Po roku intensywnego szkolenia żołnierze z toruńskiego batalionu lekkiej piechoty 9 września rozpoczęli 14-dniowe szkolenie poligonowe. Głównym celem tego szkolenia jest podsumowanie i usystematyzowanie wiedzy, którą nabyli podczas szkoleń rotacyjnych w ciągu całego roku.
Tego typu zajęcia prowadzone są raz do roku i stanowią ważny element systemu szkolenia terytorialsów. Jest to również forma sprawdzenia nabytych umiejętności i wykorzystania ich w realnych, praktycznych warunkach.
Szkolenia zintegrowane, poza: podstawowymi, wyrównawczymi oraz rotacyjnymi, są jedną z form szkoleń w jakich uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), w tym 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Każdy żołnierz 8K-PBOT, raz do roku musi ukończyć tego typu szkolenie, które będzie prowadzone na obiektach poligonowych w wymiarze 14 dni. - Jest to istotna forma szkolenia, która w sposób bezpośredni i realny sprawdzi nie tylko zgranie pododdziału, ale również jego efektywność – stwierdza ppłk Paweł Lech, zastępca dowódcy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W pierwszym tego typu szkoleniu w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej wezmą udział dwie kompanie lekkiej piechoty z Torunia. Szkolenie zintegrowane rozpoczęło się 9 września i zakończy się 22 - pętlą taktyczną.
Jakie zadania stoją przed piątym rodzajem Sił Zbrojnych? Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. To zadanie będzie realizowane w czasie pokoju m.in. przez przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.
W czasie wojny WOT wspierać będzie wojska operacyjne w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (SRO).
Tekst: por. dr Diana Warchocka
autor zdjęć: WOT
komentarze