moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rusza szpital na Okęciu

Tymczasowy szpital wojskowy w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego na Okęciu jest już gotowy do przyjęcia pacjentów. Pierwsi chorzy mają tam trafić prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu. Na razie ruszył I moduł placówki, w którym przygotowano 56 łóżek. Docelowo szpital będzie mógł przyjąć do 250 chorych na koronawirusa.

Tymczasowy wojskowy szpital dla chorych na COVID-19 został przygotowany jesienią ubiegłego roku, podczas drugiej fali zakażeń. Ulokowano go w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu. Do dzisiaj placówka nie została uruchomiona i pozostawała w gotowości, by w razie potrzeby można było szybko zwiększyć liczbę dostępnych w stolicy łóżek szpitalnych.

Teraz uruchomiony został I moduł placówki, w którym przygotowano 56 łóżek. MON podaje, że gotowych jest 30 łóżek respiratorowych i 26 na oddziale internistycznym. – Docelowo szpital może przyjąć do 250 pacjentów, w tym 30 wymagających wentylacji mechanicznej z użyciem respiratora – mówił kpt. dr n. med. Jacek Siewiera, dyrektor medyczny szpitala, w wywiadzie dla „Polski Zbrojnej”.

Szpital jest filią Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie i wstępny triaż pacjentów zakażonych koronawirusem prowadzony będzie w siedzibie WIM na ul. Szaserów. Wówczas personel medyczny WIM będzie podejmował decyzję o skierowaniu chorych z COVID-19 na Okęcie. – Prawdopodobnie pierwsi covidowi pacjenci w tymczasowym szpitalu wojskowym pojawią jeszcze w tym tygodniu – informuje MON. W zależności od potrzeb kolejne miejsca w placówce będą sukcesywnie zapełniane.

– Placówka składa się z sześciu modułów, z czego jeden to moduł intensywnej terapii. Pięć pozostałych ma charakter internistyczny, czyli taki jak oddziały zakaźne – mówił kpt. Siewiera. Część stanowisk przeznaczono tam dla pacjentów, którzy przeszli już zakażenie koronawirusem, ale leczeni są z powodu powikłań, a część wydzielono do opieki paliatywnej.

Szpital został wyposażony w cały potrzebny sprzęt, m.in. tomograf komputerowy, kardiomonitory, defibrylatory i respiratory. – Przeznaczony jest dla pacjentów z COVID-19, którzy wymagają hospitalizacji ze względu na stan kliniczny na różnym etapie choroby, zarówno tych, którzy potrzebują tlenoterapii, jak i wentylacji mechanicznej – tłumaczył dyrektor medyczny szpitala.

Opiekę medyczną na Okęciu zapewni wykwalifikowany personel wojskowy, w tym pracownicy WIM, a także studenci 4. i 5. roku Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Resort obrony podkreśla, że szpital powstał według koncepcji wypracowanych wiosną 2020 roku podczas misji polskich lekarzy wojskowych we włoskim Bergamo oraz w Stanach Zjednoczonych.

Otwarcie w tym tygodniu wojskowego szpitala na Okęciu zapowiedział w poniedziałek Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Powodem jest zwiększająca się liczba pacjentów z COVID-19 w województwie mazowieckim. Z tego powodu zostanie też zwiększona liczba łóżek w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym. – Tam jest wykorzystanych niewiele ponad 200 miejsc. O kolejne 300 miejsc możemy ten stan bardzo szybko zwiększyć. Taka decyzja jest podejmowana – mówił Andrusiewicz.

MON podało jednocześnie w komunikacie, że cały czas Wojskowa Służba Zdrowia intensywnie wspiera cywilną opiekę zdrowotną w czasie epidemii. Zaangażowanych jest 14 szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. – Ponad 1/3 bazy łóżkowej w wojskowych placówkach medycznych funkcjonuje w ramach opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem, a wojskowi medycy są przygotowani na zwiększenie liczby łóżek dla chorych – informuje resort w komunikacie.

23 lutego uruchomiono szpital modułowy na terenie WIM przy Szaserów, który dysponuje 60 stanowiskami umożliwiającymi intensywną terapię oddechową, wyposażonymi w respiratory i kardiomonitory. Szpital w razie potrzeby można przystosować do przyjęcia 120 pacjentów, a także przenieść w inne miejsce. – Szpital modułowy to rozwiązanie wyjątkowe, gwarantujące zapewnienie bezpieczeństwa na początku trzeciej fali pandemii – mówił podczas otwarcia minister obrony Mariusz Błaszczak. Placówka przyjmuje chorych od początku marca. W pierwszej kolejności trafili tutaj pacjenci WIM-u zakażeni COVID-19, dzięki temu zostały zwolnione miejsca na oddziałach specjalistycznych w szpitalu na Szaserów.

Anna Dąbrowska, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne dowodzenie
 
Ameryka daje wsparcie
Zawsze gotowi do pomocy
„Ryś” z laserem
Flota Bayraktarów w komplecie
Krwawa noc pośród puszczy
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Układ nerwowy Mieczników
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Bohater odtrącony
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Na straży nieba
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Broń Hitlera w rękach AK
Serwis K9 w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polki pobiegły po srebro!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
By Polska była bezpieczna
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
NATO on Northern Track
Wszystkie misje AWACS-a
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Nowe zadania szefa SKW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Abramsy w pętli
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Grand Quadriga ‘24”
They Will Check The Training Results in Combat
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Śladami ojca
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO