moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko będzie pomagać do ostatniego dnia epidemii

Żołnierze wykonują służbę w sposób wzorowy, z wielkim zaangażowaniem, odpowiedzialnością i profesjonalizmem – ocenił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami Sił Zbrojnych RP zaangażowanymi w walkę z pandemią COVID-19. O pomocy wojska podczas epidemii mówił dziś w Sejmie także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Prezydent Andrzej Duda regularnie spotyka się z przedstawicielami środowisk zaangażowanych w walkę z pandemią COVID-19. W Pałacu Prezydenckim gościli już medycy, strażacy, harcerze, a dziś żołnierze. – Jestem bardzo dumny z państwa służby, z tych zadań, które zostały w czasie pandemii wykonane. Ale niestety muszę też powiedzieć, że sytuacja się pogarsza, trzecia fala pandemii koronawirusa jest absolutnie ewidentna – mówił podczas spotkania prezydent. Dodał, że najważniejsze w obecnej sytuacji jest to, aby system ochrony zdrowia wytrzymał „napór pandemii”.

Prezydent podkreślił, że wojsko jest zaangażowane w walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa od momentu wybuchu pandemii. Żołnierze wspierają placówki ochrony zdrowia, osoby przebywające na kwarantannie, wojskowi lekarze pomagali także medykom z Włoch i Stanów Zjednoczonych. – Za wszystko co zrobiliście do tej pory chciałem podziękować. Zarówno Wojskowy Instytut Medyczny, wojska obrony terytorialnej, jak i wojska operacyjne wykonały przez ten rok wielkie dzieło i ciężką pracę – zaznaczył.

Temat związany z zaangażowaniem Wojska Polskiego w walkę ze skutkami pandemii był dziś omawiany także w Sejmie. O to, jakie działania realizują żołnierze, zapytała Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, poseł Joanna Borowiak (PiS). – Każdego dnia ok. 7 tys. żołnierzy walczy z pandemią, a 10 tys. jest w stałej gotowości do podjęcia działań – mówił szef MON.

Wojskowy szpital tymczasowy na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego. 

Wyjaśnił, że żołnierze w 600 szpitalach wspierają personel medyczny w pracach administracyjnych i logistycznych, oprócz tego pobierają tygodniowo kilkadziesiąt tysięcy wymazów od potencjalnych nosicieli wirusa. Funkcjonuje także kilkadziesiąt mobilnych punktów badań, które są obsługiwane wyłącznie przez żołnierzy. Przypomniał także, że pierwsi pacjenci są już hospitalizowani w wojskowym szpitalu tymczasowym, jaki powstał na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego. – W razie konieczności będziemy mogli hospitalizować tam do 250 osób – zaznaczył. Dodał, że szpital modułowy dla pacjentów chorych na COVID-19 powstał także na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego. – Ta placówka ma 66 stanowisk intensywnej terapii wyposażonych w respiratory i kardiomonitory wraz z pełną infrastrukturą diagnostyczną i logistyczną. W razie potrzeby szpital można przystosować do przyjęcia 124 pacjentów. Można w nim leczyć najcięższe przypadki zakażeń – podkreślił. Dodał także, że żołnierze wspierają personel Domów Pomocy Społecznej. Zadania związane z walką z pandemią realizują również żołnierze wojsk chemicznych, którzy dbają m.in. o dekontaminację pomieszczeń i sprzętu.

Minister zaznaczył także, że żołnierze zaangażowali się w realizację Narodowego Programu Szczepień. Terytorialsi zorganizowali m.in. akcję „Łączymy na Szczepienia”, której celem jest pomoc osobom starszym w przejściu całej procedury, od zapisu na szczepienie, przez transport do placówki medycznej, aż po sprawdzanie samopoczucia seniorów po otrzymaniu szczepionki. – Jeśli stan zdrowia seniora tego wymaga, wojskowy zespół medyczny szczepi taką osobę w domu. Już ponad tysiąc seniorów i kombatantów skorzystało z tej formy pomocy – powiedział szef MON. Mówił także o zorganizowanej przez resort obrony kampanii, która ma zachęcać samych żołnierzy do skorzystania z możliwości szczepienia. – Zdecydowana większość żołnierzy wykazała się odpowiedzialnością i chce się zaszczepić – podkreślił minister.

Minister Błaszczak zaznaczył także, że zadania, jakie wojsko realizuje na rzecz powstrzymania skutków pandemii nie mają wpływu na inne obowiązki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa. – Dziękuję wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska, którzy wykonują ogromną pracę na rzecz bezpieczeństwa epidemiologicznego. Na pomoc Wojska Polskiego będziemy mogli liczyć do ostatniego dnia epidemii – podkreślił szef MON.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Kancelaria Sejmu / Aleksander Zieliński, Eliza Radzikowska-Białobrzewska/ KPRP, DWOT, st. szer. Wojciech Król/CO MON, DO RSZ

dodaj komentarz

komentarze


Warszawo, do broni!
Kosiniak-Kamysz: Tylko zjednoczeni zwyciężamy
Eksplozja pod Łukowem – rosyjska prowokacja
Muzeum Bitwy Warszawskiej zaprasza!
Wojskowe wsparcie z Holandii
Akcja ratunkowa amerykańskich żołnierzy
Orlik na Alfę
Więcej żołnierzy z pieniędzmi za dyżur bojowy
Polski żołnierz pobił w Chinach rekord świata
Cisza przed wojną
Brytyjczycy żegnają Malbork
Najważniejszy jest żołnierz
Strzelanina w bazie US Army
Świetne występy polskich żołnierzy
Nocne ataki na Ukrainę
Gratulacje dla naszej katorżniczki!
Eksplozja na Lubelszczyźnie
Flytrap, czyli młot na drony
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Rekonstrukcja bitwy pod Ossowem
Polskie drony dla wojska
Żołnierze-sportowcy o bezpieczeństwie nad wodą
„Road Runner” w Libanie
Muzeum Bitwy Warszawskiej otwarte
Służby badają wybuch pod Łukowem
Rosnąca sprzedaż i inwestycje
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Organy ścigania na tropie współpracowników rosyjskich służb
„Nitro-Chem” i Grupa Azoty łączą siły
Wojskowa Bożena i jej możliwości
Zwycięska batalia o stolicę
Uszyte na miarę
Polscy piloci trenują już na symulatorach FA-50
Cel – pełna suwerenność w dziedzinie zbrojeń
Kosmiczny prestiż
„Piorun” już nie tylko dla łącznościowców
Beret „na rekinka” lub koguta
Donald Trump ostrzega Władimira Putina
Terytorialsi i czarna taktyka
Nawrocki: Będę wspierał modernizację armii
Rosyjski atak po spotkaniu w sprawie pokoju
Nas nikt nie oszuka
Na rowerach szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Celne oko sportowców z „armii mistrzów”
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
W równym szyku, na centymetry
Jak zostać kapralem rezerwy
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Koalicja chętnych” rozmawia w sprawie Ukrainy
Sławomir Cenckiewicz szefem BBN-u
Skok na głęboką wodę, ale ze spadochronem
Amunicja dla FA-50 kupiona
Coraz więcej Panter w Polsce
Kolejne spotkanie Trump-Zełenski
Hekatomba na Woli
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Szczyt przywódców ws. Ukrainy
Amerykańsko-rosyjski szczyt na Alasce
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Już za kilka dni komandosi opanują Dziwnów
Polskie szkolenie dla pilotów FA-50
Rozkaz: sformować brygadę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO