moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy dowódca Morskiej Jednostki Rakietowej

30 września w Siemirowicach odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków na stanowisku dowódcy Morskiej Jednostki Rakietowej im. kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego. Dowodzenie MJR objął kmdr Przemysław Karaś.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej na stanowisko dowódcy Morskiej Jednostki Rakietowej wyznaczony został kmdr Przemysław Karaś. Zdający obowiązki kmdr Artur Kołaczyński dalszą służbę pełnić będzie w 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Z dniem 1 października, na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej, obejmie stanowisko Szefa Sztabu gdyńskiej Flotylli. Przekazanie obowiązków odbyło się w obecności dowódcy 3. FO kontradmirała Mirosława Jurkowlaniec, żołnierzy, pracowników RON oraz zaproszonych gości. Oprawę ceremonii zapewniła Kompania Honorowa i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

Podczas uroczystości na placu apelowym jednostki odbyła się ceremonia uroczystego przekazania sztandaru, który jest symbolem wolności, honoru i męstwa, a także symbolem przekazania dowodzenia. Następnie kmdr Artur Kołaczyński złożył meldunek o zdaniu, a kmdr Przemysław Karaś o objęciu obowiązków na stanowisku dowódcy Morskiej Jednostki Rakietowej. Następnie, w obecności dowódcy 3. Flotylli Okrętów kontradmirała Mirosława Jurkowlaniec, odbyło się podpisanie protokołu przekazania obowiązków. Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów.

Komandor Przemysław Karaś urodził się 6 stycznia 1973 roku w Krośnie Odrzańskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W 1997 roku, po ukończeniu z pierwszą lokatą studiów magisterskich, rozpoczął służbę w 1. Dywizjonie Okrętów Rakietowych, obejmując stanowisko dowódcy działu okrętowego rakietowo-artyleryjskiego na okręcie rakietowym ORP „Orkan”. W 2000 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy okrętu ORP „Orkan”, a w 2003 roku objął stanowisko dowódcy okrętu ORP „Piorun”. Pod jego dowództwem ORP „Piorun” uzyskał tytuł „Najlepszego okrętu Marynarki Wojennej w grupie okrętów bojowych do 400 ton wyporności”. W 2005 roku, po ukończeniu podyplomowych studiów dowódczo-sztabowych w Naval Staff College w Newport, został wyznaczony na stanowisko specjalisty w Ośrodku Szkolenia i Rozwoju Oprogramowania Okrętowych Systemów Dowodzenia 3. Flotylli Okrętów. W latach 2007-2011 pełnił służbę w Sztabie Generalnym WP, na stanowisku starszego specjalisty w Oddziale Potencjału Bojowego i Zasobów Obronnych Zarządu Planowania Strategicznego – P5, a następnie w Oddziale Analiz i Użycia Marynarki Wojennej Zarządu Planowania Operacyjnego – P3. W 2011 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Zarządzie Operacji Morskich – N3 Dowództwa Marynarki Wojennej, a w 2013 roku objął stanowisko szefa Wydziału Operacyjnego – zastępcy szefa Oddziału Operacyjnego. W styczniu 2014 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Oddziału Analiz i Użycia Marynarki Wojennej w Zarządzie Planowania Operacyjnego – P3 Sztabu Generalnego WP oraz mianowany na stopień komandora. W latach 2015-2018 pełnił obowiązki szefa Oddziału Systemu Funkcjonalnego Rażenia, a następnie koordynatora w Zarządzie Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7.
Kmdr Karaś ukończył liczne kursy i szkolenia w kraju i za granicą, m.in. z zakresu bojowego wykorzystania okrętowych systemów uzbrojenia, planowania operacji morskich oraz dowodzenia siłami morskimi. Ukończył także studia podyplomowe w Wojskowej Akademii Technicznej oraz Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Naval War College w Newport.
Wielokrotnie uczestniczył w ćwiczeniach w układzie narodowym i sojuszniczym na wszystkich szczeblach dowodzenia.
Kmdr Karaś został odznaczony m.in. „Morskim Krzyżem Zasługi”, złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, srebrnym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” i brązowym medalem „Za długoletnią służbę”, a także wyróżniony honorowym tytułem i odznaką „Wzorowy Dowódca” oraz honorowym tytułem i odznaką „Zasłużony Żołnierz RP” II stopnia.
Jest żonaty, ma córkę i syna. Interesuje się historią i filmem.

Komandor Artur Kołaczyński urodził się 1 marca 1971 roku w Łodzi. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1995 roku. Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej skierowany został do 3. Flotylli okrętów, gdzie przeszedł wszystkie szczeble oficera okrętowego: od dowódcy działu rakietowo-artyleryjskiego, poprzez zastępcę dowódcy okrętu, do dowódcy okrętu ORP Hutnik.
Jako wyróżniający się oficer został skierowany do Naval War College, Newport RI, USA, gdzie w 2005 roku ukończył studia podyplomowe z wyróżnieniem. Po powrocie do kraju objął stanowisko dowódcy grupy okrętów-dowódcy okrętu ORP Rolnik, a następnie ORP Metalowiec w 32. dywizjonie Okrętów Rakietowych. Przez cały okres swej okrętowej kariery dał się poznać jako oficer szczególnie dbający o wyszkolenie swoich podwładnych jak również rozwój poziomu technicznego sił uderzeniowych MW. W istotny sposób, często wykraczający poza zakres tradycyjnie pojmowanych obowiązków służbowych, promował najnowsze osiągnięcia techniczne uczestnicząc w pracach badawczo-rozwojowych. Wnioski racjonalizatorskie, których był współautorem zostały wprowadzone do użytku w MW podnosząc poziom bezpieczeństwa na okrętach i umożliwiając wykonywanie zadań okrętom rakietowym na potrzeby Sił Powietrznych. Służąc na okrętach czynnie współpracował z samorządem lokalnym propagując wiedzę o Marynarce Wojennej.
W 2007 roku skierowany został do Oddziału Operacyjnego Zarządu N3 Dowództwa MW gdzie m.in. koordynował proces modernizacji sił uderzeniowych MW. W latach 2011-2014 pełnił obowiązki starszego specjalisty w Morskim Dowództwie Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO) w Neapolu (Włochy) oraz Lizbonie (Portugalia), gdzie w zarządzie J5 koordynował proces planowania operacyjnego, a w końcowej fazie uczestniczył w ćwiczeniach (w roli Dowódcy Komponentu Morskiego) oraz certyfikacji SFN dopuszczającej Dowództwo do roli Dowództwa szczebla Operacyjnego.
Po powrocie do kraju w 2014 roku objął stanowisko w Inspektoracie MW DG RSZ, gdzie kontynuował pracę nad rozwojem sił MW i wprowadzaniem nowego uzbrojenia oraz wyznaczony został na koordynatora strzelań rakietowych NSM. Opracował i wdrożył koncepcję przygotowania strzelań rakietowych NSM, które zrealizowano z powodzeniem w 2016 roku. Od listopada 2016 roku dowodził Morską Jednostką Rakietową. Decyzją Ministra Obrony Narodowej, z dniem 1 października 2019 roku, został wyznaczony na stanowisko Szefa Sztabu 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.
Jest żonaty i ma dwoje dorosłych dzieci, lecz jego „oczkiem w głowie” są dwie wnuczki. Interesuje się marynistyką, żeglarstwem i motoryzacją.

Źródło: 3 FO

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Formoza – 50 lat morskich komandosów
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
Torpeda w celu
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Merops wdrażany natychmiast
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Pięściarska uczta w Suwałkach
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Czy to już wojna?
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Dywersja na kolei. Są dowody
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Wojskowy bus do szczęścia
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Ułani szturmowali okopy
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Standardy NATO w Siedlcach
Dostawa Homarów-K
Nowe zasady dla kobiet w armii
Gdy ucichnie artyleria
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Brytyjczycy na wschodniej straży
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
„Zamek” pozostał bezpieczny
Ogień z Leopardów na Łotwie
Sukces Polaka w biegu z marines
Im ciemniej, tym lepiej
Mity i manipulacje
Plan na WAM
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
„Road Runner” w Libanie
Kosmiczna wystawa
Awanse w dniu narodowego święta
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
Żołnierze pomagają w akcji na torach
My, jedna armia
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Dzień wart stu lat
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Marynarze podjęli wyzwanie
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Kaman – domknięcie historii
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Kapral Bartnik mistrzem świata
Mundurowi z benefitami
Polski „Wiking” dla Danii
Dodatkowe zapory
Is It Already War?
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO