moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Zrzuty nad Warszawą

W czasie powstania warszawskiego załogi ponad 300 samolotów alianckich zrzuciły nad walczącym miastem kilkaset zasobników pełnych uzbrojenia i prowiantu. Niestety większość zaopatrzenia dostała się w ręce niemieckie. W czasie tych niebezpiecznych lotów śmierć poniosło ponad 200 lotników sił sprzymierzonych.

Samolot 148 Dywizjonu RAF gotowy do lotu z ładunkiem zasobników na pokładzie. Fot. Sgt. W.A. Jones, arch. Imperial War Museums.

18 września 1944 roku około południa nad walczącą w powstaniu Warszawę nadleciało 110 amerykańskich bombowców B-17 tzw. latających fortec. W ciągu 10 minut zrzucono z nich blisko 1300 zasobników z uzbrojeniem, lekami, środkami opatrunkowymi i sprzętem sanitarnym. Niestety pojemniki rozproszyły się na dużym obszarze i tylko 228 z nich trafiło do powstańców.

Lot pod kryptonimem „Frantic 7” był kulminacyjnym punktem alianckiej operacji zrzutów dla Warszawy, która trwała od początku sierpnia. Już od pierwszych dni powstania walczący prosili sojuszników o wsparcie i dostarczanie amunicji oraz broni.

Z pomocą dla powstania latały załogi ciężkich bombowców Liberator i Halifax z 1586 Polskiej Eskadry do Zadań Specjalnych, południowoafrykańskiego 31 i 34 dywizjonu oraz 148 i 178 brytyjskiego dywizjonu RAF.

Maszyny startowały z lotniska koło Brindisi we Włoszech, ponieważ Rosjanie nie udzielili zgody na lądowanie alianckich samolotów na ich terytorium. Piloci mieli do pokonania ok. 3 tys. kilometrów w obie strony, w większości nad terenami okupowanymi przez III Rzeszę.

Na bombowce polowały tam niemieckie myśliwce i artyleria przeciwlotnicza. Szczególnie niebezpiecznie robiło się nad Warszawą, kiedy maszyny obniżały lot nawet do 100 metrów nad ziemią, aby w wyznaczonym miejscu zrzucić na specjalnych spadochronach pojemniki z zaopatrzeniem. W tym momencie piloci byli najbardziej narażeni na niemiecki ostrzał.

– Pod nami przedmieścia Warszawy. Zaczynają pruć działa, działka przeciwlotnicze i małokalibrowa broń. Schodzimy w dół, nad same dachy. W dymach i ogniu z trudem rozpoznajemy światła umówionego znaku – pisał we wspomnieniach kpt. nawig. Roman Chmiel z 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych.

Powstańcy z bronią pochodzącą ze zrzutów. Fot. Joachim Joachimczyk „Joachim”, arch. Muzeum Powstania Warszawskiego.

W sumie w trakcie powstania 306 samolotów alianckich zrzuciło nad walczącym miastem 159 ton uzbrojenia, leków i prowiantu. Niestety większość zasobników dostała się w ręce niemieckie. Mimo to każda pomoc była cenna dla walczących.

– Wysiłek waszego lotnictwa umożliwił nam dalszą walkę. Walcząca Warszawa śle bohaterskim lotnikom słowa podzięki i uznania – dziękował 14 sierpnia w depeszy do aliantów gen. Tadeusz Bór-Komorowski, komendant główny Armii Krajowej.

Rosjanie i ich lotnictwo włączyli się w pomoc dopiero w schyłkowej fazie powstania, kiedy jego losy były już przesądzone. Zrzuty organizowano od 13 września na lekkich dwupłatowcach U-2 tzw. kukuruźnikach. Pomoc zrzucano z nich najczęściej bez spadochronu, przez co broń i amunicja docierały do walczących uszkodzone.

W czasie lotów nad Warszawę siły sprzymierzone straciły 41 samolotów, a śmierć poniosło według różnych szacunków 220-250 członków załóg bombowców.


Broń Hitlera w rękach AK
 
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO