moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szlakiem bohaterów z Katynia

Dęby pamięci poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej sadzone są w Polsce od kilkunastu lat. Teraz powstała aplikacja, która pozwoli zaznaczyć drzewa na mapie dokładnie w miejscu, w którym rosną. – Chcemy zachęcić młodzież do tworzenia dzięki niej tras śladami bohaterów upamiętnionych dębami – informują przedstawiciele Stowarzyszenia Parafiada, które stworzyło to narzędzie.

Aleja Dębów Pamięci w Pile. Źródło: katyń-pamiętamy.pl

Projekt sadzenia imiennych dębów pamięci ku czci ofiar zbrodni katyńskiej trwa od 2008 roku. Na pomysł uczczenia w ten sposób niemal 22 tys. Polaków zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku zrodził się wśród uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk. M. Pisarka w Radzyminie.

Z prośbą o pomoc w realizacji pomysłu zwrócili się do o. Józefa Jońca SP, założyciela i prezesa warszawskiego Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. – To on wymyślił program edukacyjny „Katyń… ocalić od zapomnienia”, którego celem jest zachowanie pamięci i złożenie hołdu bohaterom zamordowanym w 1940 roku, oraz zainicjował go w czasie uroczystości na Cmentarzu Poległych w Radzyminie – mówi Małgorzata Włodarczyk ze Stowarzyszenia Parafiada.

Każdy zasadzony w ramach programu dąb upamiętnia jednego z zamordowanych Polaków spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje lub Bykowni. Do tej pory posadzono ponad 5400 drzew na terenie całej Polski. W akcję angażują się różne instytucje i organizacje: szkoły, komendy policji, placówki straży granicznej, urzędy gmin, parafie, drużyny harcerskie, stowarzyszenia kombatantów czy organizacje pozarządowe. – Staramy się zainteresować programem instytucje, chcemy, aby ich przedstawiciele odszukali wokół siebie osoby pamiętające lokalnych bohaterów zamordowanych w Katyniu – tłumaczy Włodarczyk. Członkowie stowarzyszenia sprawdzają, czy odnaleziona osoba była faktycznie ofiarą zbrodni katyńskiej i wystawiają certyfikat dla dębu pamięci. Zadaniem lokalnej społeczności jest zaś zgromadzenie środków na wmurowanie tablicy pamiątkowej, znalezienie sadzonki drzewa oraz zorganizowanie uroczystości jego zasadzenia.

– Zależy nam na tym, aby poprzez tę akcję nie tylko upamiętnić zamordowanych, lecz także przywrócić ich postaci zbiorowej pamięci – wyjaśnia Włodarczyk. Jak dodaje, zgłoszenie do programu staje się dla społeczności impulsem do odszukania śladów życia i działalności danej ofiary zbrodni, a młodemu pokoleniu przybliża historię przez losy konkretnego człowieka.

Stowarzyszenie zbiera informacje o upamiętnionych bohaterach: życiorysy, zdjęcia i dokumenty oraz udostępnia je na portalu www.katyn-pamietam.pl. Na stronie znajduje się też mapa, na której zaznaczono zasadzone dęby pamięci. Niestety na razie naniesiono ich tylko około połowy. Często też podane miejsce jest adresem instytucji, która dąb sadziła, a nie faktyczną ich lokalizacją, np. na skwerze, w parku, na cmentarzu czy na terenie szkoły lub jednostki wojskowej. Z tego powodu drzewa trudno jest odnaleźć.

Dlatego Stowarzyszenie Parafiada stworzyło bezpłatną aplikację na telefony komórkowe „Dęby pamięci”. – Dzięki niej można zrobić zdjęcie odnalezionym dębom, zapisać je i przesłać do naszej bazy – mówi Małgorzata Włodarczyk. Po zweryfikowaniu przez administratora, dzięki danym geolokalizacyjnym, dąb pamięci pojawi się na mapie dokładnie w tym miejscu, gdzie rzeczywiście rośnie, razem z nazwiskiem bohatera, którego upamiętnia.

Aplikacja to znakomite narzędzie do śledzenia miejsc pamięci znajdujących się w pobliżu użytkownika, można też dzięki niej stworzyć swoją trasę szlakiem dębów pamięci. – Chcemy zachęcić do tworzenia takich tras, pieszych, rowerowych czy biegowych, przede wszystkim młodzież – dodaje przedstawicielka stowarzyszenia.

Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: www.katyń-pamiętamy.pl

dodaj komentarz

komentarze


Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
 
Mobilne dowodzenie
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Pierwsza Drużyna” na start
Bohater odtrącony
Wszystkie misje AWACS-a
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Nowe zadania szefa SKW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pływacy i maratończycy na medal
Polki pobiegły po srebro!
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wioślarze i triatlonistka na podium
Cień atomowej zagłady
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Krwawa noc pośród puszczy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Grand Quadriga ‘24”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Abramsy w pętli
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Śladami ojca
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Broń Hitlera w rękach AK
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO