moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Burza” na horyzoncie

Kluczową część kadłuba ORP „Burza” zbuduje Stocznia Remontowa Nauta, która podpisała w tej sprawie umowę z PGZ Stocznią Wojenną. Okręt jest drugą jednostką budowaną w ramach programu „Miecznik”. Prace nad nią są już na zaawansowanym etapie. Wodowanie pierwszej z fregat – ORP „Wicher” – w sierpniu.

Wizualizacja fregat z programu "Miecznik"

Budowa trzech wielozadaniowych fregat typu „Miecznik” postępuje zgodnie z harmonogramem oraz zaangażowaniem krajowego przemysłu. Kilka dni temu PGZ Stocznia Wojenna i Stocznia Remontowa Nauta podpisały w Gdyni umowę na budowę bloku rufowego GB02 kadłuba fregaty „Burza”. Stępka pod jej budowę została położona w grudniu ubiegłego roku.

Dokument dotyczący kadłuba sygnowali m.in. Marcin Ryngwelski, prezes PGZ Stoczni Wojennej oraz Monika Kozakiewicz, prezes Stoczni Remontowej Nauta. Obie spółki należą do PGZ i działają w Gdyni, co – jak podkreślają przedstawiciele branży – pozwala na efektywne wykorzystanie lokalnego potencjału przemysłowego i kadrowego. PGZ Stocznia Wojenna pełni rolę głównego wykonawcy programu „Miecznik”, odpowiadając za projekt, nadzór techniczny i koordynację budowy trzech fregat.

REKLAMA

Zlecanie budowy wybranych sekcji kadłuba wyspecjalizowanym partnerom to standard w przemyśle okrętowym. Wcześniej podobne rozwiązanie zastosowano przy fregacie „Wicher”, której blok dziobowy wykonała gdyńska stocznia CRIST. Model ten pozwala równolegle realizować prace w kilku ośrodkach i utrzymywać wymagane tempo produkcji.

– Realizujemy program „Miecznik” zgodnie z harmonogramem i z maksymalnym zaangażowaniem polskiego przemysłu. Zlecenie bloku rufowego „Burzy” Stoczni Remontowej Nauta to kolejny przykład tego, że w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej budujemy nie tylko okręty, lecz także trwałą sieć kompetencji stoczniowych – mówił Marcin Ryngwelski.

Stocznia Remontowa Nauta, która obchodzi w tym roku 100. rocznicę działalności, specjalizuje się w remontach, przebudowie i modernizacjach statków cywilnych oraz okrętów wojennych. Od 2014 roku jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Włączenie Nauty w program „Miecznik” oznacza dla niej nowy rodzaj zaangażowania – przejście od obsługi gotowych jednostek do udziału w budowie nowego okrętu wojennego od podstaw.

– Jesteśmy dumni z tego, że weszliśmy w skład zespołu pracującego przy realizacji największego programu w historii Marynarki Wojennej RP, czyli projektu budowy trzech fregat wielozadaniowych o kryptonimie „Miecznik” – mówiła Monika Kozakiewicz, prezes Nauty. Dodała, że dzięki tej współpracy Stocznia Remontowa będzie mogła lepiej wykorzystać wspólne doświadczenia firm.

Program „Miecznik” obejmuje budowę trzech wielozadaniowych fregat typu Arrowhead 140 zaprojektowanych przez Babcock International dla marynarki wojennej. Jest to największy kontrakt w historii polskiego przemysłu stoczniowego (wartość ok. 15,4 mld zł). Program realizuje Konsorcjum PGZ-Miecznik, w skład którego wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa i PGZ Stocznia Wojenna. Partnerami strategicznymi są firmy Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.

Pierwsza fregata, ORP „Wicher”, zostanie zwodowana w sierpniu 2026 roku. Pod koniec kwietnia 2026 roku odbyło się pierwsze cięcie blach pod trzeci okręt – „Huragan”

Jakub Zagalski

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Test w stratosferze
Wyścig snajperów
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Kajakiem na światowe podium
Baobaby docierają do wojska
Rakietowcy na Hawajach
Odniesione w walce rany łączą
PKW Irak zostaje w Jordanii
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Poskromić kolosa
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Pierwszy krok do Invictusa
Święto wojska pod hasłem SAFE
Paliwowy krwiobieg NATO
Śmierć w sercu Azji
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Triumf wojskowych lekkoatletów
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Gen wojownika
Wsparcie ma znaczenie
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Salto mortale komandosa
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Wojsko stawia na „armię talentów”
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Spadochronowy triumf
Atak i przejęcie dokumentów
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski Gnom
Jelcze z Raciborza
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Marzenia częściowo spełnione
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Pancerne starcie
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Innowacje z PERUNA
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Inwestycje w bezpieczeństwo
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
MON i MSZ o szczycie NATO
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Ostatnia niedziela…
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Azjatycka szansa
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Pieta Michniowska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO