moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraińscy żołnierze na Leopardach

Na naukę obsługi nowoczesnych czołgów Leopard 2A4 mają zaledwie miesiąc, dlatego zajęcia odbywają się sześć dni w tygodniu po 12 godzin. Ponad stu ukraińskich czołgistów bierze udział w kursie prowadzonym przez polskich instruktorów z Ośrodka Szkolenia Leopard. Większość z ukraińskich żołnierzy do Świętoszowa przyjechała niemal prosto z pola walki.

W grupie 105 czołgistów, którzy od 6 lutego szkolą się w Świętoszowie, przeważają doświadczeni żołnierze (około 60%), którzy używali dotąd czołgów poradzieckich, a do Ośrodka Szkolenia Leopard przyjechali niemal prosto z frontu. To właśnie oni będą pełnili w załogach Leopardów najważniejsze funkcje: dowódców wozów oraz działonowych. Z kolei ci kursanci, którzy nie służyli wcześniej w wojskach pancernych, zostaną kierowcami i ładowniczymi. Część żołnierzy szkoli się na stanowiska mechaników podwozia i uzbrojenia. Chodzi o to, by w warunkach polowych móc wykonać drobne naprawy i remonty, które przywrócą zdolności bojowe czołgów.

Podczas miesięcznego kursu instruktorzy ośrodka Leopard przygotują 21 załóg. Biorąc pod uwagę to, że w strukturach ukraińskiej armii funkcjonują dziesięciowozowe kompanie, już niedługo do wschodniej Ukrainy wyruszą do walki dwie dobrze wyszkolone kompanie pancerne wyposażone w Leopardy typu 2A4.

Specjalny program szkolenia

Żołnierze z Ukrainy są szkoleni według nieco innego programu niż polscy pancerniacy. Kurs naszych czołgistów trwa około trzech miesięcy, Ukraińcy zaś na poznanie tajników obsługi czołgów Leopard mają tylko miesiąc. Z tego względu zajęcia są bardziej intensywne. Polscy czołgiści uczą się w systemie od poniedziałku do piątku przez osiem godzin. Żołnierze z Ukrainy uczestniczą w zajęciach po 12 godzin dziennie, przez sześć dni w tygodniu. – Bywają sytuacje, że szkolenie przekracza nawet 12 godzin – mówi st. chor. sztab. Krzysztof Sieradzki, dowódca grupy zabezpieczenia szkolenia w Ośrodku Szkolenia Leopard. Podoficer dodaje, że zaangażowanie Ukraińców jest tak duże, że gdyby mogli spędzaliby w ośrodku całą dobę.

 
Film: Bogusław Politowski/ ZbrojnaTV

Drobne różnice dotyczą też programu. Na przykład szkolenie przyszłych mechaników obejmuje naukę mniejszego zakresu napraw. W przeciwieństwie do polskich załóg, Ukraińcy nie są uczeni diagnostyki i pełnego serwisowania maszyn, a jedynie wykonywania szybkich napraw, które są możliwe do przeprowadzenia w krótkich przerwach podczas walki.

Podobnie jak w przypadku zajęć prowadzonych dla Polaków, także Ukraińcy mają wykłady teoretyczne połączone z treningami na symulatorach i trenażerach. Jednak program kursu dla czołgistów armii ukraińskiej przewiduje więcej zajęć z wykorzystania taktycznego sprzętu bojowego na polu walki. Ten ostatni etap szkolenia nasi żołnierze poznają dopiero po kursach w jednostkach wojskowych i na poligonach. Ukraińcy muszą opanować te umiejętności w ramach miesięcznego szkolenia, bo po powrocie do swojego kraju prawdopodobnie od razu wsiądą do wozów i wyruszą na pole walki.

Według takiego samego programu ukraińskich czołgistów szkolą także pancerniacy z Kanady. Kraj ten dostarczył na teren Polski obiecane Ukrainie Leopardy, a kanadyjscy instruktorzy – na zmianę z Polakami – prowadzą już zajęcia. Niebawem w Świętoszowie na swoich wozach żołnierzy znad Dniepru będą uczyć także czołgiści z Norwegii.

Mjr Artur Pinkowski, rzecznik prasowy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania, przypomina, że organizacją i koordynacją szkolenia żołnierzy z Ukrainy dywizja zajmuje się już od połowy listopada, czyli od kiedy jej dowódca gen. dyw. Piotr Trytek został dowódcą międzynarodowej misji szkoleń dla wojsk ukraińskich (EUMAM Ukraine). – Dzięki naszemu doświadczeniu oraz doświadczeniu instruktorów Ośrodka Szkolenia Leopard, który działa od 2007 roku, zorganizowanie i przeprowadzenie takiego szkolenia nie sprawiło nam problemów – zapewnia rzecznik.

Jednak chor. Sieradzki przyznaje, że personel ośrodka ma świadomość wagi prowadzonego w Świętoszowie kursu i czuje odpowiedzialność za jego efektywność. – Wiemy, że ci ludzie tuż po ukończeniu z nami szkolenia pójdą do walki. Oceną naszej pracy będzie to, ile Leopardów pozostanie w użyciu po zakończeniu walk – zauważa podoficer.

Szkolenie pierwszej grupy czołgistów z Ukrainy potrwa do 12 marca.

Przesiadka na Leopardy

A co ukraińscy pancerniacy sądzą o Leopardach? Szybko przekonali się, że trudno je nawet porównywać do poradzieckich czołgów, bo to zupełnie inna myśl konstrukcyjna. Kiedy po raz pierwszy wsiedli do Leopardów, byli mile zaskoczeni zastosowanymi w nich rozwiązaniami technicznymi. – Dziwili się, że w czołgu może być tak dużo miejsca dla załogi i że wszystko jest skonstruowane z taką prostotą, według najnowszych zasad ergonomii – opowiadają instruktorzy. Ale co najważniejsze, Leopardy posiadają np. kamery termowizyjne i noktowizyjne, które bardzo ułatwiają wykrywanie celów w dzień i w nocy. Mają też zdecydowanie większą skuteczność ognia – mogą niszczyć cele na odległości około 4 km, co powinno dać Ukraińcom przewagę w boju.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski, Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
 
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwójny Półmaraton Komandosa
Rusza kwalifikacja wojskowa
Palmiry – miejsce kaźni
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Polska przystań brytyjskich jeńców
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Bruksela przed szczytem
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Pierwszy skok
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Offset dla „Wisły”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zamiana po włosku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowoczesna łączność dla armii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wojna o porządek świata
Air Show ’25 – do zobaczenia
Abramsy pod dobrą opieką
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Którą drogą do armii?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Dobrowolsi – czas start!
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Lista trupich główek
Tajna misja polskiej agentki
Mocny sygnał od NATO
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Eurofightery znowu w Polsce
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojenny bohater na szubienicy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowy szef CWCR
Wielki test w West Point coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO