moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zakup systemów bezzałogowych będzie prostszy

Nowoczesne i sprawdzone systemy bezzałogowe szybciej będą trafiać do wyposażenia Wojska Polskiego, co zwiększy bezpieczeństwo żołnierzy i potencjał obronny państwa. Podpisana w piątek przez sekretarza stanu w MON-ie Cezarego Tomczyka decyzja w tej sprawie pozwoli skonsolidować rozproszone dotychczas kompetencje w obszarze testowania sprzętu bezzałogowego.

– Jeszcze w tym miesiącu, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, najnowsze rozwiązania z rynku – obecnie na finiszu testów w ramach ćwiczeń „Żelazny obrońca ‘25” – trafią do Wojska Polskiego – zapowiedział wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Dzisiaj sekretarz stanu w MON-ie podpisał decyzję dotyczącą testowania w Siłach Zbrojnych RP bezzałogowych statków powietrznych, bezzałogowych systemów uzbrojenia oraz środków ich zwalczania. – W obliczu zwiększających się zagrożeń upraszczamy system pozyskiwania innowacyjnych technologii dla armii. Dzięki temu Polska zyskuje realne zdolności, by skutecznie odpowiadać na współczesne wyzwania – dodał Tomczyk. Dzięki nowym przepisom wojsko będzie mogło znacznie szybciej pozyskać najnowsze drony i systemy ich zwalczania.

 

REKLAMA

Transparentnie i konkurencyjnie

Decyzja nr 123/MON z 12 września 2025 roku w sprawie organizacji i trybów testowania w Siłach Zbrojnych RP bezzałogowych statków powietrznych i bezzałogowych systemów uzbrojenia oraz środków ich zwalczania doprecyzowuje procedury wynikające z ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie potrzeb obronności państwa lub bezpieczeństwa publicznego, która weszła w życie 6 września.

Jak zakłada art. 2 ust. 5 specustawy, w wypadku zakupu przez wojsko systemów bezzałogowych, które pomyślnie przeszły wcześniejsze testy, a zgodę na ich pozyskanie wyraził minister obrony narodowej, nie mają zastosowania przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych. Dlatego konieczne było określenie, co oznacza pojęcie „przetestowane w Siłach Zbrojnych RP” oraz trybu przeprowadzania takich testów.


Film: Źródło MON

Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami testy będą realizowane przez jednostki organizacyjne resortu obrony narodowej wskazane w ustawie o obronie ojczyzny. MON zapewnia, że procedura testowania będzie transparentna, konkurencyjna i jednolita dla wszystkich podmiotów. Producenci i dostawcy przejdą też uproszczoną weryfikację kontrwywiadowczą. Za koordynację procesów odpowiadać będzie Inspektorat Wojsk Bezzałogowych Systemów Uzbrojenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Testy na „Żelaznym obrońcy”

Podczas trwających właśnie manewrów „Żelazny obrońca ’25”, największego tegorocznego przedsięwzięcia szkoleniowego Wojska Polskiego, prowadzone są testy nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które mogą wesprzeć realizację strategicznych celów obronnych Narodowego Programu Odstraszania i Obrony „Tarcza Wschód”. Zostały one wyłonione przez specjalne grupy ekspertów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego spośród ponad pół tysiąca propozycji zgłoszonych przez producentów, dostawców oraz ośrodki akademickie do Departamentu Innowacji MON. Specjaliści wytypowali 200 innowacyjnych narzędzi i systemów, z których blisko 40 testują obecnie żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz wojsk obrony terytorialnej, sprawdzając ich zastosowanie w praktyce. Szczególne miejsce wśród nich zajmują lądowe i powietrzne systemy bezzałogowe, a także radary, detektory i inne rozwiązania zwiększające świadomość sytuacyjną i skuteczność działań obronnych.

JM

autor zdjęć: 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Człowiek w pętli
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Bewup według Koreańczyków
Poligon dla dronów, test dla sztabowców
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
Brytyjczycy żegnają Malbork
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
Strzelcy z Czarnej Dywizji najlepsi w Wojsku Polskim
Święto Wojsk Lądowych
Javeliny dla polskich żołnierzy
Brytyjczycy na wschodniej straży
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
Miliardy na budowę schronów
Państwo odbuduje dom w Wyrykach
Polsko-ukraińskie rozmowy o współpracy
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
WOT sprawdzał się w Nowej Dębie
Polsko-ukraińskie rozmowy o współpracy
Wielkie zbrojenia za Odrą
Największy transport Abramsów w tym roku
Wieża z HSW nie tylko dla Warana
Żelazna Dywizja zdaje egzamin celująco
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
Zakup systemów bezzałogowych będzie prostszy
H145M – ciekawa oferta dla Polski
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
Aby państwo polskie było gotowe na każdy scenariusz
Czołgiści w ogniu
Wojskowi szachiści z medalem NATO
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
Zwycięska batalia o stolicę
Orlik na Alfę
Z najlepszymi na planszy
Krok ku niezależności
Nowa przychodnia przy szpitalu WIM-u w Legionowie
Premiera na MSPO: Pocisk dalekiego zasięgu Lanca
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Ostry kurs na „Orkę” – rząd chce podpisać kontrakt do końca roku
Apache’e nad Inowrocławiem
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia
Black Hawki nad Warszawą
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Debiut polskich Patriotów
W poszukiwaniu majora Serafina
Czy trzeba będzie zrekonstruować samolot „Slaba”?
NATO – jesteśmy z Polską
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
Eurokorpus pod hiszpańskim dowództwem
Cios w plecy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
17 września 1939. Nigdy więcej
Dwie agresje, dwie okupacje
By znaleźć igłę, w Bałtyku trzeba najpierw znaleźć stóg
Rekompensaty na nowych zasadach
„Road Runner” w Libanie
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
Żandarmeria skontroluje także cywilów
Kurs dla najlepszych w SERE
Młody narybek AWL-u na szkoleniu
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO