundurach też odczują, że uczelnia otrzymała dotację?

Z pieniędzy, które otrzyma szkoła korzystać będą nie tylko cywilni studenci. To szansa także dla podchorążych, którzy od przyszłego roku studiować będą mogli na kierunku docenionym przez MNiSW. W roku akademickim 2013/2014 na inżynierii bezpieczeństwa wśród 200 studentów cywilnych, którzy rozpoczynają naukę na pierwszym roku, będzie 23 kandydatów na żołnierzy zawodowych.

„Wygrany” milion to nie jedyna nagroda dla wrocławskiej uczelni. WSOWL prowadzić będzie grant wart 20 tysięcy euro. Jego beneficjentami będą tylko żołnierze.

Rzeczywiście, Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki przyznał nam ciekawy grant. To projekt „Lepsza współpraca dla lepszego współdziałania w ramach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej”. Biorą w nim udział cztery państwa: Czechy, Słowacja, Węgry i Polska – jako państwo wiodące. Za przyznane pieniądze organizować będziemy różnego rodzaju warsztaty, konferencje i spotkania naukowe, które pozwolą zacieśnić współpracę i lepiej się poznać. Podchorążowie – bo program dotyczy tylko mundurowych słuchaczy – spotykać się będą na uczelniach wojskowych w wymienionych wcześniej państwach. W projekcie weźmie udział 100 osób, w tym około 40 podchorążych z naszej uczelni.

Chcielibyśmy, aby absolwenci naszej uczelni byli przygotowani do działania w Wyszehradzkiej Grupie Bojowej UE, która ruszy w 2016 roku. Przy czym, naszym zadaniem nie jest przygotowanie komponentu dla grupy, a przygotowanie młodych oficerów, którzy ewentualnie mogą być powołani na europejski dyżur.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Archiwum WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polki pobiegły po srebro!
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Zmiany w dodatkach stażowych
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pływacy i maratończycy na medal
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Armia Andersa w operacji „Honker”
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Serwis K9 w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
W obronie wschodniej flanki NATO
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
NATO on Northern Track
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ameryka daje wsparcie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Uwaga, transformacja!
Wojskowe Oscary przyznane!
NATO na północnym szlaku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sztuka ochrony zabytków
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Rajd ku czci saperów
„Pierwsza Drużyna” na start
Gry wojenne w szkoleniu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pierwszy polski technik AH-64
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Na straży nieba
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Po przeprawie ruszyli do walki
Abramsy w pętli
„Wielka droga” dostępna online
Husarz na straży nieba
Wiosenna burza nad Estonią
Bohater odtrącony
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pierwsi na oceanie
Zapraszamy na Festiwal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Treningi z wojskiem wracają
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO