Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u

Z 11 medalami wracają z mistrzostw Europy w pływaniu i szermierce żołnierze z CWZS. Pływacy wywalczyli w Belgradzie trzy złote krążki (dwa indywidualne i jeden drużynowy), dwa srebrne i cztery brązowe. Dwa tytuły mistrzowskie zdobyły st. szer. spec. Dominika Sztandera i szer. Adela Piskorska. Natomiast florecistki zgarnęły w Bazylei srebro i brąz.

W stolicy Serbii polscy pływacy pobili rekord pod względem liczby medali wywalczonych na mistrzostwach Starego Kontynentu. W 37. edycji mistrzowskiej imprezy Biało-Czerwonym wręczono aż 15 medali, w tym trzy złote oraz po sześć srebrnych i brązowych. Znaczny udział w rekordowym osiągnięciu mają żołnierze z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, którzy w rywalizacji indywidualnej zdobyli dwa tytuły mistrzowskie i dwa brązowe krążki, zaś w sztafetach jeden złoty oraz po dwa srebrne i brązowe.

Mazurka Dąbrowskiego odegrano w Belgradzie trzem reprezentantkom CWZS-u, w tym dwukrotnie st. szer. spec. Dominice Sztanderze i szer. Adeli Piskorskiej. Starsza stopniem pływaczka była bezkonkurencyjna w finale wyścigu na 50 m stylem klasycznym. Sztandera wynikiem 30,55 s o 0,04 s poprawiła własny rekord Polski. Nie przypuszczała, że osiągnie aż tak dobry czas w starcie, który potraktowała jak rozgrzewkę przed kończącymi mistrzostwa sztafetami. Natomiast „złota rozgrzewka” zaowocowała złotym medalem kobiecej sztafety 4x100 m stylem zmiennym. Polki po raz pierwszy w historii popłynęły poniżej bariery czterech minut – wynikiem 3 min 58,71 s ustanowiły rekord kraju. Wraz ze st. szer. spec. Dominiką Sztanderą, która poprawiła rekord życiowy ze startu lotnego, tytuł mistrzowski wywalczyły: szer. Adela Piskorska, st. szer. spec. Paulina Peda i Kornelia Fiedkiewicz. Z kolei Piskorska w rywalizacji indywidualnej nie dała się pokonać w finale 100 m stylem grzbietowym. Po raz trzeci w karierze pokonała ten dystans poniżej minuty – uzyskała czas 59,79 s. Szer. Adela Piskorska zdobyła pierwszy złoty medal dla reprezentacji Polski w Belgradzie i została polską mistrzynią Europy na długim basenie (dodajmy, drugą po Otylii Jędrzejczak, obecną prezes Polskiego Związku Pływackiego).

W stolicy Serbii pływacy Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wywalczyli dwa tytuły wicemistrzowskie – oba w rywalizacji sztafet. W sztafecie mieszanej 4x100 m stylem dowolnym srebro zdobył st. szer. Mateusz Chowaniec, z którym po medal popłynęli: Kamil Sieradzki, Zuzanna Famulok i Kornelia Fiedkiewicz. Natomiast st. mar. spec. Jan Kałusowski wraz z Ksawerym Masiukiem, Jakubem Majerskim i Kamilem Sieradzkim stoczyli zaciętą walkę o złoto w finale sztafety mężczyzn 4x100 m stylem zmiennym. Do pełni szczęścia zabrakło Polakom trzech setnych sekundy. O tyle przegrali bowiem tytuł mistrzowski z Austriakami. Biało-Czerwoni uzyskali wynik 3 min 33,44 s.

Na trzecim stopniu podium stanęło w Belgradzie czworo pływaków CWZS-u. Brązowe medale w rywalizacji indywidualnej wywalczyli: st. mar. spec. Jan Kałusowski (był trzeci w finale 200 m stylem klasycznym) i szer. Adela Piskorska (finiszowała na trzeciej pozycji w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym). Natomiast w konkurencjach sztafet brązowe medale zdobyli: st. szer. Mateusz Chowaniec i st. szer. Aleksandra Polańska. Chowaniec wraz z Masiukiem, Sieradzkim i Dominikiem Pudysem zajęli trzecie miejsce w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. Natomiast w tej samej konkurencji z udziałem kobiet Polańska popłynęła po brąz z Fiedkiewicz, Famulok i Wiktorią Guść.

Polacy osiągnęli w Serbii rekordowy wynik pod względem liczby zdobytych medali. Wywalczyli ich 15, podczas gdy we wcześniejszych 36 edycjach mistrzostw mieli na koncie 18 złotych krążków, 18 srebrnych i 23 brązowe.

Do medalowych żniw żołnierzy Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego na mistrzostwach Europy swoją cegiełkę dołożyły też florecistki, które na czempionacie Starego Kontynentu w szermierce wywalczyły w Bazylei dwa medale. Brąz w turnieju indywidualnym florecistek zdobyła st. szer. spec. Julia Walczyk-Klimaszyk. Ta sama zawodniczka wraz z koleżankami z CWZS-u wywalczyła tytuł wicemistrzowski w turnieju drużynowym. Wraz z Walczyk-Klimaszyk na podium stanęły: st. kpr. Martyna Synoradzka, st. szer. spec. Martyna Jelińska i st. szer. spec. Hanna Łyczbińska. W ćwierćfinale Polki pokonały 28:22 Ukrainki. W półfinale Biało-Czerwone po pasjonującym boju wygrały 41:40 z Francuzkami. Natomiast w finale florecistki CWZS-u uległy 27:45 Włoszkom. Z kolei w turnieju indywidualnym st. szer. spec. Julia Walczyk-Klimaszyk po wygranej 15:13 nad Węgierką Florą Pasztor pokonała 15:11 Francuzkę Paulinę Ranvier, a następnie w ćwierćfinale wyeliminowała z walki o medale Węgierkę Katę Kondricz – Polka wygrała 15:8. W półfinale florecistka CWZS-u uległa zaś 11:15 Ukraince Darii Myroniuk.

W Szwajcarii brązowy medal w turnieju drużynowym wywalczyły również szpadzistki w składzie: Aleksandra Jarecka, Martyna Swatowska-Wenglarczyk i Renata Knapik-Miazga. Blisko zajęcia miejsca na podium byli z kolei floreciści. Niestety, mecz o brązowy medal przegrali 25:45 z Włochami: st. szer. Michał Siess, Adrian Wojtkowiak i Jan Jurkiewicz. Natomiast szóste miejsce w turnieju drużynowym zajęły szpadzistki: Zuzanna Cieślar, st. szer. Sylwia Matuszak i Małgorzata Kozaczuk.