Pośród żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej mamy nowych ratowników. Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy odbyła się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dyplomy i tytuł ratownika uzyskało 11 żołnierzy.
Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy został zorganizowany w Ostrowcu Świętokrzyskim w dniach 29 kwietnia do 3 maja 2023 r. Został przygotowany przez instruktorów 103 batalionu lekkiej piechoty 10 ŚBOT- przy wsparciu i pod kierownictwem Centrum Ratownictwa z Wrocławia. Jedenastu terytorialsów rozpoczęło i pozytywnie ukończyło kurs, osiągając tytuł ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zdobyte kwalifikacje są najwyższymi możliwymi uprawnieniami w ratownictwie, które można uzyskać bez konieczności ukończenia studiów medycznych. Instruktorzy postarali się żeby zajęcia były interesujące i nie brakowało realności. Pozoranci, którzy symulowali doznane obrażenia, byli profesjonalnie ucharakteryzowani. Żołnierze po ukończonym szkoleniu trafią do specjalistycznej grupy medycznej, gdzie będą doskonalić i poszerzać swoje kwalifikacje.
Terytorialsi podczas „majówki” swój wolny czas poświęcili na podniesienie kwalifikacji. Jestem pełen podziwu za ich zaangażowanie, a zarazem gratuluję determinacji w służbie naszej małej Świętokrzyskiej ojczyźnie – podkreślił płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 ŚBOT.
Pierwsza pomoc jest bardzo ważnym elementem szkolenia żołnierzy. Jest niezbędna na polu walki jak i w sytuacjach kryzysowych w czasie pokoju. Zdobyte kwalifikacje pomogą w służbie wojskowej i w życiu codziennym. Często jesteśmy w sytuacji, w której niezbędna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy przed medycznej. Nasze przeszkolenie w tej dziedzinie decyduje o sekundach, które ważą o życiu poszkodowanych. Profesjonalne przygotowanie pozwala zachować zimną krew i skutecznie dokonać pierwszych czynności ratowniczych za nim nadejdzie pomoc – dodaje ppor. Daniel Woś.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT jest wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut terytorialsów.
Tekst: kpt. Marcin Kowal, ppor. Daniel Woś
autor zdjęć: 10 ŚBOT
komentarze