moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyły szczepienia żołnierzy

W wojskowym szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie zainaugurowano szczepienia żołnierzy przeciw COVID-19. Pierwszych kilkanaście osób zostało zaszczepionych preparatem AstraZeneca. – Najlepszym rozwiązaniem w walce z pandemią jest zaszczepienie jak największej części populacji, szczególnie jest to istotne w przypadku żołnierzy – mówił minister Mariusz Błaszczak.

W inauguracji programu szczepień mundurowych wziął udział szef MON. – Zaczynamy szczepienie żołnierzy Wojska Polskiego, czyli osób, które są na pierwszej linii frontu walki z pandemią – mówił Mariusz Błaszczak w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Przypomniał, że wojsko od samego początku wspiera służby cywilne i społeczeństwo w zwalczaniu epidemii koronawirusa. – Codziennie ponad 7 tys. żołnierzy pomaga cywilnej służbie zdrowia w walce z pandemią, a kolejne 10 tys. jest w gotowości do niesienia pomocy – mówił Mariusz Błaszczak i zadeklarował, że polska armia będzie wspierać cywilną opiekę medyczną do ostatniego dnia epidemii.


Film: MON

REKLAMA

Szczepienia żołnierzy ruszyły dziś zgodnie z harmonogramem Narodowego Programu Szczepień. Kilkunastu żołnierzy zaangażowanych bezpośrednio we wsparcie cywilnej służby zdrowia i pomoc zakażonym COVID-19 otrzymało szczepionkę firmy AstraZeneca. – Zaczynamy szczepienie od ludzi, których służba jest najważniejsza, związana z ryzykiem, ponieważ pomagają w opiece nad zakażonymi – zaznaczył szef MON. Podał też, że w czwartek zostanie wykorzystanych w sumie 20 tys. szczepionek.

Ponadto minister przekazał, że wojskowa służba zdrowia jest przygotowana do samodzielnego przeprowadzenia szczepień żołnierzy, a także przedstawicieli innych służb mundurowych. Każdego dnia przeszło tysiąc żołnierzy wspiera proces szczepień w całym kraju, żołnierze pomagają też kombatantom i seniorom. W ramach akcji „Łączymy na szczepienia” wojska obrony terytorialnej asystują osobom starszym od momentu rejestracji aż do przyjęcia drugiej dawki, zapewniając transport do punktu.

MON uruchomiło też do tej pory 36 wojskowych podmiotów leczniczych, gdzie odbywają się szczepienia cywilów. Są to m.in. szpitale w Szczecinie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Krakowie i Lublinie oraz szpital WIM przy ul. Szaserów.

Minister Błaszczak poinformował, że ponad 16 tys. żołnierzy przeszło już zakażenie koronawirusem. – Mamy świadomość, że wirus jest groźny oraz że najlepsze rozwiązanie to zaszczepienie jak największej części populacji, szczególnie ma to znaczenie w przypadku żołnierzy – mówił Błaszczak.


Film: MON

Potwierdził to gen. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM. Podkreślił, że szczepienia są najbardziej skuteczną metodą przeciwdziałania zdrowotnym skutkom zakażenia koronawirusem i podał, że WIM w najbliższych 4–5 tygodniach zaszczepi co najmniej 25 proc. wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Gen. Gielerak apelował też do osób wątpiących w sens szczepień, żeby się kierowali faktami i zdecydowali na przyjęcie dawki szczepionki. – Dziś statystyczny Europejczyk ma ośmiokrotnie większą szansę umrzeć z powodu koronawirusa, niż doświadczyć nawet najcięższych powikłań związanych ze szczepieniem – zauważył dyrektor WIM.

MON podaje, że chęć zaszczepienia się zadeklarowali prawie wszyscy z armii liczącej ponad 110 tys. żołnierzy zawodowych. Dotychczas zaszczepieni zostali wojskowi medycy.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polak najlepszym podoficerem NATO
 
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Kat warszawskiego getta przed sądem
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Lider po amerykańsku
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Umowa na Mieczniki podpisana
Ankona – bitwa po polsku
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Świętuj razem z żołnierzami!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Abramsy dla 1 Brygady
Afganistan. Czas wracać do domu
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Wioślarki wywalczyły pierwszy medal w Tokio
Żeglarki na kursie po medal
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Poligon na miarę XXI wieku
Lato w wojskowym klimacie
Co ze sprawdzianem z WF?
Course on Diplomacy
Afganistan: powrót do domu
Psy (w) WOT
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
V-2 leci do aliantów
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
NATO Andersa
Nowe książeczki wojskowe
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Żołnierze bez testów z WF-u
Kurs na dyplomację
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Abrams – czołg niepokonany w walce
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
GROM, czyli gotowi ratować życie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Javelin gwarantuje skuteczność
NATO ćwiczy w Gruzji
Rusza PKW Islandia
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kontyngent do zmiany
Świat skacze w otchłań
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Wilki znów na Mazurach
Powstanie było czymś niezwykłym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO