Ideą Grobu Nieznanego Żołnierza jest oddanie hołdu wszystkim, którzy poświęcili życie dla ojczyzny. Ale czy tylko żołnierzom? W tym roku, szczególny hołd ofiarom wydarzeń z czerwca ’56 oddali wielkopolscy żołnierze WOT.
Na pamiątkę tragicznych wydarzeń z czerwca 1956 roku, żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wystawili honorowy posterunek przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W ten sposób chcieli oddać hołd wszystkim tym, którzy w nadziei na lepsze jutro, stanęli przeciwko komunistycznemu reżimowi. Wydarzenia poznańskiego czerwca były wyrazem sprzeciwu społeczeństwa które nie zgadzało się z warunkami życia w komunistycznej Polsce. Mimo, że 12 Brygada odwołuje się szczególnie do tradycji związanych z Powstaniem Wielkopolskim to pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń pozostaje wciąż żywa i na trwałe zapisała się w pamięci.
Po raz pierwszy na posterunku honorowym wartę pełniło czterech żołnierzy z wielkopolskiej brygady i warto dowiedzieć się co dla nich znaczyło być w tym dniu, w tym szczególnym dla wszystkich Polaków miejscu. Co sami żołnierze powiedzieli nam o swoim udziale w tym wydarzeniu?
„Moim marzeniem było pełnić wartę honorową w tym szczególnym dla wszystkich żołnierzy miejscu. To dla mnie zaszczyt. Mam w rodzinie tradycje wojskowe; ojciec i dziadek byli żołnierzami. Dodatkowo chciałbym też upamiętnić moją babcie, która w czerwcu 1956 roku pracując w zakładach im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu wzięła udział w strajku. Już drugi raz gdy biorę udział w uroczystościach w tym miejscu. Po raz pierwszy jako żołnierz byłem tu w zeszłym roku przy okazji obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.” – podsumował szer. Sebastian MONCZYŃSKI. Pasjonat fortyfikacji i umocnień międzywojennych, który do WOT wstąpił z myślą o przodkach walczących w Powstaniu Wielkopolskim i Armii Krajowej.
„Propozycje pełnienia warty honorowej pod Grobem Nieznanego Żołnierza, którą otrzymałem potraktowałem jako szczególne wyróżnienie. Bardzo angażuję się w działalność batalionu oraz dużą wagę przykładam do zajęć z musztry. Jak widać mój wysiłek i zaangażowanie zostały docenione przez przełożonych” – w żołnierskich słowach oznajmił - szer. Piotr BEJZA, poza służbą programista elektronik.
„Chyba zawsze miałem predyspozycje do zajęć z musztry i już reprezentowałem moją jednostkę na uroczystościach patriotycznych w składzie kompani honorowej. Mam doświadczenie ze szkoły mundurowej i musztra nie jest dla mnie niczym nowym. To fantastyczne, że mogłem pełnić wartę w Warszawie jako żołnierz 12 WBOT.” – spuentował szer. Arkadiusz GOMUŁA; poza służbą w WOT student Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Zarządzanie Kryzysowe, a także członek ochotniczej straży pożarnej.
„Warta w tym szczególnym miejscu jest dla mnie żołnierskim spełnieniem marzeń. Do wojska przyciągnęła mnie chęć sprawdzenia siebie, patriotyzm oraz spełnienie obywatelskiego obowiązku. To szczególny zaszczyt móc zaprezentować się jako żołnierz w tym szczególnym miejscu, gdy patrzy tak wiele osób.” – mówi kpr. Tomasz Gotowicki, który ukończył szkolenie w Legii Akademickiej a prywatnie jest ratownikiem wodnym i pracownikiem branży motoryzacyjnej.
„Jestem dumny z tego, ze żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej dostąpili zaszczytu pełnienia warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Poznaniacy w czerwcu 1956 roku, wystąpili przeciwko totalitarnemu reżimowi. Mimo, że nie była to walka z bronią w ręku to była jednym z czynników który po latach, w 1989 roku doprowadził do przemian ustrojowych w naszym kraju” – powiedział płk Rafał Miernik – dowódca wielkopolskich terytorialsów.
Uroczystość zmiany warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się 23 czerwca o godz. 12.00 w Warszawie na placu im. Józefa Piłsudzkiego.
Źródło: kpt. Marcin Misiak/12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
autor zdjęć: WOT
komentarze