moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Saab nagradza studenta Akademii Marynarki Wojennej

Pomiar prędkości początkowej pocisku – taki był temat pracy inżynierskiej bsm. pchor. Kamila Mitury. Została ona wyróżniona w konkursie organizowanym wspólnie przez Saab Kockums, szwedzką firmę specjalizującą się w budowie okrętów, oraz Akademię Marynarki Wojennej. Nagrodą była m.in. wizyta w Szwecji.

Patronem organizowanego od kilku lat konkursu jest kmdr ppor. Heliodor Laskowski, przedwojenny szef Artylerii i Uzbrojenia w Kierownictwie Marynarki Wojennej, który zasłynął stworzeniem baterii nadbrzeżnych w okolicach Helu. Dlatego właśnie konkurs jest poświęcony opracowaniom z zakresu techniki morskiej. – Zgłaszać można zarówno prace inżynierskie, jak i magisterskie. Ocenia je kapituła, którą tworzą przedstawiciele firmy Saab Kockums oraz Akademii Marynarki Wojennej – informuje dr Radosław Maślak, rzecznik gdyńskiej uczelni.

Jurorów interesują zwłaszcza kwestie uzbrojenia i nowych technologii. Podczas tegorocznej edycji pochylili się nad pięcioma pracami. Za najlepszą uznali inżynierską rozprawę autorstwa bsm. pchor. Kamila Mitury z Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego AMW. – Została ona poświęcona pomiarowi prędkości początkowej pocisku. Na tej podstawie można na przykład określić jego donośność. Dlatego to jeden z kluczowych aspektów balistyki – tłumaczy kmdr por. dr inż. Adam Polak, jeden z jurorów. Kapituła doceniła nie tylko rzetelnie przygotowaną część teoretyczną. – Autor pracy samodzielnie wykonał też stanowisko badawcze. Zbudował służący do pomiarów chronograf – zaznacza kmdr por. Polak.

REKLAMA

Sam podchorąży przyznaje, że temat narodził się podczas długich rozmów z promotorem. – Praca nad tym zagadnieniem była bardzo ciekawa, a efekt mnie zaskoczył. Nagroda to dla mnie zaszczyt – podkreśla bsm. pchor. Mitura. Laureat konkursu otrzymał zaproszenie do Szwecji. – Mogłem zwiedzić zakłady Saaba. Zobaczyłem, w jaki sposób budowane są okręty podwodne. Miałem spotkanie z pracownikami firmy i przedstawicielami zarządu, którym przedstawiłem prezentację na temat związany z moją pracą – opowiada podchorąży. Bsm. pchor. Mitura odwiedził też Instytut Techniczny w Blekinge oraz Muzeum Marynarki Wojennej na wyspie Stumholmen. – To był niezwykle ciekawy wyjazd – przyznaje.

Tymczasem konkurs im. Laskowskiego to zaledwie jedna z odsłon współpracy Akademii Marynarki Wojennej i Saab Kockums. Porozumienie pomiędzy nimi zostało zawarte prawie sześć lat temu. Sygnatariuszom dokumentu zależało na dzieleniu się doświadczeniami i specjalistyczną wiedzą. – Jesteśmy dumni z naszych kontaktów z polską marynarką wojenną, chcemy też rozwijać współpracę z kluczowym dla niej ośrodkiem akademickim – mówił wówczas Jyrki Kujansuu, wiceszef Saaba odpowiedzialny za współpracę z Polską i państwami bałtyckimi. Wtórował mu kmdr prof. Dariusz Bugajski, ówczesny prorektor ds. kształcenia AMW, podkreślając, że liczy na dostęp naukowców i studentów z Akademii do najnowszych technologii i praktyk w dziedzinie budowy oraz eksploatacji okrętów, a także na wspólne projekty badawcze. Efekt? W Karlskronie organizowane są praktyki dla podchorążych, a w AMW odbywają się też prelekcje, które wygłaszają specjaliści z Saaba. W 2019 roku Akademia Marynarki Wojennej po raz pierwszy była też gospodarzem Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich, którego uczestnicy dyskutowali o kierunkach rozwoju technologii morskiej w Polsce oraz Szwecji.

Saab Kockums to jedna z najbardziej znanych na świecie firm przemysłu zbrojeniowego. Należą do niej m.in. stocznie w Malmö, Karlskronie i wyspie Muskö. Koncern specjalizuje się w budowie okrętów podwodnych i korwet.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
 
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Razem gotowi na wszystko
Cegiełka na morzu
Anakonda na Bałtyku
Najsprawniejsi wieloboiści
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czy pracownicy wojska założą mundury?
Finlandia w NATO
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Topaz dla Bułgarii
Piekielny ogień dla polskiej armii
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Nowy regulamin dla żołnierzy
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Polska wśród światowych liderów
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Słowa jak pociski
Maszerowali, lecz nie ginęli
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Włosi na straży polskiego nieba
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
WOT i „Anakonda”
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Nowy wymiar wojska
Do końca walczył z tyranią
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Narada przed szczytem NATO
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Więcej miejsc na studiach w LAW
Pół wieku w zespole
Amunicja dla artylerzystów
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
„Nasze granice w Monte Cassino”
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Śladem profesjonalistów
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Bez szklanego sufitu
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Wojsko poza schematem
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
B9 stawia na solidarność
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Litwini kupią zestawy Grom
Breakthrough for the Polish Armed Forces

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO