moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Saab nagradza studenta Akademii Marynarki Wojennej

Pomiar prędkości początkowej pocisku – taki był temat pracy inżynierskiej bsm. pchor. Kamila Mitury. Została ona wyróżniona w konkursie organizowanym wspólnie przez Saab Kockums, szwedzką firmę specjalizującą się w budowie okrętów, oraz Akademię Marynarki Wojennej. Nagrodą była m.in. wizyta w Szwecji.

Patronem organizowanego od kilku lat konkursu jest kmdr ppor. Heliodor Laskowski, przedwojenny szef Artylerii i Uzbrojenia w Kierownictwie Marynarki Wojennej, który zasłynął stworzeniem baterii nadbrzeżnych w okolicach Helu. Dlatego właśnie konkurs jest poświęcony opracowaniom z zakresu techniki morskiej. – Zgłaszać można zarówno prace inżynierskie, jak i magisterskie. Ocenia je kapituła, którą tworzą przedstawiciele firmy Saab Kockums oraz Akademii Marynarki Wojennej – informuje dr Radosław Maślak, rzecznik gdyńskiej uczelni.

Jurorów interesują zwłaszcza kwestie uzbrojenia i nowych technologii. Podczas tegorocznej edycji pochylili się nad pięcioma pracami. Za najlepszą uznali inżynierską rozprawę autorstwa bsm. pchor. Kamila Mitury z Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego AMW. – Została ona poświęcona pomiarowi prędkości początkowej pocisku. Na tej podstawie można na przykład określić jego donośność. Dlatego to jeden z kluczowych aspektów balistyki – tłumaczy kmdr por. dr inż. Adam Polak, jeden z jurorów. Kapituła doceniła nie tylko rzetelnie przygotowaną część teoretyczną. – Autor pracy samodzielnie wykonał też stanowisko badawcze. Zbudował służący do pomiarów chronograf – zaznacza kmdr por. Polak.

Sam podchorąży przyznaje, że temat narodził się podczas długich rozmów z promotorem. – Praca nad tym zagadnieniem była bardzo ciekawa, a efekt mnie zaskoczył. Nagroda to dla mnie zaszczyt – podkreśla bsm. pchor. Mitura. Laureat konkursu otrzymał zaproszenie do Szwecji. – Mogłem zwiedzić zakłady Saaba. Zobaczyłem, w jaki sposób budowane są okręty podwodne. Miałem spotkanie z pracownikami firmy i przedstawicielami zarządu, którym przedstawiłem prezentację na temat związany z moją pracą – opowiada podchorąży. Bsm. pchor. Mitura odwiedził też Instytut Techniczny w Blekinge oraz Muzeum Marynarki Wojennej na wyspie Stumholmen. – To był niezwykle ciekawy wyjazd – przyznaje.

Tymczasem konkurs im. Laskowskiego to zaledwie jedna z odsłon współpracy Akademii Marynarki Wojennej i Saab Kockums. Porozumienie pomiędzy nimi zostało zawarte prawie sześć lat temu. Sygnatariuszom dokumentu zależało na dzieleniu się doświadczeniami i specjalistyczną wiedzą. – Jesteśmy dumni z naszych kontaktów z polską marynarką wojenną, chcemy też rozwijać współpracę z kluczowym dla niej ośrodkiem akademickim – mówił wówczas Jyrki Kujansuu, wiceszef Saaba odpowiedzialny za współpracę z Polską i państwami bałtyckimi. Wtórował mu kmdr prof. Dariusz Bugajski, ówczesny prorektor ds. kształcenia AMW, podkreślając, że liczy na dostęp naukowców i studentów z Akademii do najnowszych technologii i praktyk w dziedzinie budowy oraz eksploatacji okrętów, a także na wspólne projekty badawcze. Efekt? W Karlskronie organizowane są praktyki dla podchorążych, a w AMW odbywają się też prelekcje, które wygłaszają specjaliści z Saaba. W 2019 roku Akademia Marynarki Wojennej po raz pierwszy była też gospodarzem Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich, którego uczestnicy dyskutowali o kierunkach rozwoju technologii morskiej w Polsce oraz Szwecji.

Saab Kockums to jedna z najbardziej znanych na świecie firm przemysłu zbrojeniowego. Należą do niej m.in. stocznie w Malmö, Karlskronie i wyspie Muskö. Koncern specjalizuje się w budowie okrętów podwodnych i korwet.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Eurofightery znowu w Polsce
 
Cud w Trewirze
Rusza kwalifikacja wojskowa
„Avenger” na Monte Cassino
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
Zimowy sprawdzian podchorążych
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Roszady personalne w PGZ-ecie
Nowy szef CWCR
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wojenny bohater na szubienicy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Lekcje z frontu
Lista trupich główek
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojna o porządek świata
Invictus w zimowym stylu
Bruksela przed szczytem
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Pierwszy skok
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szef MON-u w Brukseli
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwójny Półmaraton Komandosa
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zamiana po włosku
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Skromny początek wielkiej wojny
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Śnieg może być groźną bronią
Dobrowolsi – czas start!
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Offset dla „Wisły”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Liban uznany za strefę działań wojennych
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Abramsy pod dobrą opieką
Którą drogą do armii?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nowoczesna łączność dla armii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zielone światło dla Barbary
Rakietowy szach
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO