moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Telefon dla seniora

800-100-115 to numer infolinii utworzonej przez wojska obrony terytorialnej, by pomóc seniorom przejść procedurę szczepienia przeciw COVID-19. Terytorialsi poprowadzą krok po kroku przez zapisy, w razie konieczności zawiozą do placówki medycznej lub odwiedzą seniora w domu. O pomoc może poprosić każda osoba starsza. Wystarczy zadzwonić!

– Żołnierze wojsk obrony terytorialnej uruchomili infolinię wsparcia dla seniorów. Za jej pośrednictwem pomogą starszym osobom zarejestrować się na szczepienia, a jeśli trzeba, to również w transporcie do placówki medycznej – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Infolinia wsparcia dla seniorów – jej numer to 800-100-115, który dotychczas był przeznaczony m.in. dla potrzebujących pomocy DPS-ów – działa od dzisiejszego ranka. Codziennie między 7.30 a 19.30 żołnierze WOT-u przyjmują zgłoszenia od osób starszych potrzebujących wsparcia w realizacji szczepienia. Następnie taka informacja trafia do brygady stacjonującej w okolicy miejsca zamieszkania seniora, a jednostka kieruje do działania terytorialsów.

– Mimo że nasza infolinia nie działa długo, już cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Seniorzy najczęściej proszą o pomoc w zlokalizowaniu placówki, w której mogą się zaszczepić – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT-u. Dodaje, że żołnierze są gotowi także do tego, aby pomóc osobom starszym dotrzeć do przychodni czy szpitala, a tych, którzy nie mogą opuszczać domów, odwiedzą osobiście. – Oczywiście po szczepieniu seniorzy nie zostaną pozostawieni sami sobie. Terytorialsi będą monitorować ich samopoczucie po przyjęciu zarówno pierwszej, jak i drugiej dawki szczepionki – dodaje oficer.

Ale to niejedyny sposób wsparcia seniorów przez Wojsko Polskie. Od samego początku epidemii żołnierze dostarczają im posiłki, leki, w razie konieczności robią zakupy. Cały czas na pomoc armii mogą liczyć też podopieczni placówek opiekuńczych. Żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej otoczyli opieką m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Dom Pomocy Społecznej w Giżycku, a logistycy z Opola przez ostatnie kilka tygodni wspierali aż siedem tego typu placówek z całego województwa. Byli obecni m.in. w Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku. – Pomagaliśmy w remoncie świetlicy, przygotowywaliśmy posiłki dla pensjonariuszy, a także zajmowaliśmy się drobnymi naprawami, na przykład wózków inwalidzkich – mówi szer. Rafał Zahorodny z 2 Batalionu Logistycznego 10 BLog. O seniorach pamięta także 18 Dywizja Zmechanizowana. – Cały czas utrzymujemy w gotowości 14 zespołów interwencji kryzysowych. W razie konieczności tworzący je żołnierze w ciągu dwóch godzin mogą zostać skierowani do działania na terenie placówek opiekuńczych, na przykład przy ewakuacji mieszkańców czy ich transporcie do miejsc odbywania izolacji bądź kwarantanny – informuje mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18DZ.

Do takich działań przygotowują się też następni żołnierze. W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu zakończyła się właśnie kolejna edycja kursu opieki nad pacjentami leżącymi. Kursanci, pod okiem wykfalifikowanych pielęgniarek, psychologa i metodyka nauczania, uczyli się, jak karmić, wykonywać zabiegi pielęgnacyjne i higieniczne, a także nawiązywać kontakt ze starszymi, niesamodzielnymi pacjentami.

Ale to nie wszystko. Żołnierze przez cały czas wspierają także personel placówek ochrony zdrowia, sanepidów, pobierają wymazy od potencjalnych nosicieli koronawirusa, wspólnie z policjantami sprawdzają też, czy osoby odbywające kwarantannę przebywają w miejscach zamieszkania. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia każdego dnia te zadania wykonywało ponad 5,5 tys. żołnierzy. Byli obecni w 647 szpitalach i 136 stacjach sanitarnych, a 355 zespołów wymazowych, które utworzyli, pobierało próbki do badań w 247 stacjonarnych i 12 mobilnych punktach pobrań. W sumie żołnierze pobrali 100 tys. 265 wymazów. Część od nauczycieli, którzy dziś wrócili do pracy w szkołach. W sumie w całym kraju takiemu badaniu poddało się prawie 134 tys. pracowników oświaty, a 54 proc. wymazów pobrali żołnierze.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, 10blog, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Osłonić konwój, ratować rozbitków
 
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Leopardy w natarciu
Course on Diplomacy
Udany weekend żołnierzy
Kolejne Herculesy dla wojska
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Mężny duch dla ratowników
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Opiniowanie po nowemu
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Rosomaki na okrętach
Skok na wyższy poziom
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Łączenie dwóch światów
Test na flance
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Łask czeka na myśliwce V generacji
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Pierwsze kroki na linie
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Afganistan. Czas wracać do domu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Polska stawia na fregaty Miecznik
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Sportowy jubileusz
Nowy zarząd PGZ
Kuźnie oficerskich kadr
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Kierunek: certyfikacja
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Sto sekund do zagłady
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Ukraiński kurs na Zachód
Nowe książeczki wojskowe
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
„Wolverine Strike” odpiera atak
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Mistrzowskie zagranie przegranych
Nowy karabin z Tarnowa
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Siły powietrzne czekają na F-35
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Kurs na dyplomację
Złoto ustrzelone w Indiach
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Rumuński „Scorpion Spring”
Jak wojsko walczy z pandemią
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Ogień z trzech poligonów
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Jedyna taka brygada
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO