Rozbudowa bazy produkcyjnej amunicji wielkokalibrowej w Polsce staje się faktem! – napisał we wtorek na portalu X wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej poinformował o przyjęciu przez rząd projektu ustawy, dzięki której na rozbudowę przemysłu zbrojeniowego zostaną przeznaczone 3 mld złotych.
Decyzja mająca na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa kraju zapadła w symbolicznym momencie – dziś mija tysiąc dni od ataku Rosji na Ukrainę. – Nieprzypadkowo właśnie dzisiaj podejmiemy decyzję o rozpoczęciu na wielką skalę budowy nowych fabryk i wzmocnieniu zdolności produkcyjnych amunicji – powiedział premier Donald Tusk, gdy otwierał posiedzenie rządu. Dodał, że wojna, która toczy się za naszą wschodnią granicą, pokazała nieprzygotowanie większości europejskich państw, jeśli chodzi o posiadanie zasobów amunicji.
Premier podkreślił, że wszystkie podejmowane działania, czy to budowa Tarczy Wschód, czy modernizacja polskiej armii, mają na celu zapobieżenie konfliktowi. – Jeżeli będziemy dobrze przygotowani, to Polska będzie bezpieczna, bo wojna do nas nie dotrze. Dobrze przygotowane państwo, to państwo, którego nikt nie ma zamiaru ani ochoty zaatakować – dodał.
Projekt ustawy o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności do produkcji amunicji został przygotowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Dokument zakłada utworzenie Funduszu Inwestycji Kapitałowych, który otrzyma prawie trzy miliardy złotych. Dwa miliardy złotych będą pochodziły z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Pozostała część środków zostanie przekazana w postaci skarbowych papierów wartościowych.
– To przełomowa ustawa. Krok milowy w działaniach na rzecz bezpieczeństwa państwa polskiego – podkreślił wicepremier Kosiniak-Kamysz. Zdaniem szefa MON-u rozbudowa narodowej bazy produkcyjnej amunicji wielkokalibrowej pozwoli także na uzupełnienie jej rezerw. – Polska jest na tyle dużym krajem, że może sama produkować amunicję 155 mm. I my to zrobimy – zapewnił.
Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje również nad nową strategią dotyczącą państwowego sektora obronnego. Ma być ona gotowa do końca 2025 roku. Jak powiedział wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek, prace nad nową strategią są wspierane przez specjalistów z resortów obrony oraz rozwoju i technologii.
autor zdjęć: sierż. Aleksander Perz
komentarze