moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dodatkowe Borsuki do testów

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamówiło na zlecenie polskiej armii cztery dodatkowe prototypy bojowego wozu piechoty Borsuk. Ma to przyspieszyć wprowadzenie nowej konstrukcji do służby. Dodatkowe Borsuki zostaną skierowane do jednostek na tzw. eksploatację próbną. Tymczasem badania pierwszego prototypu weszły już w finalny etap.

Borsuki to bojowe wozy piechoty mające zastąpić w wojskach lądowych wysłużone, postsowieckie BWP-1, które już w dużej mierze nie spełniają oczekiwań współczesnego pola walki. W 2014 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (na polecenie MON) zleciło rodzimemu przemysłowi opracowanie nowej konstrukcji. W efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez polskich inżynierów powstał pojazd wyposażony w uzbrojenie zarówno rakietowe (przeciwpancerne pociski kierowane Spike), jak i artyleryjskie (30 mm armata Mk44 Bushmaster II).

Pancerz Borsuków ma zapewniać ochronę przed ostrzałem pociskami z ręcznych granatników przeciwpancernych oraz wybuchami improwizowanych ładunków wybuchowych i min. Dlatego wóz został tak zaprojektowany, by spełniał natowskie normy na poziomach: STANAG 3 (z boku) oraz STANAG 4 (z przodu).

Borsuk wyróżnia się na tle innych tego typy konstrukcji na świecie tym, że jest zdolny do samodzielnego pokonywania przeszkód wodnych. Aby wóz miał tę cechę, waga pojazdu nie może być większa niż 25 ton, musi też mieć relatywnie wysoki kadłub.

Prototyp nowego bojowego pływającego wozu piechoty (NBPWP) Borsuk przechodzi obecnie badania wstępne (zakładowe), po których czekają go jeszcze badania kwalifikacyjne. – Po ich zakończeniu będziemy mogli przystąpić do negocjacji w sprawie dostaw wozów seryjnych – zapowiada ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik Agencji Uzbrojenia.

Zanim jednak Borsuki będzie można skierować do jednostek liniowych, nowe pojazdy muszą przejść eksploatację próbną. Wówczas jest opracowywana i dokumentacja użytkowa, i eksploatacyjna. Ponieważ Siłom Zbrojnym RP zależy na skróceniu czasu, jaki minie od podpisania kontraktu do wprowadzenia wozów do służby, została anektowana umowa z 2014 roku. Nowy zapis dotyczy kupna czterech dodatkowych prototypów Borsuka. Przedstawiciele PGZ podkreślają, że taka formuła to nowość w naszej armii i naszego przemysłu zbrojeniowego. – Rozpoczynamy nowy – zarówno dla nas, jak i dla wojska – proces wdrażania Borsuków do armii. Cztery pojazdy więcej to czterokrotnie więcej szans na testowanie podsystemów i systemów, które doprowadzimy do perfekcji, jakiej oczekujemy i my, i żołnierze od naszych wyrobów – podkreśla Sebastian Chwałek, prezes PGZ S.A.

Przedstawiciele przemysłu przekonują, że zamówienie dodatkowych Borsuków przez NCBiR będzie miało pozytywny wpływ także z innego powodu. – Oczekujemy, że skróci się też okres tzw. chorób wieku dziecięcego nowego produktu. Z naszego punktu widzenia trudno o lepszy model wdrożeniowy dla tak rewolucyjnego wyrobu, jakim jest nasz Borsuk – podkreślił Bartłomiej Zając, prezes HSW S.A. które stoi na czele konsorcjum opracowującego nowy polski BWP.

Oprócz HSW S.A. konsorcjum tworzą: ROSOMAK S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A., Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych – OBRUM Sp. z o.o., Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Sztuki Wojennej i Politechnika Warszawska.

Na razie nie wiadomo, do jakich jednostek do próbnej eksploatacji trafią prototypowe Borsuki.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Mistrzowie Spike`ów
 
Docenić „misjonarzy”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Plan na szczyt
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Policjanci szkolą wojsko
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trzy miecze pokoju
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Eurosatory 2024 idą na rekord
Kajakarze i wioślarze na podium
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gortat Team vs drużyna NATO
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Sztandar dla cyberwojsk
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej miejsc dla dobrowolsów
AWACS-y dostarczone
Wyrwali się z niemieckiego kotła
„Osiodłać krowę”
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
„Umieram jak Polak”
Latający radar
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Inwestycja potrzebna jak tlen
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
AW149 wkrótce „made in Poland”
„Czarownice” nad Londynem
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
„Pierwsza Drużyna” na start
Podróż w ciemność
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Pokazali swoją siłę
Koszykarskie święto w Łodzi
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Equipment Tailored to the Needs
Dzień, który zmienił bieg wojny
Spadochroniarze w operacji TALO
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Zaprojektuj mural o powstaniu
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Przesmyk w grze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO