moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Styczniowe weekendy pełne szkoleń

15 szkoleń podstawowych, 8 wyrównawczych, ponad 8200 żołnierzy na szkoleniach rotacyjnych - kolejny styczniowy weekend pełen ćwiczeń w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Leniwy początek roku nie dla żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. Po tym szkoleniowym weekendzie ponad 17000 Terytorialsów będzie już po pierwszych zajęciach rotacyjnych w swoich brygadach. Rozpoczynanie roku od intenstwnych ćwiczeń nie stanowi jednak problemu dla żołnierzy WOT:

Na swoją rotację czekałem z niecierpliwością, bo ostatni raz szkoliłem się przed świętami Bożego Narodzenia. Lubię aktywnie spędzać sobotę i niedzielę, więc oczekiwałem, że weekend z innymi żołnierzami również zaliczę do udanych - nie zawiodłem się. Taktyka w terenie zalesionym, elementy "czarnej" taktyki oraz strzelnica, to było to, czego brakowało mi w świąteczno-noworocznej przerwie pomiędzy szkoleniami rotacyjnymi. Instruktorzy odpowiadali na każde pytania i korygowali błędy popełniane przeze mnie i moich kolegów z plutonu, metodycznie wyjaśniając co robimy nie tak. Wiem, nad czym muszę popracować do kolejnego szkolenia - mówi jeden z żołnierzy 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

REKLAMA

Od początku istnienia 18SBOT ponad 100 żołnierzy wzięło udział w kursie z Mobilnymi Zespołami Szkoleniowymi WOT, które odbywały się w kilku tygodniowych terminach. Wiedzę zdobytą podczas szkolenia z byłymi żołnierzami jednostek specjalnych młodzi instruktorzy wykorzystują podczas szkoleń rotacyjnych, prowadząc zajęcia w pododdziałach.

Każdy żołnierz, który jest zainteresowany zdobyciem nowych kompetencji lub rozwojem tych, które już posiada, może zgłosić chęć udziału w kursach i szkoleniach organizowanych przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W ubiegłym roku CSWOT zorganizowało ponad 100 szkoleń, w ramach których przeszkolono blisko 2 tys. żołnierzy na kursach m.in. operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, medycyny pola walki - COMBAT MEDIC, operatorów WARMATE, SERE, naziemnych zespołów poszukiwawczo – ratowniczych, instruktorów - snajperów, instruktorów karabinów maszynowych, celowniczych granatników M72 oraz obserwatorów ognia. Obecnie w Toruniu trwa kurs operatorów ppk JAVELIN, a kolejne są już w przygotowaniu.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej szkolą się także z innymi rodzajami Sił Zbrojnych RP. Od 16 stycznia biorą udział w zimowym Zgrupowaniu Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej w Kotlinie Kłodzkiej. Terytorialsi z kilku brygad ucza sie prowadzić obserwację, ćwiczą przetrwanie w trudnych warunkach oraz doskonalą pracę w zespołach. Organizatorem poligonu jest Dowództwo Generalne RSZ.

Różnorodność szkoleń przyciąga do Wojsk Obrony Terytorialnej nowych ochotników, którzy wykorzystując zimową przerwę w nauce kierują swoje kroki na szesnastodniowe szkolenie podstawowe w ramach projektu "Ferie z WOT". W ten weekend pierwsi kandydaci na Terytorialsów przekroczą bramy koszar 1 Podlaskiej Brygady OT i 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT. Ci, którzy rozpoczęli swoje szkolenie w ubiegłym tygodniu są już na półmetku i przygotowują się do "pętli taktycznej" - całodniowego sprawdzianu umiejętności zdobytych od początku ich pobytu w wojsku. "Ferie z WOT" trwają w 15 brygadach, a pierwsze przysięgi w 2023 roku już za tydzień.

Oprócz zadań szkoleniowych Terytorialsi angażują się także w akcje związane z obchodami świąt państwowych i rocznic. 22 stycznia przypada 160 rocznica Powstania Styczniowego. Ten dzień żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady OT wykorzystają na wyjście "W teren", biorąc udział w XXX Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych. Terytorialsi "stołecznej osiemnastki" będą zabezpieczali uroczystości w Warszawie. W każdej z brygad OT wydzieleni żołnierze odwiedzili miejsca pochówku Powstańców Styczniowych oraz znajdujące się w kraju miejsca upamiętniające chwałę oręża polskiego.

***

Jeśli chcesz zostać Terytorialsem i zdobyć nowe umiejętności podczas szkoleń lub doskonalić te już pozyskane - dołącz do nas!

Skontaktuj się z rekruterem WOT z Twojego powiatu, wyszukując kontakt na stronie Rekruterzy WOT lub dzwoniąc pod numer Linii Wsparcia Rekrutacji: 800 696 077 (czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30 - 15:30).

Możesz także odwiedzić najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji, które znajdziesz na stronie Centra rekrutacji - CWCR (wojsko-polskie.pl)

Dołącz do nas - nauczymy Cię jak być Zawsze gOTowym i Zawsze blisko !

Tekst: DWOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
 
Abramsy jadą do Ukrainy!
Walczymy z imperium zła
F-35 rozpoczynają Air Policing
W hołdzie powstańcom styczniowym
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Dodatek już nie za klasę
Tons on Board
Weź udział w konkursie katyńskim
4% PKB na Wojsko Polskie
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Z Radomia do Las Vegas
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Dwie dekady WIM-u
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Śladem profesjonalistów
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Terenowe motocykle II RP
Dłuższa służba się opłaci
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Upominki dla tureckich dzieci
Pamięć o powstańcach styczniowych
To był wielki cios dla polskiej armii
Styczniowy poligon terytorialsów
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
SAROV w opcji
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Desant w Forcie Bragg
Ukraina czeka na czołgi
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Nowa strzelnica w Piastowie
Modernizacyjne priorytety wojska
Przetarcie przed manewrami
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
The Fall of the Superpower Myth
Armia Czerwona niesie śmierć
Droga do mistrzostwa
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Orlik w natowskiej misji
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Nie zmarnować szansy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO