moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska zamawia kolejne czołgi. Tym razem 116 Abramsów

Jeszcze w tym roku do 18 Dywizji Zmechanizowanej trafi pierwszy batalion czołgów Abrams w wersji M1A1FEP. W środę wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na zakup 116 maszyn oraz sprzętu towarzyszącego. Wartość kontraktu to 1,4 mld dolarów. – Wzmacniamy pancerną pięść Wojska Polskiego – mówił Mariusz Błaszczak na terenie 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej.

Podpisana dziś umowa przewiduje, że polska armia otrzyma 116 czołgów Abrams w wersji M1A1FEP oraz 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules, 8 mostów towarzyszących M1074 Joint Assault Bridge, 6 wozów dowodzenia M577 i 26 warsztatów NG SECM na podwoziu HMMWV, a także pakiet szkoleniowy i logistyczny.

Wzmacniamy Wojsko Polskie, wzmacniamy pancerną pięść Wojska Polskiego, wzmacniamy polskie siły zbrojne, aby realnie i skutecznie odstraszać potencjalnego agresora – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak podczas uroczystości zatwierdzenia umowy na kupno kolejnych Abramsów. Szef MON-u podkreślił, że udało się wynegocjować bardzo szybkie terminy dostaw broni oraz sprzętu logistycznego. Amerykańskie czołgi zostaną przekazane 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej (18 Dywizja Zmechanizowana).

REKLAMA

– Pierwszy batalion czołgów Abrams M1A1 w tym roku trafi do wyposażenia polskiej armii. Żołnierze są już wyszkoleni i mogą od razu objąć swoje obowiązki – zapewnił wicepremier Błaszczak. Dodał, że tak krótkie terminy realizacji umowy nie byłyby możliwe bez bardzo dobrej współpracy z amerykańskim rządem. – Dziękuję za ścisłą, wojskową współpracę, która służy bezpieczeństwu Polski i całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił wicepremier, zwracając się do Daniela Lawtona, chargé d'affaires Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce.


Film: MON

Szef resortu obrony wyjaśniał również, że ponieważ zależało mu, aby Abramsy jak najszybciej trafiły do służby w Siłach Zbrojnych RP, zdecydował się, by umowa na ich zakup nie obejmowała czołgowej amunicji. Pociski mają zostać kupione w ramach osobnego kontraktu, który jest już negocjowany. – Jesteśmy na dobrej drodze, aby szybko go sfinalizować – zadeklarował Mariusz Błaszczak.

Za 116 Abramsów M1A1FEP oraz pojazdy dowodzenia i logistyczne Polska zapłaci 1,2 mld dolarów, mimo iż kontrakt opiewa na 1,4 mld dolarów. To dlatego, że 200 mln dolarów sfinansuje rząd amerykański w ramach pomocy Ukrainie.

Wzmacnianie potencjału pancernego

Czołgi M1A1 FEP (Firepower Enhancement Package – ang. pakiet zwiększenia siły ognia) to głęboko zmodernizowana na potrzeby Korpusu Piechoty Morskiej USA (US Marine Corps) wersja pierwszej „linii” Abramsów (były produkowane do czasu pojawienia się w 1992 roku modelu M1A2). Czołgi M1A1FEP ważą około 63 ton i w porównaniu z M1A1 posiadają ulepszony pancerz, zmodernizowane systemy optoelektroniczne i nowocześniejsze systemy zarządzania polem walki i kierowania ogniem.

O tym, że Siły Zbrojne RP mogą zostać wyposażone nie tylko w 250 fabrycznie nowych czołgów Abrams w najnowszej wersji M1A2SEPv3, które zamówiliśmy w kwietniu 2022 roku, ale również w używane starsze wersje Abramsów, Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w lipcu ubiegłego roku. Wicepremier Mariusz Błaszczak wyjaśniał wówczas, że nasz rząd rozpoczął dyplomatyczne starania o pozyskanie dodatkowych Abramsów, aby uzupełnić zdolności bojowe rodzimych jednostek pancernych, które przekazały armii ukraińskiej znaczną liczbę czołgów T-72 i PT-91.

Na początku grudnia 2022 roku amerykański Departament Obrony wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 wraz z pojazdami logistycznymi i dowodzenia oraz ponad 300 tys. sztuk różnego typu pocisków czołgowych. Amerykański rząd zastrzegł, że maksymalna kwota kontraktu nie może być większa niż 3,75 mld dolarów. Po tym, jak transakcja uzyskała zgodę Kongresu, Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło w połowie grudnia negocjacje finalnej umowy, które zakończyło dzisiejsze podpisanie kontraktu.

Podczas uroczystości w Wesołej wicepremier Błaszczak zapowiedział, że Polska stara się przyspieszyć termin dostaw Abramsów w wersji M1A2SEPv3, które zgodnie z pierwotnym kontraktem miały dotrzeć do SZ RP w latach 2025–2026. – Prowadzimy negocjacje, by te czołgi dotarły do nas pod koniec przyszłego roku – poinformował szef resortu obrony.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
 
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Celne oko strzelców CWZS-u
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Biały Dom o polskich MiG-ach
Garnizon US Army na stałe
Wspólne zakupy amunicji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Śladem profesjonalistów
Snowboardowy duet na medal
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
NATO patrzy na wschód
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Młot na dyktatora
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
O pomocy dla Ukrainy
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Nowatorskie manewry Marszałka
Śmierć niegodna oficera
Wojna w świecie popkultury
Na ratunek „Rudemu”
NATO podsumowało 2022 rok
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
To dobra ustawa dla wojska
Po wojnie będę szczęśliwy
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
VIS na misję
Cegiełka na morzu
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Rajd przez fabrykę
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Air Policing piątej generacji
Karą mogła być tylko śmierć
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Na trasie legendarnego biegu
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Pod okiem rangersów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO