moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przeprawa przez Wisłę

Kilkanaście kolumn polskich KTO Rosomak, francuskich kołowych bojowych wozów piechoty VBCI oraz Panhard PVP przejechało przez tymczasową przeprawę na Wiśle w okolicach Dęblina. Operację osłaniały z powietrza amerykańskie śmigłowce Black Hawk. Teraz żołnierze jadą na wschód Polski, by wykonać kolejne zadania podczas manewrów „Defender Europe ‘22”.

Wojskowe opancerzone pojazdy jeden po drugim wjeżdżają na most, który powstał zaledwie kilka godzin wcześniej. Mogą się poruszać jedynie 20 km na godzinę, a cała operacja przeprowadzana jest bardzo ostrożnie. Ruchem na moście kierują żołnierze z pułku inżynieryjnego. Tak przeprawę przez Wisłę ćwiczyli dziś żołnierze biorący udział w manewrach „Defender Europe ‘22”.

REKLAMA

Most pontonowy, którym wojskowe pojazdy przejechały z jednego brzegu Wisły na drugi, miał 163 m długości. Żołnierze inżynierowie zbudowali go w ciągu dwudziestu kilku minut! – Taką przeprawę budowało około 150 osób. Wykorzystali 86 bloków pontonowych – mówi ppłk Piotr Kranz, dowódca batalionu pontonowego 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu. Gdy przeprawa jest już zbudowana, oficer odpowiedzialny za wykonanie zadania sprawdza wszystkie połączenia, a potem przejeżdża po niej pojazd testowy. Dopiero po tej próbie przeprawa jest gotowa i mogą po niej przejechać właściwe pojazdy – wyjaśnia oficer. Po zbudowanej przez żołnierzy konstrukcji w czasie wojny mogą przejechać pojazdy 80-tonowe. Natomiast podczas ćwiczeń wykorzystuje się wozy o masie do 40 t. – Chodzi o to, by podczas ćwiczeń poszczególne elementy przeprawy zostały jak najmniej zużyte. Nasze Rosomaki ważą około 30 t – mówi ppłk Kranz.

W sumie po moście pontonowym przejechało kilkanaście kolumn pojazdów, wśród nich transportery Rosomak z 17 Brygady Zmechanizowanej. – Polski pododdział w rejonie Dęblina połączył się z pododdziałami z Francji i Szwecji – wyjaśnia gen. bryg. Dariusz Kosowski, dowódca 17 Brygady Zmechanizowanej. – To, jak sobie żołnierze poradzili, ocenimy po zakończeniu ćwiczeń. Dziś za wcześnie na takie wnioski – mówi dowódca.

Przeprawę w Dęblinie obserwował gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Podczas konferencji prasowej podkreślał, że ćwiczenia mają charakter defensywny, a ich planowanie rozpoczęło się jeszcze w 2021 roku. – Cele ćwiczeń zostały określone przez gen. Christophera Cavoliego, dowódcę US Army Europe. To przede wszystkim interoperacyjność, która pozwala na wspólne wykonywanie działań – mówił gen. Mika. Dowódca generalny podkreślał, że podczas pokonywania przeprawy przez Wisłę 17 Brygadzie Zmechanizowanej były podporządkowane pododdziały z Francji i Szwecji. – Teraz wspólnie będą przemieszczać się do rejonu, w którym czekają na nich kolejne zadania – dodał generał Jarosław Mika.

Ćwiczenia „Defender Europe 2022” potrwają do 27 maja. Na terytorium Polski oraz ośmiu innych państw ćwiczy 18 tys. żołnierzy z 20 krajów. W Polsce – około 7 tys. wojskowych, m.in. z USA, Szwecji, Danii, Francji i Wielkiej Brytanii. Wojsko Polskie reprezentują m.in. żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 12 Brygady Zmechanizowanej. Operację lądową będą wspierać siły powietrzne. W „Defenderze” wezmą udział m.in. samoloty bojowe F-16 i Su-22.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Artur Orzechowski

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne Kormorany na święto marynarki
 
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Zmiany kadrowe w WP
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Wizyta w PKW Łotwa
Kierunek Düsseldorf
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
PKW Orlik wrócił do domu
Szczyt nowych wyzwań
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Przełomowy szczyt w Madrycie
Kierunek Liban
W desancie zostają najlepsi
For Our Freedom and Yours
Święto Dowództwa Operacyjnego
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Amerykańskie F-15 w Polsce
Święto Dowództwa Generalnego
Unowocześnianie MW RP
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Śladem profesjonalistów
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Prezydent i „niezwyciężeni”
Przełomowy szczyt
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Zielone światło dla miliardów
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Sojusz z inicjatywą
Virtuti Militari ma 230 lat
Szczyt NATO w Madrycie
Biden: gra na przeczekanie
Szczęśliwa „Błyskawica”
Dla kogo tanie wczasy?
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Piąta kadencja generała Konopki
Umowa na Perkozy podpisana
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Pola walczy z SMA
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Dobrowolna służba dla absolwentów
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Światowi liderzy już w Madrycie
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Hańcza po raz pierwszy
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Spektakl Kremla
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Dwanaście razy złoto
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Ślązak lepiej uzbrojony?
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Bramy dla generała

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO