W sobotę, 10 grudnia br., na Skwerze Kościuszki w Gdyni, przed Okrętem Muzeum ORP Błyskawica, odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało prawie 250 żołnierzy.
Żołnierze Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej (DZSW) 14 listopada br. rozpoczęli szkolenie podstawowe w 5 jednostkach morskiego rodzaju Sił Zbrojnych: Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, 6 Oliwskim Ośrodku Radioelektronicznym w Gdyni, Morskiej Jednostce Rakietowej w Siemirowicach, Komendzie Portu Wojennego Gdynia oraz 43 Batalionie Saperów FW w Rozewiu.
W trakcie 28 dniowego szkolenia podstawowego uczyli się regulaminów, musztry, posługiwania się bronią i sprzętem wojskowym. Po zakończonym przysięgą wojskową szkoleniu podstawowym, żołnierze DZSW zostaną skierowani do jednostek wojskowych, gdzie będą kontynuować szkolenie specjalistyczne.
***
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona przełomowym dokumentem dla obronności RP i polskich sił zbrojnych – Ustawą o Obronie Ojczyzny. Ustawa zawiera dostosowany do współczesnych wyzwań całokształt prawa wojskowego oraz proponuje mechanizmy finansowania jego modernizacji, jak również wskazuje model do osiągnięcia 300 tys. żołnierzy w Polskich Siłach Zbrojnych (250 tys. w jednostkach operacyjnych oraz 50 tys. terytorialsów). O powołanie do tego rodzaju służby może ubiegać się osoba, która skończyła 18 lat, ma polskie obywatelstwo, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej, nieposzlakowaną opinię i nie była karana za przestępstwo umyślne.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa składa się z dwóch etapów: 28-dniowego szkolenia podstawowego i trwającego do 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego, połączonego z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym w jednostce wojskowej.
Tekst: Sekcja Prasowa 3 FO
autor zdjęć: bsmt Michał Pietrzak
komentarze