moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Saperzy w podziemiach

23. patrol saperski z Bolesławca 16 i 17 września realizował dwudniową akcję w podziemnych poniemieckich sztolniach w Lubaniu. Sztolnie w Lubaniu to system podziemnych korytarzy wykutych w bazalcie w czasie II wojny światowej przez Niemców, do których nikt nie wchodził od 76 lat. Znajdują się one w parku pod wzgórzem Kamienna Góra.

Podziemne korytarze zostały odkopane przez Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc (SMGŁ), którego członkowie od 2 miesięcy kopali i budowali poziomy tuneli, aby dostać się do ich wnętrza. Wejście do obiektu było przez oddziały Niemców wysadzone w 1945 roku.

„W czwartek rano dostaliśmy zgłoszenie, że znaleziono w podziemnym chodniku białe cienkie przewody elektryczne prawdopodobnie minerskie. Z uwagi na fakt, że sztolnie pochodziły z okresu II wojny światowej, oraz że wejście do tuneli było wysadzone przez wycofujących się żołnierzy niemieckich, sprawę potraktowaliśmy bardzo poważnie. Rozpoczęliśmy działania minersko - pirotechniczne związane z rozpoznaniem znalezionych przewodów elektrycznych, jak i miejsca w którym znajdował się obiekt podziemny”. - opisuje plut. Walery Czyż, 23. patrol saperski.

W praktyce saperzy jako pierwsi rozpoczęli eksplorację tuneli od miejsca, gdzie znaleziono przewody. Ich zadaniem było wykrycie ewentualnych ładunków wybuchowych, do których mogły być podłączone znalezione przewody minerskie oraz przeprowadzenie rozpoznania minersko-pirotechnicznego miejsca, gdzie dokonano znaleziska.

Początkowo saperzy z patrolu poruszali się bardzo powoli z uwagi na to, iż każdorazowo po sprawdzeniu 3 metrów wchodzili górnicy, którzy wzmacniali strop i ściany, przedłużali rury odprowadzające i doprowadzajace powietrze oraz ustawiali czujnik wielogazowy. Podczas dwudniowych prac żołnierze patrolu sprawdzili 1/4 obiektu, w którym według niemieckich map długość korytarzy miały wynosić około 915 metrów. Prace saperskie w pozostałej części obiektu przerwano, z uwagi na niestabilną konstrukcję korytarzy.

Ostatecznie saperzy wykryli kilkanaście odcinków niemieckich przewodów minerskich oraz fragmenty lontu prochowego w różnych miejscach podziemi umieszczony na ścianach, belkach stropu lub leżących na spągu. Oprócz tego pod ziemią odkryto wiele przedmiotów związanych z budową tych tuneli np. wagoniki górnicze, wiertła górnicze, kilofy, młoty, torowiska wąskotorowe oraz inne przedmioty. - Głównym problemem naszych prac było oświetlenie. Podziemia są wykute w bazalcie jest to czarna skała, która bardzo pochłania światło, więc wykorzystywaliśmy tu między innymi skonstruowane na ten cel przez SMGŁ z Lubania akumulatorowe podręczne oświetlacze. W naszej pracy przydało się i zostało wykorzystane w praktycznym działaniu zdobyte wcześniej doświadczenie w organizowanych już od kilku lat szkoleniach dla saperów w różnych obiektach podziemnych na Dolnym Śląsku - relacjonuje dalej plut. Walery Czyż.

Patrol saperski stacjonuje w 23 Śląskim Pułku Artylerii w Bolesławcu jednostce bezpośrednio podległej dowódcy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Projekt otwarcia podziemnego obiektu w Lubaniu jest realizowany społecznie przez SMGŁ.

Tekst: st. chor. sztab. Radosław Mazur

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Radosław Mazur

dodaj komentarz

komentarze


Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Generał z cienia
Leopardy 2PL na podium
Początek wielkiej historii
Bez zmian w emeryturach
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
NATO i USA o Iranie
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
SAFE – czas kontraktów
Tatuaże pod mundurem
Groźny incydent w Libanie
Specjalsi: mała, wielka siła
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Czerwieńsze będą…
Symbol skupiający wiele znaczeń
Bez patosu o misjach
Kraków zaprosił weteranów
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Blizny, których nie widzimy
Wsparcie ma znaczenie
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Marsz prawdę ci powie
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Sprawdzian na Bornholmie
Tu nie ma miejsca na błędy
Syndrom Karbali
Polsko-estońska współpraca
Przed misją w Rumunii
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Ślady, których nie widać
Adaptacja i realizm
Roboty saperskie bez tajemnic
Biało-czerwona na Monte Cassino
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
SAFE dla Tarczy Wschód
Polsko-kanadyjska współpraca
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Wypadek w PKW UNIFIL
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Od cyberkursu po mundurówkę
Drony z SAFE
Równanie z „Iksem”
Podziemny szpital na trudne czasy
SAFE dla marynarki
Pierwsze umowy z SAFE
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Ochrona lasu dla obronności
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO