moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ruszyły szczepienia żołnierzy

W wojskowym szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie zainaugurowano szczepienia żołnierzy przeciw COVID-19. Pierwszych kilkanaście osób zostało zaszczepionych preparatem AstraZeneca. – Najlepszym rozwiązaniem w walce z pandemią jest zaszczepienie jak największej części populacji, szczególnie jest to istotne w przypadku żołnierzy – mówił minister Mariusz Błaszczak.

W inauguracji programu szczepień mundurowych wziął udział szef MON. – Zaczynamy szczepienie żołnierzy Wojska Polskiego, czyli osób, które są na pierwszej linii frontu walki z pandemią – mówił Mariusz Błaszczak w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Przypomniał, że wojsko od samego początku wspiera służby cywilne i społeczeństwo w zwalczaniu epidemii koronawirusa. – Codziennie ponad 7 tys. żołnierzy pomaga cywilnej służbie zdrowia w walce z pandemią, a kolejne 10 tys. jest w gotowości do niesienia pomocy – mówił Mariusz Błaszczak i zadeklarował, że polska armia będzie wspierać cywilną opiekę medyczną do ostatniego dnia epidemii.


Film: MON

Szczepienia żołnierzy ruszyły dziś zgodnie z harmonogramem Narodowego Programu Szczepień. Kilkunastu żołnierzy zaangażowanych bezpośrednio we wsparcie cywilnej służby zdrowia i pomoc zakażonym COVID-19 otrzymało szczepionkę firmy AstraZeneca. – Zaczynamy szczepienie od ludzi, których służba jest najważniejsza, związana z ryzykiem, ponieważ pomagają w opiece nad zakażonymi – zaznaczył szef MON. Podał też, że w czwartek zostanie wykorzystanych w sumie 20 tys. szczepionek.

Ponadto minister przekazał, że wojskowa służba zdrowia jest przygotowana do samodzielnego przeprowadzenia szczepień żołnierzy, a także przedstawicieli innych służb mundurowych. Każdego dnia przeszło tysiąc żołnierzy wspiera proces szczepień w całym kraju, żołnierze pomagają też kombatantom i seniorom. W ramach akcji „Łączymy na szczepienia” wojska obrony terytorialnej asystują osobom starszym od momentu rejestracji aż do przyjęcia drugiej dawki, zapewniając transport do punktu.

MON uruchomiło też do tej pory 36 wojskowych podmiotów leczniczych, gdzie odbywają się szczepienia cywilów. Są to m.in. szpitale w Szczecinie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Krakowie i Lublinie oraz szpital WIM przy ul. Szaserów.

Minister Błaszczak poinformował, że ponad 16 tys. żołnierzy przeszło już zakażenie koronawirusem. – Mamy świadomość, że wirus jest groźny oraz że najlepsze rozwiązanie to zaszczepienie jak największej części populacji, szczególnie ma to znaczenie w przypadku żołnierzy – mówił Błaszczak.


Film: MON

Potwierdził to gen. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM. Podkreślił, że szczepienia są najbardziej skuteczną metodą przeciwdziałania zdrowotnym skutkom zakażenia koronawirusem i podał, że WIM w najbliższych 4–5 tygodniach zaszczepi co najmniej 25 proc. wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Gen. Gielerak apelował też do osób wątpiących w sens szczepień, żeby się kierowali faktami i zdecydowali na przyjęcie dawki szczepionki. – Dziś statystyczny Europejczyk ma ośmiokrotnie większą szansę umrzeć z powodu koronawirusa, niż doświadczyć nawet najcięższych powikłań związanych ze szczepieniem – zauważył dyrektor WIM.

MON podaje, że chęć zaszczepienia się zadeklarowali prawie wszyscy z armii liczącej ponad 110 tys. żołnierzy zawodowych. Dotychczas zaszczepieni zostali wojskowi medycy.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy w pętli
 
Zapraszamy na Festiwal
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wojna w świętym mieście, epilog
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Zmiany w dodatkach stażowych
Krwawa noc pośród puszczy
Rajd ku czci saperów
Na straży nieba
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pierwsi na oceanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
W obronie wschodniej flanki NATO
„Pierwsza Drużyna” na start
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
NATO on Northern Track
Polska wiktoria na Monte Cassino
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Po przeprawie ruszyli do walki
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Mobilne dowodzenie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pływacy i maratończycy na medal
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Flota Bayraktarów w komplecie
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Uwaga, transformacja!
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Armia Andersa w operacji „Honker”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gry wojenne w szkoleniu
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Bohater odtrącony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO