moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gwiazdy sportu dają lekcję

Mistrzyni Europy w pływaniu, medaliści mistrzostw świata w dżudo, utytułowani lekkoatleci w roli trenerów podchorążych. Wszystko za sprawą projektu „Trenuj z mistrzem”. Akademia Wojsk Lądowych zaprosiła gwiazdy wojskowego sportu, by poprowadziły zajęcia ze studentami. – To okazja, żeby zaszczepić w podchorążych miłość do sportu. W wojsku to bardzo ważne – mówią władze uczelni.

Na zaproszenie AWL-u do Wrocławia przyjechało pięciu utytułowanych polskich sportowców, żeby przeprowadzić treningi z podchorążymi. – Chcieliśmy, aby spotkanie z mistrzami zainspirowało podchorążych do trenowania różnych dyscyplin sportu – mówi ppłk Marek Kociuba, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu Akademii Wojsk Lądowych.

 

REKLAMA

Na bieżni, matach i na basenie

„Jeśli nie ćwiczysz, nie zasługujesz na wygraną” – to dewiza, którą wrocławska uczelnia wpaja swoim podopiecznym. Do projektu „Trenuj z mistrzem” zgłosiło się więc ponad stu podchorążych różnych roczników i kierunku studiów. A ich instruktorami zostali utytułowani zawodnicy z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Pływaczki – st. szer. Alicja Tchórz i st. szer. Dominika Sztandera – wielokrotne medalistki mistrzostw Europy i Polski prowadziły zajęcia na basenie. Na matach podchorążowie trenowali pod okiem dżudoków: kpr. Agaty Ozdoby-Błach olimpijki, wielokrotnej medalistki mistrzostw świata, Europy i Polski, oraz st. szer. Damiana Szwarnowieckiego, wielokrotnego medalisty mistrzostw świata, Europy i Polski. Podchorążych, którym bliższa jest lekkoatletyka, trenowała st. szer. Joanna Linkiewicz, sprinterka specjalizująca się w biegu na 400 m i 400 m przez płotki. Zawodniczka dwukrotnie brała udział w igrzyskach olimpijskich (w Rio de Janeiro i Tokio), jest wicemistrzynią Europy i świata, brązową medalistką Halowych Mistrzostw Europy oraz wielokrotną mistrzynią Polski.

Zajęcia odbywały się w hali sportowej AWL-u. Na początek była rozgrzewka, a potem studenci rozpoczęli treningi pod okiem mistrzów. Podczas ćwiczeń mogli porozmawiać ze sportowcami, dopytywać o ich karierę i plany. Ale przede wszystkim mieli okazję prosić o rady, np. w sprawach technicznych związanych z dyscypliną sportową czy dotyczące diety. – Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, zwłaszcza w wojsku. Bez dobrej kondycji nie moglibyśmy dobrze wykonywać naszych zadań – mówiła st. szer. Alicja Tchórz. – Podobnie jak podchorążowie, jesteśmy żołnierzami i może nasze osiągniecia będą dla nich dodatkową zachętą do uprawiania sportu – dodała polska pływaczka. Podczas treningów st. szer. Tchórz zwracała szczególnie uwagę na technikę wykonywania zadań. A swym podopiecznym przypominała, że najważniejsza jest systematyczność.

Żołnierz powinien umieć walczyć wręcz

Z dużym zaangażowaniem podeszli do treningu także podchorążowie, którzy wybrali dżudo. Na matach starali się perfekcyjnie wykonywać wszelkie zademonstrowane wcześniej pady, rzuty i chwyty podczas walki w parterze i nie tylko. – Każdy żołnierz powinien umieć walczyć wręcz. Podczas wykonywania zadań bojowych może się przecież zdarzyć, że będzie musiał toczyć walkę bez używania broni – mówił st. szer. Damian Szwarnowiecki. Również on podkreślał wagę sprawności fizycznej wojska. – Jest tyle dyscyplin sportowych, że każdy z tych młodych ludzi może wybrać jakąś dla siebie – zachęcał dżudoka, m.in. mistrz Europy juniorów. Początkującym przypominał, że w tej dyscyplinie, bardzo ważne jest, aby siłę włożoną przez przeciwnika oraz jego wagę wykorzystać przeciwko niemu.

St. szer. Szwarnowiecki brał już udział w wielu przedsięwzięciach organizowanych przez wojsko. Swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami walki dzielił się m.in. z uczestnikami spotkań z cyklu „Samoobrona kobiet”, które były organizowane na terenie Dolnego Śląska.


Film: Bogusław Politowski, Maciej Bąkowski/ Zbrojna TV

Pomysł treningów przypadł do gustu podchorążym. – Choć z mistrzyniami, które dzisiaj odwiedziły nas na pływalni, miałam kontakt już kilka razy, to nadal każde spotkanie, każda ich uwaga, sugestia czy podpowiedź są dla mnie bardzo cenne. To przecież wspaniałe pływaczki, które mają ogromną wiedzę o tej dyscyplinie – mówiła szer. pchor. Kinga Przybysz, studentka pierwszego roku, która od kilku lat trenuje pływanie. Jej zdaniem takie spotkania są nieocenione zwłaszcza dla tych podchorążych, którzy dopiero zaczynają pływackie szkolenie.

Projekt „Trenuj z mistrzem” cieszył się tak dużym zainteresowaniem studentów, że już w marcu planowane jest kolejne przedsięwzięcie tego typu. Ideę wspiera również kierownictwo Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, którego jednym z zadań jest propagowanie sportu w służbie wojskowej.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
 
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Kleszcze dla wojska
Nowy szef CWCR
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Rusza morski „Dragon”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Będzie za co kupić koreańską broń
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Podoficer pies
Palmiry – miejsce kaźni
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Przerwany lot „Orlika”
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Lotnictwo i kobiety
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Tajna misja polskiej agentki
Którą drogą do armii?
Nowoczesna łączność dla armii
W Jachrance o skokach spadochronowych
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Priorytety dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Zamiana po włosku
Telefon zaufania dla żołnierzy
Sztandar dla Dowództwa WOT
Ferie w mundurze
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Leopardy jadą na poligon
Pamiętamy o Niezłomnych
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Air Show ’25 – do zobaczenia
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO