Przed Stadionem Wojska Polskiego stanął „Generał” – Kazimierz Deyna. To pierwszy taki w stolicy pomnik piłkarza, byłego oficera.
Uroczystość odsłonięcia pomnika poprzedziła msza pogrzebowa w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, po której urna z prochami piłkarza została przewieziona na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. W asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego byłego legionistę pożegnało około trzystu kibiców. Prochy legendarnego piłkarza po niemal 22 latach od jego tragicznej śmierci w wypadku samochodowym w San Diego złożono w Alei Zasłużonych. Deyna spoczął obok złotego medalisty olimpijskiego we florecie Witolda Woydy i w pobliżu trenera Kazimierza Górskiego.
Kapitan drużyny reprezentacyjnej i warszawskiej Legii swoimi dokonaniami jak żaden inny piłkarz zasłużył na pomnik. Był porucznikiem, ale nazywano go „Generałem”. Pseudonim ten nadali mu Francuzi w uznaniu jego kunsztu kierowania zespołem na boisku. Awans na pierwszy stopień oficerski otrzymał w trzy miesiące po triumfalnym powrocie reprezentacji Polski z mistrzostw świata w Niemczech w 1974 roku. Z drużyną narodową wywalczył wtedy trzecie miejsce na mistrzostwach świata. Złoty medal olimpijski był w 1972 roku w Monachium i srebrny w 1976 roku w Montrealu. Był królem strzelców turnieju olimpijskiego w Monachium (w siedmiu meczach zdobył dziewięć goli).
Budowę pomnika, który zaprojektował Tomasz Radziewicz, sfinansowali kibice Legii. Mierząca ponad dwa metry, odlana z brązu rzeźba przedstawia „Generała” z piłką przy nodze. Został uchwycony w boiskowej pozie, gdy szykuje się do minięcia rywala. Odsłonięcia dokonało czworo dzieci – uczniowie Akademii Piłkarskiej Legii i młodzi kibice klubu z Łazienkowskiej – w asyście żony Kazimierza Deyny – Marioli-McMullan.
– Kazimierz Deyna wrócił do domu. W miejscu, gdzie znajduje się pomnik, był jego pierwszy dom w Warszawie. Był tu ośrodek Legii, w którym mieszkali słynni sportowcy – mówił do ponad dwóch tysięcy zgromadzonych kibiców Stefan Szczepłek, dziennikarz sportowy z „Rzeczpospolitej”.
Kazimierz Deyna urodził się 23 października 1947 roku w Starogardzie Gdańskim. Był wychowankiem miejscowego Włókniarza, później grał w ŁKS Łódź, Legii Warszawa (wojskową drużynę poprowadził w 1969 i 1970 roku do tytułu mistrza Polski, a w 1973 roku zdobył z nią Puchar Polski), Manchesterze City i San Diego Sockers.
Z zawodowej służby wojskowej został zwolniony jesienią 1978 roku, przed wyjazdem do Manchesteru. W reprezentacji Polski wystąpił 97 razy i strzelił 41 goli. Zginął tragicznie 1 września 1989 roku w San Diego w wypadku samochodowym.
autor zdjęć: January Szustakowski
komentarze