moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Generał Andrzejczak na konferencji NUP 2X35

W dniach 13-14 listopada 2019 w Bydgoszczy odbyła się dwudniowa ogólnopolska konferencja naukowa z cyklu GlobState pt. „Wyzwania dla Polski w kontekście zmian w środowisku bezpieczeństwa”. Wykład inaugurujący drugi dzień obrad wygłosił szef Sztabu Generalnego WP generał Rajmund T. Andrzejczak.

Podczas wystąpienia szef Sztabu Generalnego WP podkreślił, że potencjał intelektualny, którym dysponują ludzie zaangażowani w projekt „Nowe Urządzenie Polskie” – NUP 2X35 sprzyja wymianie poglądów, otwartości, innowacyjności i poszukiwaniu alternatyw dla bezpieczeństwa Polski. - Chcemy skorzystać z "outcrossingu intelektualnego" - wiedzy eksperckiej z wielu obszarów dla zapewnienia bezpieczeństwa - mowił generał Andrzejczak. Służyć temu ma projekt "Nowe Urządzenie Polskie".

Generał powiedział, że wyzwalanie zdolności adaptacyjnych jest kwestią zasadniczą, a dostosowywanie sił i środków powinno być realizowane w ramach pełnego systemu bezpieczeństwa kraju, adekwatnie do wyzwań, w obliczu których obecnie się znajdujemy. - Świat jest nieco bardziej złożony niż nam się wcześniej wydawało. Siły zbrojne, które są zaangażowane w różnego rodzaju operacje od kilku dekad, zauważyły taką właściwość, że obszary, w których przychodzi nam działać są tak złożone, że musimy przemodelować swój system przygotowania oficerów i podoficerów, system szkolenia, kształcenia, wyposażenia, organizowania tak, aby te siły były używane efektywnie i bezpiecznie" - podkreślił szef Sztabu Generalnego. Zaznaczył, że zwrócenie uwagi na złożoność obszarów działania wynika m.in. z doświadczeń w Iraku, Afganistanie i na Bałkanach.

Generał powiedział, że sam doświadczył tego, gdy dowodził brygadową grupą bojową w Afganistanie, kiedy musiał zajmować się sprawami nietypowymi dla dowódcy taktycznego - rozmowy z lokalnymi władzami, podmiotami odpowiedzialnymi za rozwój, gospodarkę, kulturę i edukację, przygotowanie prowincji do wyborów pod względem zapewnienia bezpieczeństwa. Dodał, że świat po raz kolejny został zaskoczony w 2014 r., gdy Rosja zajęła Krym. - To był ostatni dzwonek. Wówczas pomyślałem, że musimy korzystać z wiedzy niekoniecznie wojskowej, niewymagającej tworzenia dodatkowych struktur, zespołów, zarządów, a żebyśmy skorzystali z wiedzy, która już jest. Chodzi o +outcrossing intelektualny+, skorzystanie z wiedzy eksperckiej w obszarze demografii, procesów urbanizacyjnych, nowoczesnych technologii, zmian klimatycznych. Stworzyliśmy taki zespół w Centrum Doktryn i Szkolenia, który ma zajmować się tym projektem - mówił szef SG WP.

Oczekiwanym rezultatem NUP 2x35 jest interdyscyplinarna dyskusja na temat nowoczesnych i wysoce mobilnych Sił Zbrojnych RP, gotowych do natychmiastowego podjęcia działań i zwycięstwa w wielodomenowej operacji połączonej, wsparcia społeczeństwa i zapewnienia bezpieczeństwa RP.

***

Konferencja naukowa z cyklu GlobState pt. „Wyzwania dla Polski w kontekście zmian w środowisku bezpieczeństwa” jest częścią kampanii analiz środowiska bezpieczeństwa pod nazwą „Nowe Urządzenie Polskie” – NUP 2X35.
Jest to zainicjowany w maju br. przez szefa Sztabu Generalnego WP projekt, którego koordynowanie zlecono bydgoskiemu Centrum Doktryn i Szkolenia SZ (CDiS SZ). Na kampanię składają się cyklicznie organizowane konferencje, seminaria i warsztaty oraz wymiana informacji i opinii pomiędzy ekspertami w dedykowanym serwisie internetowym. W tym czasie, jeszcze przed konferencją, CDiS SZ zorganizowało siedem seminariów naukowych, które odbyły się na uczelniach wojskowych i cywilnych, biorących udział w projekcie.

Źródło: SGWP

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Air Show – wszystko o biletach na pokazy
 
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Karą mogła być tylko śmierć
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Nowatorskie manewry Marszałka
Na jakich zasadach gratyfikacja?
O pomocy dla Ukrainy
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Snowboardowy duet na medal
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Biały Dom o polskich MiG-ach
Po wojnie będę szczęśliwy
Celne oko strzelców CWZS-u
Na ratunek „Rudemu”
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
NATO podsumowało 2022 rok
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Pod okiem rangersów
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Rajd przez fabrykę
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Cegiełka na morzu
Air Policing piątej generacji
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
VIS na misję
To dobra ustawa dla wojska
Wspólne zakupy amunicji
Młot na dyktatora
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Śladem profesjonalistów
NATO patrzy na wschód
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Garnizon US Army na stałe
Na trasie legendarnego biegu
Wojna w świecie popkultury
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Śmierć niegodna oficera
Piekielny ogień w zasięgu ręki
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO