Invictus po łacinie oznacza „niezwyciężony”. W 2025 roku już po raz siódmy przeżywać będziemy Invictus Games – międzynarodowe, wielodyscyplinarne igrzyska sportowe, w których rywalizują żołnierze i weterani poszkodowani podczas działań wojskowych. Zostań członkiem Polskiej Reprezentacji Sportowej na Invictus Games Vancouver Whistler 2025! Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa czeka na Twoje zgłoszenie do 2 stycznia.
Siła, braterstwo i duch walki to idee przyświecające stworzonym przez Księcia Sussex Harriego igrzyskom sportowym. Książę – również weteran działań wojskowych stał się doskonale świadom piętna, jakie służba w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia może odbić na pełniących ją ludziach. Wielu żołnierzy doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu fizycznym i psychicznym. Igrzyska Niezwyciężonych pokazują, że wiara, hart ducha i wola walki są silniejsze od problemów i wątpliwości, z którymi mierzą się żołnierze powracający z misji.
Invictus Games stwarzają możliwość do zmierzenia się ze swoimi postrzeganymi ograniczeniami i do przełamywania ich w pozytywnej sportowej atmosferze. Igrzyska to niezapomniane przeżycie dla wszystkich uczestników i kibiców, a duma z odniesionych sukcesów i nawiązane przyjaźnie są wartością bezcenną. Polacy biorą udział w tym wydarzeniu od 2018 roku. W trzech edycjach zawodów nasi bohaterowie zdobyli imponującą kolekcję 23 medali: 9 złotych, 5 srebrnych i 9 brązowych. Pokazali i udowodnili światu i sobie samym niezłomność swojego charakteru, swoją odwagę i godność.
Invictus Games odbywają się zwyczajowo co 2 lata. Dotychczas miało miejsce sześć edycji – w Londynie (2014 r.), Orlando (2016 r.), Toronto (2017 r.), Sydney (2018 r.), Hadze (2022 r.) oraz w Düsseldorfie (2023 r.). Przed nami po raz pierwszy zimowa odsłona zmagań, której gospodarzem będzie Kanada. Invictus Games 2025 odbędą się w terminie 8-16 lutego w Vancouver-Whistler. Sportowcy staną w szranki w takich dyscyplinach jak curling na wózkach, skeleton, narciarstwo alpejskie i biegowe. Udział polskiej reprezentacji w zawodach umożliwia wsparcie Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Nad realizacją projektu czuwa Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.
Jeśli jesteś żołnierzem lub weteranem rannym, lub poszkodowanym w służbie albo poza nią, masz szansę wziąć udział w tej jedynej w swoim rodzaju imprezie!
Szczegółowe informacje dotyczące zgłoszeń znajdziecie na stronie Centrum Weterana.
Zachęcamy też do obejrzenia filmu ukazującego Invictus Games 2023.
Dołącz do Niepokonanych!
***
Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie jest jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Dyrektorem Centrum jest major dr Katarzyna RZADKOWSKA.
Centrum Weterana pełni funkcję ośrodka, w którym weterani działań poza granicami państwa oraz rodziny żołnierzy i pracowników wojska poległych podczas tych działań, uzyskują pomoc, radę oraz korzystają z konsultacji, w szczególności prawnych i psychologicznych, w zakresie możliwości rozwiązania nurtujących ich problemów. Centrum aktywnie współpracuje z właściwymi w danej sprawie instytucjami resortowymi i pozaresortowymi oraz organizacjami i stowarzyszeniami pozarządowymi. Centrum działa także na rzecz integracji środowiska weteranów wokół wspólnie realizowanych przedsięwzięć i podejmowanych inicjatyw. Sprzyjać temu ma otwarty charakter naszej instytucji.
Źródło: Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa
autor zdjęć: st. sierż. Piotr Gubernat/ Combat Camera DORSZ
komentarze