moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u

Z 11 medalami wracają z mistrzostw Europy w pływaniu i szermierce żołnierze z CWZS. Pływacy wywalczyli w Belgradzie trzy złote krążki (dwa indywidualne i jeden drużynowy), dwa srebrne i cztery brązowe. Dwa tytuły mistrzowskie zdobyły st. szer. spec. Dominika Sztandera i szer. Adela Piskorska. Natomiast florecistki zgarnęły w Bazylei srebro i brąz.

W stolicy Serbii polscy pływacy pobili rekord pod względem liczby medali wywalczonych na mistrzostwach Starego Kontynentu. W 37. edycji mistrzowskiej imprezy Biało-Czerwonym wręczono aż 15 medali, w tym trzy złote oraz po sześć srebrnych i brązowych. Znaczny udział w rekordowym osiągnięciu mają żołnierze z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, którzy w rywalizacji indywidualnej zdobyli dwa tytuły mistrzowskie i dwa brązowe krążki, zaś w sztafetach jeden złoty oraz po dwa srebrne i brązowe.

Mazurka Dąbrowskiego odegrano w Belgradzie trzem reprezentantkom CWZS-u, w tym dwukrotnie st. szer. spec. Dominice Sztanderze i szer. Adeli Piskorskiej. Starsza stopniem pływaczka była bezkonkurencyjna w finale wyścigu na 50 m stylem klasycznym. Sztandera wynikiem 30,55 s o 0,04 s poprawiła własny rekord Polski. Nie przypuszczała, że osiągnie aż tak dobry czas w starcie, który potraktowała jak rozgrzewkę przed kończącymi mistrzostwa sztafetami. Natomiast „złota rozgrzewka” zaowocowała złotym medalem kobiecej sztafety 4x100 m stylem zmiennym. Polki po raz pierwszy w historii popłynęły poniżej bariery czterech minut – wynikiem 3 min 58,71 s ustanowiły rekord kraju. Wraz ze st. szer. spec. Dominiką Sztanderą, która poprawiła rekord życiowy ze startu lotnego, tytuł mistrzowski wywalczyły: szer. Adela Piskorska, st. szer. spec. Paulina Peda i Kornelia Fiedkiewicz. Z kolei Piskorska w rywalizacji indywidualnej nie dała się pokonać w finale 100 m stylem grzbietowym. Po raz trzeci w karierze pokonała ten dystans poniżej minuty – uzyskała czas 59,79 s. Szer. Adela Piskorska zdobyła pierwszy złoty medal dla reprezentacji Polski w Belgradzie i została polską mistrzynią Europy na długim basenie (dodajmy, drugą po Otylii Jędrzejczak, obecną prezes Polskiego Związku Pływackiego).

REKLAMA

W stolicy Serbii pływacy Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wywalczyli dwa tytuły wicemistrzowskie – oba w rywalizacji sztafet. W sztafecie mieszanej 4x100 m stylem dowolnym srebro zdobył st. szer. Mateusz Chowaniec, z którym po medal popłynęli: Kamil Sieradzki, Zuzanna Famulok i Kornelia Fiedkiewicz. Natomiast st. mar. spec. Jan Kałusowski wraz z Ksawerym Masiukiem, Jakubem Majerskim i Kamilem Sieradzkim stoczyli zaciętą walkę o złoto w finale sztafety mężczyzn 4x100 m stylem zmiennym. Do pełni szczęścia zabrakło Polakom trzech setnych sekundy. O tyle przegrali bowiem tytuł mistrzowski z Austriakami. Biało-Czerwoni uzyskali wynik 3 min 33,44 s.

Na trzecim stopniu podium stanęło w Belgradzie czworo pływaków CWZS-u. Brązowe medale w rywalizacji indywidualnej wywalczyli: st. mar. spec. Jan Kałusowski (był trzeci w finale 200 m stylem klasycznym) i szer. Adela Piskorska (finiszowała na trzeciej pozycji w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym). Natomiast w konkurencjach sztafet brązowe medale zdobyli: st. szer. Mateusz Chowaniec i st. szer. Aleksandra Polańska. Chowaniec wraz z Masiukiem, Sieradzkim i Dominikiem Pudysem zajęli trzecie miejsce w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. Natomiast w tej samej konkurencji z udziałem kobiet Polańska popłynęła po brąz z Fiedkiewicz, Famulok i Wiktorią Guść.

Polacy osiągnęli w Serbii rekordowy wynik pod względem liczby zdobytych medali. Wywalczyli ich 15, podczas gdy we wcześniejszych 36 edycjach mistrzostw mieli na koncie 18 złotych krążków, 18 srebrnych i 23 brązowe.

Do medalowych żniw żołnierzy Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego na mistrzostwach Europy swoją cegiełkę dołożyły też florecistki, które na czempionacie Starego Kontynentu w szermierce wywalczyły w Bazylei dwa medale. Brąz w turnieju indywidualnym florecistek zdobyła st. szer. spec. Julia Walczyk-Klimaszyk. Ta sama zawodniczka wraz z koleżankami z CWZS-u wywalczyła tytuł wicemistrzowski w turnieju drużynowym. Wraz z Walczyk-Klimaszyk na podium stanęły: st. kpr. Martyna Synoradzka, st. szer. spec. Martyna Jelińska i st. szer. spec. Hanna Łyczbińska. W ćwierćfinale Polki pokonały 28:22 Ukrainki. W półfinale Biało-Czerwone po pasjonującym boju wygrały 41:40 z Francuzkami. Natomiast w finale florecistki CWZS-u uległy 27:45 Włoszkom. Z kolei w turnieju indywidualnym st. szer. spec. Julia Walczyk-Klimaszyk po wygranej 15:13 nad Węgierką Florą Pasztor pokonała 15:11 Francuzkę Paulinę Ranvier, a następnie w ćwierćfinale wyeliminowała z walki o medale Węgierkę Katę Kondricz – Polka wygrała 15:8. W półfinale florecistka CWZS-u uległa zaś 11:15 Ukraince Darii Myroniuk.

W Szwajcarii brązowy medal w turnieju drużynowym wywalczyły również szpadzistki w składzie: Aleksandra Jarecka, Martyna Swatowska-Wenglarczyk i Renata Knapik-Miazga. Blisko zajęcia miejsca na podium byli z kolei floreciści. Niestety, mecz o brązowy medal przegrali 25:45 z Włochami: st. szer. Michał Siess, Adrian Wojtkowiak i Jan Jurkiewicz. Natomiast szóste miejsce w turnieju drużynowym zajęły szpadzistki: Zuzanna Cieślar, st. szer. Sylwia Matuszak i Małgorzata Kozaczuk.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: OLIVIER CHASSIGNOLE/AFP/East News, Radosław Jóźwiak/PZP

dodaj komentarz

komentarze


„Armia mistrzów” – sporty wodne
 
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Oczy na Kijów
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis bliżej domu
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Z parlamentu do wojska
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
RBN przed szczytem NATO
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Formoza. Za kulisami
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
The Suwałki Gap in the Game
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Mark Rutte pokieruje NATO
Włoski Centauro na paryskim salonie
Szkolenie na miarę czasów
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Lato pod wodą
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Pancerny sznyt
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Na ratunek… komandos
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Pancerniacy trenują cywilów
Jak usprawnić działania służb na granicy
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
„Operacja borelioza”
Spadochroniarze na warcie w UE
Czujemy się tu jak w rodzinie
Szpital u „Troski”
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Polsko-litewskie konsultacje
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Roczny dyżur spadochroniarzy
Za zdrowie utracone na służbie
Śmierć przyszła po wojnie
Prezydent Zełenski w Warszawie
Wracajcie z medalami!
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Olimp gotowy na igrzyska!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Walka – tak, ale tylko polityczna
Feniks – następca Mangusty?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO