12 lutego, we Wrocławiu, rozpoczęła się Główna Konferencja Planistyczna (GKP) do międzynarodowego ćwiczenia pod kryptonimem Saber Strike-18.
Konferencję zainaugurował inspektor szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Andrzej Danielewski.
"Mam przyjemność powitać Państwa w progach Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu na rozpoczęciu Głównej Konferencji Planistycznej dotyczącej przygotowania międzynarodowego ćwiczenia z wojskami pod kryptonimem Saber Strike 2018.Dziękuję za tak liczne przybycie, a gospodarzom z CSWIiCh za organizację tego niewątpliwie ambitnego przedsięwzięcia" - powiedział generał Danielewski. "Po pierwsze chciałem podkreślić, że Saber Strike-18 należy do kluczowych tegorocznych przedsięwzięć szkoleniowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i stanowi ono duże wyzwanie dla podległych Dowództwu jednostek, tak w wymiarze zabezpieczenia logistycznego naszych amerykańskich sojuszników podczas ich przemarszu przez terytorium Polski, jak i sprawdzeniu poszczególnych oddziałów i związków taktycznych w zakresie gotowości bojowej oraz zdolności do realizacji zadań w wymiarze sojuszniczym.Jednak naszym zadaniem jest nie tylko wsparcie US Army Europe w realizacji ich zamierzeń, ale również osiągnięcie kilku narodowych celów, do których zaliczam m.in. przygotowanie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód oraz Dowództwa 12 Dywizji Zmechanizowanej do ich certyfikacji, które zostaną przeprowadzone na jesieni 2018 roku" - dodał.
Przez najbliższe cztery dni, na terenie wrocławskiego Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, ponad siedmiuset uczestników z 22 krajów zaangażowanych w to przedsięwzięcie będzie pracować nad uszczegółowieniem celów, zadań oraz sposobów ich realizacji podczas zaplanowanego na czerwiec międzynarodowego ćwiczenia z wojskami pk. Saber-Strike 18. Ta znaczna liczba uczestników będzie prowadzić uzgodnienia eksperckie w ponad 20 syndykatach (komórkach roboczych). Do najważniejszych obszarów należą: uzgodnienia scenariusza, transportu i ruchu wojsk, uzgodnień w zakresie realizacji operacji w poszczególnych rejonach działań, logistyki, zabezpieczenia łączności, uzgodnień prawnych, komunikacji strategicznej oraz Public Affairs.
Organizatorem ćwiczenia jest US Army Europe, a zaangażowane w nie będą przede wszystkim państwa stanowiące wschodnią flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego. To na terytorium Polski, Litwy, Łotwy i Estonii rozegra się w czerwcu, to jedno z najważniejszych dla Sił Zbrojnych RP tegorocznych ćwiczeń, które jest jednocześnie najważniejszym przedsięwzięciem szkoleniowym Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i jednostek bezpośrednio mu podporządkowanych w 2018 roku. O rozmiarze ćwiczenia świadczy choćby liczba zaangażowanych w nie sił i środków. Mowa tu o ponad 5 tysiącach żołnierzy tylko z samych Sił Zbrojnych RP, podczas gdy całkowita ich liczba przekroczy 10 tysięcy.
Głównymi ćwiczącymi są 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana oraz Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód, dla których to zamierzenie szkoleniowe stanowi ważny element przygotowawczy do kolejnego tegorocznego ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. Anakonda-18, które odbędzie się w ostatnich miesiącach bieżącego roku.
Tekst: kpt. Krzysztof Płatek
autor zdjęć: kpt. Marek Gwóźdź
komentarze