24 kwietnia br. ponad 100 motocyklistów przejechało ulicami Zgierza i zgromadziło się na Placu Stu Straconych, gdzie uroczyście rozpoczęto szóstą edycję Rajdu Motocyklowego Weteranów. Rajd ten to nie tylko droga – to wyraz pamięci i szacunku wobec tych, którzy oddali życie pełniąc służbę poza granicami państwa, a także wobec ich rodzin.
W czwartek, 24 kwietnia br., ponad 100 motocyklistów – weteranów, żołnierzy i cywilów – rozpoczęło symboliczną trasę z terenu 31. Wojskowego Oddziału Gospodarczego, kierując się na plac Stu Straconych, gdzie odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia 6 edycji Rajdu Motocyklowego Weteranów. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych oraz motocykliści – weterani i cywile. Podczas rozpoczęcia wydarzenia obecni byli m.in. Prezydent Miasta Zgierz, dowódcy jednostek wojskowych oraz licznie przybyli goście.
– Dla nas jako samorządu miasta Zgierz to miejsce jest szczególne i tym bardziej za to dziękuję, że właśnie w tym symbolicznym miejscu, miejscu pamięci – startujecie. Startujecie tworząc pamięć o bohaterach, o naszych żołnierzach, oddając im cześć i chwałę, a także utrwalając tę pamięć (…) Dziękuję serdecznie, że organizujcie to wydarzenie(…), że jesteście wstanie realizować misję, która dla nas patriotów jest najważniejsza. – podkreślił podczas rozpoczęcia uroczystości – Przemysław Staniszewski, prezydent miasta Zgierz.
Dyrektor Centrum Weterana, ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, skierowała do uczestników wydarzenia specjalny list, w którym podkreśliła znaczenie wydarzenia i jego misji - Rajd Motocyklowy to moment, w którym wszyscy oddajemy hołd tym, którzy poświęcili swe życie służąc Ojczyźnie. To wydarzenie, które łączy pokolenia, budując most między przeszłością i teraźniejszością (…) Serdecznie dziękuję każdemu z Państwa za udział w tym wydarzeniu, za Waszą pasję i za to, że swoim przykładem pokazujecie, jak ważne jest pielęgnowanie wartości patriotycznych.
Podczas wydarzenia głos zabrał również gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, który jest również uczestnikiem tegorocznej edycji Rajdu. Podkreślił on, że – Jest to wielki honor i zaszczyt, że mogę uczestniczyć w tym Rajdzie, w gronie tak wspaniałych ludzi, bo nie bez kozery mówi się, że motocykliści to są ludzie nie tylko pełni pasji, ale to są ludzie, którzy są pełni również poświęcenia. Jako motocyklista, jako żołnierz, jako weteran – jestem przeszczęśliwy, że możemy się spotkać w tym gronie, gdzie w czasie naszych rozmów nie ma stopni, nie ma stanowisk, są po prostu życzliwi ludzie. Wiele słów zostało powiedzianych na temat naszych kolegów i koleżanek, których nie ma już wśród nas - jesteśmy to im winni. Jesteśmy im winni szacunek, jesteśmy im winni wsparcie, jesteśmy im winni pamięć!
Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie podziękowań. Szczególne wyrazy wdzięczności zostały przekazane ppłk. Marcinowi Markiewiczowi z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, który mocno wspierał organizację rozpoczęcia Rajdu. Jako wyraz wdzięczności otrzymał on ręcznie wykonany, symboliczny zegar.
Po zakończeniu części oficjalnej, delegacja motocyklistów udała się na Cmentarz Rzymskokatolicki pw. św. Antoniego „Mania”, gdzie zapalono znicz na grobie śp. mjr. Marka Kaletki – bohatera i żołnierza, który poświęcił życie służbie Ojczyźnie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, zaangażowanie i wspólne budowanie pamięci o tych, którzy nigdy nie przestali służyć Polsce. Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych Centrum Weterana, gdzie będziemy zamieszczać relacje z rajdu.
***
Rajd Motocyklowy Weteranów to projekt wykorzystujący zainteresowanie żołnierzy i weteranów, pracowników Resortu Obrony Narodowej i funkcjonariuszy innych formacji mundurowych sportem motocyklowym (wielu z nich jest aktywnymi motocyklistami) do tworzenia nowych form współpracy poza czasem służby. Podczas organizowanego „Rajdu Motocyklowego Weteranów” upamiętniamy poległych, upowszechniamy wiedzę na temat działań poza granicami państwa, popularyzujemy postawy patriotyzmu, propagujemy aktywne formy spędzania czasu wolnego, promujemy bezpieczną jazdę i zachęcamy do wspólnych spotkań. Rajd odbywa się w kilku etapach, na różnych trasach na terenie całego kraju. Dzięki takiej formule uczestnicy są w stanie w trakcie jednej edycji upamiętnić i oddać hołd większości poległych kolegów.
Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie jest jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Centrum pełni funkcję ośrodka, w którym weterani działań poza granicami państwa oraz rodziny żołnierzy i pracowników wojska poległych podczas tych działań, uzyskują pomoc, radę oraz korzystają z konsultacji prawnych i psychologicznych. Centrum aktywnie współpracuje z właściwymi w danej sprawie instytucjami resortowymi i poza resortowymi, organizacjami i stowarzyszeniami pozarządowymi. Dzięki otwartemu charakterowi instytucji, Centrum działa także na rzecz integracji środowiska weteranów wokół wspólnie realizowanych przedsięwzięć i podejmowanych inicjatyw.
Tekst: Martyna Wojenka/ Centrum Weterana
autor zdjęć: Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa

komentarze